راهکار برای رهایی از ناراحتی ها و رنج ها

ادکارت تاله معتقد است که ما مشکلات را خلق و از آنها حفاظت می کنیم زیرا به ما هویت می بخشند. این جمله روشن میکند که چرا ما اغلب به رنج هایمان خیلی بیشتر از قدرت تاثیرگذاریشان اهمیت می دهیم.

ما اشتباهات گذشته را بارها و بارها در ذهن مان مرور می کنیم و به حس خجالت و پشیمانی اجازه می دهیم که بر اعمال ما در زمان حال تاثیر بگذارند. به نگرانی و ناامیدی در مورد آینده می چسبیم گویی که این کار به ما قدرت می دهد. ما استرس را در ذهن و جسم مان نگه می داریم که این کار باعث ایجاد مشکلات جدی برای سلامتی مان می شود و این تنش ها را به عنوان یک چیز عادی می پذیریم.

اگرچه که ممکن است این نصیحت آجان شاه ساده به نظر برسد اما در آن نکات زیادی نهفته است:

"اگر کمی از نگرانی های خود کم کنید به کمی آرامش دست پیدا می کنید و اگر عمده نگرانی های خود را رها کنید به آرامی عمیق می رسید."

وقتی زندگی ساده است فرصت وجود دارد. همیشه وقت برای قبول آن وجود دارد. هر لحظه فرصتی است برای رها شدن و حس آرامش. در ادامه 40 راهکار برای شروع ارائه شده است:

از ناامیدی در مورد خود و زندگی تان رها شوید.ادامه مطلب
تاريخ : ۹۱/۰۲/۳۱ | 23:28 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |
با وجودی که هر دو جنس پسر و دختر در معرض ازدواج های زودهنگام هستند ولی دختران بیشترین قربانیان این پدیده بشمار می روند. مذهب، سنت و فقر همچنان به تقویت این عمل ادامه می دهند. ازدواج اجباری ازدواجی است که بدون توافق معتبر یکی از طرفین یا هر دو زوج صورت می گیرد و در آن اجبار عاطفی یا بدنی یک عامل اصلی است .

 

مقدمه

یکی ازخاستگاههای مهم بروز مسایل اجتماعی مختلفی که امروزه گریبان مردان و بخصوص زنان امروز ایران را گرفته است، ریشه در پدیده و دوران کودکی دارد. کودکی بعنوان پدیده اجتماعی چنان در اندیشه و فرهنگ دینی و سنتی ایرانیان در حاشیه توجهات و برنامه ریزی هاست که ناخواسته تمامی مسایل اجتماعی را بصورت بین نسلی و حلقه به حلقه به آینده منتقل می سازد. در بین مسایل کودکی نیز از طرز نگاه به کودک تا حقوق آنان چنان وضعیتی حاکم است که مشکلات بسیاری دراین گروه سنی و جمعیت انسانی بچشم میخورد. از بین مسایل مختلفی نظیر سوء تغذیه، کمبود شیرمادر، بی سرپرستی، بی هویتی فرزندان خارج از ازدواج رسمی، فقدان خدمات بهداشتی و درمانی لازم، فقر اموزشی، بیسوادی، بهره کشی جسمی و جنسی و دهها مورد دیگر؛ ازدواج کودک یکی از مهمترین مسایلی است که گریبان دهها هزار دختر وپسر واقع در سن کودکی را به مخاطره انداخته است که با پیشگیری ان میتوان میلیونها کودک را از ورطه فقر و محرومیت رها ساخت.

ازدواج کودک یا ازدواج زودهنگام مربوط به ازدواج با کودک زیر 18سال است. در این میان با وجودیکه هر دو جنس پسر و دختر در معرض ازدواج های زودهنگام هستند ولی دختران بیشترین قربانیان این پدیده بشمار می روند. مذهب، سنت و فقرهمچنان به تقویت این عمل ادامه می دهند. ازدواج اجباری ازدواجی است که بدون توافق معتبر یکی از طرفین یا هردو زوج صورت می گیرد و در آن اجبار عاطفی یا بدنی یک عامل اصلی است. از این منظر بدلیل اینکه هر فرد زیر 18 سالی نمی تواند اطلاعات لازم برای یک انتخاب سرنوشت سازی مانند ازدواج را براحتی بدست آورد، هر ازدواج دربین کودکان علاوه بر زودهنگام بودن، ازدواح اجباری هم محسوب می شود! ( 2006 Child and Forced Marriag, ).

بسیاری ازفعالان حقوق زنان و کودکان، موضوع ازدواج زود هنگام دختران و پسران را کمتر مورد توجه قرار داده اند. آمارهای رسمی نیزدر کشورهایی که این اتفاق روی می دهد ازدواج های زود هنگام را بعنوان ازدواج کودکان منعکس نمی کنند. تناقض در این نوع نگاه این است که از نظر قانونگذاران اگر فرد بزرگسالی با دختران 12 یا 13 ساله بیرون از ازدواج رابطه جنسی داشته باشند عمل مجرمانه ای رخ داده است ولی همین امر در نقاب ازدواج رسمیت می یابد!

● برخی شواهد آمار جهانی

آمارها نشان می دهد درسطح جهانی 36 درصد زنان 20 تا 24 ساله قبل از رسیدن به سن 18 سالگی ازدواج کرده اند. سالانه 14 میلیون نوبالغ 15 تا 19 ساله زایمان می کنند و دختران زیر سن 15 سال، 5 برابر بیش از دختران سن بیست سالگی دستخوش مرگ و میر درطول بارداری یا زایمان می شوند. دختران زیر سن 18 سالگی، 60 درصد بیش از دختران بالای 19 سالگی شاهد مرگ و میر نونهالشان در یکسال اول زندگی شان هستند و حتی اگر شانس زنده ماندن داشته باشد بیشتر در معرض بیماری های کم وزنی، کمبود مواد غذایی و دیرکرد دررشد جسمی وشناختی قرارمی گیرند (World children state,UNICEF,2007 ص4). فاصله زیاد سنی بین دختران زیر سن کودکی با همسرانشان، سبب تحمیل کار خانگی و محدودیت های رسیدگی به کودک و فرصت های انان می شود و همین امر قدرت و توان تصمیم گیری در خانوار را کاهش می دهد (World children state,UNICEF,2007, ص22).

برخلاف اینکه نرخ ازدواج های زودهنگام در ممالک دارای فقر بالاتر، نرخ زاد و ولد ومرگ و میر بالاتر، تضاد و نزاع های شهری بیشتر و سطح توسعه، ثبت نام در مدرسه، اشتغال و خدمات درمانی پایین تر رخ می دهد ولی در برخی از کشورهای دیگردرسالهای اخیر این پدیده روبه کاهش نهاده است. کشورهای تحت عنوان معجزه های اسیایی مانند تایوان، کره جنوبی، تایلند و ... توانسته اند با رشد و توسعه خود نرخ ازدواج های کودکان را ازبین ببرند. ازاینرو دلایل رشد اقتصادی و افزایش فرصت های مربوط، کاهش نرخ مرگ و میر و زادو ولد، افزایش فرصت های آموزشی و اشتغال برای دختران را می توان از زمینه های زدودن این واقعه غیر انسانی دانست.

علیرغم تصور مردم برخی مناطق برای ازدواج زودهنگام که با هدف پیشگیری ازبیماریهای عفونی و اچ آی وی توجیه می شود ولی این امر نتایج عکس بهمراه دارد. بطوریکه درصحاری جنوبی افریقا 17 تا 22 درصد از دختران 15 تا 19 ساله دچار این بیماری هستند درحالیکه فقط 3 تا 7 درصد پسران بیماری مشابه دارند ( 2005Child Marriage Fact Sheet,). آمارها حاکی است بیش از 51 میلیون دختر خردسال در سنین کودکی در جهان به ازدواج واداشته شده اند. برآوردهای نیز نشان می دهد دردهه آتی قریب 100 میلیون به این رقم افزوده خواهد شد.

حتی در کشورهای ثروتنمد نیز شاهد این پدیده هستیم چنانکه در امریکا یک درصد از جوانان 15 تا 17 سال ازدواج کرده اند! سرشماری امریکا نیز نشان می دهد که در دهه 90 این نرخ 50 درصد رشد داشته است. عوامل این امر می تواند شامل برنامه های پرهیزاز ادواج، سیاست های رفاهی مشوق ازدواج و موج گسترده مهاجران ازقومیتهای دیگری باشد که این سنت دربین آنان رایج است (Anti-Poverty Efforts Face Child Marriage Hurdle, By Bojana Stoparic,2008 ).

براساس کنوانسون منع هرگونه تبعیض علیه زنان نیز مقوله ازدواج کودکان دختر بشدت منع شده است. ماده شانزدهم این کنوانسون حاکی است:

1) دولتهای عضو، اقدامات لازم و مقتضی را در جهت حذف تبعیض علیه زنان در تمام مواردی که مربوط به ازدواج و روابط خانوادگی است، بعمل خواهند آورد و بویژه امور زیر را بر مبنای برابری حقوق مردان و زنان تضمین خواهند کرد:

الف) داشتن حق یکسان برای (انعقاد) ازدواج

ب) داشتن حق آزادانه و یکسان برای انتخاب همسر و (انعقاد) ازدواج بر پایه رضایت آزاد و کامل دو طرف

ج) داشتن حقوق و مسؤولیتهای یکسان در دوران ازدواج و هنگام انحلال آن (جدایی)

د) داشتن حقوق و مسؤولیتهای یکسان به عنوان والدین در موضوعات مربوط به فرزندان، صرفنظر از وضعیت زناشویی آنها.(در کلیه موارد منافع کودکان از اولویت برخوردار است)

ه) داشتن حقوق یکسان جهت تصمیم گیری آزادانه و مسؤولانه در زمینه تعداد فرزندان و فاصله زمانی بارداری و دستیابی به اطلاعات، آموزش و وسایلی که آنها را برای اجرای این حقوق قادر می کند.ح

و) داشتن حقوق و مسؤولیتهای یکسان در رابطه با حضانت (سرپرستی)، قیمومت کودکان و فرزند خواندگی یا رسمهای مشابه با این مفاهیم که در قوانین داخلی وجود دارد. (در کلیه موارد منافع کودکان از اولویت برخوردار است)

ز) داشتن حقوق فردی یکسان به عنوان شوهر و زن از جمله حق انتخاب نام خانوادگی، حرفه و شغل.

ح) داشتن حقوق یکسان برای هر یک از زوجها در رابطه با مالکیت، حق اکتساب، مدیریت، سرپرستی، بهره برداری و اختیار اموال خواه رایگان بوده یا هزینه ای در برداشته باشد.

2) نامزدی و ازدواج کودکان غیر قانونی است و کلیه اقدامات از جمله وضع قانون جهت تعیین حداقل سن ازدواج و ثبت اجباری ازدواج در یک دفتر رسمی ضروری است. (Convention for Elimination of All Forms of Discrimination Against Women,1975ادامه مطلب
تاريخ : ۹۱/۰۲/۳۱ | 22:56 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |


نکات قابل توجه برای آموزش مفاهیم ریاضی در دوره ابتدایی(اول تا پنجم)

به نام خدا

نمایش مجموعه: 

۱- آکولاد( از دبستان به بعد)              2-  خط بسته

خط بسته:

برای آموزش خط بسته بهتر است که معلم یک طناب را به کلاس بیاورد و یک بار آن را در کف کلاس به صورتی قرار دهد که دو سر آن به هم نرسد ، یعنی باز باشد و بعد از شاگردان بپرسد که آیا طناب ما دو سر آن باز هست یا بسته ؟ جواب (باز است ) .  بعد معلم همین طناب را با کمک یکی از شاگردان روی تخته سیاه قرار داده و معلم با گچ شکل آن را می کشد و نام آن را خط بسته می گذارد. بعد نوبت به خط باز میرسد در این مرحله طناب را دوباره روی کف کلاس می گذاریم و بعد دو سر طناب را به هم گره می زنیم و از شاگردان می پرسیم که آیا طناب ما دو سر آن باز است یا بسته ؟ جواب ( بسته ) بعد طناب را با کمک یکی از شاگردان روی تخته قرار داده و شکل آن را می کشیم و نام آن را خط بسته می نامیم. و در پایان هم به شاگردان می گوییم که دفتر نقاشی های خود را بیرون بیاورند و با خط های باز و بسته نقاشی بکشند.

 آموزش مفهوم عدد ( مثلا عدد 3 ):

نکات مهم: 1- نام عدد را نمی بریم  2- سوال بصورت چند تا نمی بریم  3- از جمع ( ها ) استفاده می کنیم. مثلا : گل ها  4- از تناظر یک به یک استفاده می کنیم.  5- از اصطلاحات ، همان قدر ، همان اندازه ، همان تعداد استفاده می کنیم.  

مجسم :

سه مداد دست می گیریم و سه نفر از بچه ها را پای تخته می آوریم وتوجه کلاس را به بچه ها و مداد ها جلب می کنیم ، سپس هر مداد را به یک بچه می دهیم بعد از انتقال مدادها به بچه ها  می گوییم همان مقدار که مداد داریم همان تعداد هم دانش آموز داریم.

نیمه مجسم:

سپس توجه بچه ها را به شکل ها جلب می کنیم  و سپس به هر یک از آدمکها مداد وصل می کنیم و می بینیم همان مقدار که مداد داریم همان تعداد هم آدمک داریم.

 روش تدریس نماد عدد ( مثلا عدد 3 ):

مجسم:  مانند مراحل قبل عمل می کنیم.

سوال بصورت چندتا می پرسیم  .   نام عدد را می پرسیم .  از قبل عدد 3 را روی کاغذ می نویسیم.

نیمه مجسم: در این مرحله در زیر هر شکل نام عدد آن شکل را می نویسیم.

 نکته مهم:  در آموزش عدد صفر از اعداد خوانده شده استفاده می کنیم.

 

ادامه مطلب
تاريخ : ۹۱/۰۲/۳۰ | 22:10 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

در ابتدای دوره دبستان که هدف اصلی آن آموزش خواندن و نوشتن فارسی پایه است،در کنار درس های فارسی (خواندن) و املا درسی با نام جمله نویسی وجود دارد.هدف از ارائه این درس ایجاد تونایی اولیه نوشتن فعال در دانش اموزان است،بدین معنی که پس از آموزش نوشتن غیر فعال (رونویسی) و آموزش نوشتن نیمه فعال (املا) به مرحله آموزش نوشتن فعال یا خلاق می رسیم.در این مرحله که با درس جمله سازی آغاز می شود و با درس انشا ادامه می یابد دانش اموزان به این مهارت دست می یابند که پیام های خود را به صورت فرایند سخن نوشتاری،تولید و به مخاطب فرضی یا واقعی ارائه نمایند.

جمله سازی در واقع مقدمه ای است برای آماده سازی دانش آموزان در درس انشا.

در جمله سازیاست که دانش اموزان می توانند اولین تجربیات خلاقیت نوشتاری را کسب کنند؛ با انواع جمله های خبری،پرسشی،امری و تعجبی آشنا شوند؛جایگاه انواع مقوله های صرفی مثل گروه اسمی،ضمایر و... را در ساخت جمله بیاموزند و قواعد نحوی موجود در دستور زبان فارسی  را به طور غیرمستقیم تجربه کنند.

در جمله دو اصل مورد نظر است.

الف) پیام جمله، که باید از لحاظ معنایی و حقایق برون زبانی صحیح و متناسب باشد.

ب)ساخت نحوی جمله،که باید با اصول و قواعد ساخت جمله در زبان فارسی منطبق باشد.

 

انواع تمرینات جمله سازی.

تمرین های مختلفی برای آموزش جمله سازی وجود دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

 

1-     جمله های شفاهی.

قبل از اینکه از دانش آموزان بخواهیم به شکل مکتوب جمله سازی نمایند،بهتر است با تمرینات شفاهی آمادگی لازم ذهنی و روانی را در آنان به وجود آوریم.شیوه هایی که می توان در جمله سازی شفاهی از آنها استفاده کرد عبارتند از:
ادامه مطلب
تاريخ : ۹۱/۰۲/۳۰ | 21:43 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

دوستان و همکاران محترم، امروز قصد دارم چند تا روش املا گفتن رو بیان کنم که به شیوه بازی اجرا می شه. البته این پست هم مانند دیگر مطالب خالی از ایراد نیست، لطفا با نظرات ارزشمند خودتون به بهتر شدن دفتر مشق کمک کنید. اکثر این روش ها برای دانش آموزان جذابیت دارد.

 

استفاده از برگه مچاله شده

در این روش کلمات کلیدی را روی کاغذ نوشته و پس از مچاله کردن آن را در اختیار دانش آموزان قرار می دهیم. دانش اموزان پس از خواندن کلمه مورد نظر به گروه های دیگر سرکشی می کنند، تا کلماتی را که شبیه نوشته خودشان هست پیدا کنند و با گروه جدید یک جمله بسازند.

 

املای آبی

این روش با استفاده از بطری های خالی سس، نوشابه یا قطره چکان و آب قابل اجراست. در این روش دانش آموزان به حیاط مدرسه برده می شوند. کلماتی را معلم می گوید و دانش آموزان با آب و فشار بطری کلمه مورد نظر را روی زمین می نویسد.

 

املای توپی

کلمات کلیدی یا مهم را روی کاغذی نوشته و روی توپی می چسبانیم. هر بار توپ را به طرف یک دانش آموز پرت می کنیم، او پس از دیدن کلمه با آن جمله ای می سازد و آن جمله را به کل کلاس می گوی.

 

کلمه گم شده

چند کلمه را به صورت صحیح روی تابلو می نویسیم، به دانش آموزان می گوییم که به کلمات توجه کنند. یکی از دانش آموزان را از کلاس بیرون می فرستیم و یکی از کلمات را پاک می کنیم تا وقتی دانش آموز وارد کلاس شد، حدس بزند کدام کلمه پاک شده است و آن را مجددا بنویسد.


 

استفاده از هر کدام از روش های املا گویی در بالا بستگی به تعداد دانش آموزان، سن دانش آموزان و عوامل دیگری وابسته است.ادامه مطلب
تاريخ : ۹۱/۰۲/۲۹ | 17:28 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

روش های تقويت انشاي دانش آموزان ابتدایی

 

مقدمه : توصيف وضعيت موجود

در حيطه زبان آموزي, چهار ركن اصلي گوش دادن – صحبت كردن  خواندن و نوشتن امروزه در دنيا به عنوان يك قانون مسلم پذيرفته شده , در آموزش تمامي زبان هاي دنيا و برنامه هاي آموزشي مدنظر قرار مي گيرد.

در اين چهار قدم به ترتيب نوشتن جايگاه چهارم را به خود اختصاص داده , چرا كه سه امر گوش دادن و صحبت كردن و خواندن براي نوشتن مقدمه و پيش سازمان دهنده , و زمينه بوده و بالاترين سطح را به خود اختصاص داده است.

از آنجايي كه مقطع ابتدايي پايه اي براي مقاطع ديگر بوده , ما نيز چند سالي در اين مقطع تدريس كرده ايم. امروزه در امر زبان آموزي نگارش از اهميت بالايي برخوردار است , مخصوصاً در پايه سوم كه اولين پايه اي است كه به صورت مستقل انشا نوشته مي شود , چون در پايه دوم از جمله نويسي استفاده مي گردد , اين جملات اكثراً مرتبط با هم نيستند و هر يك به طور جداگانه نوشته مي شود و بيشتر نحوه و ساختار جمله , منظم كردن جملات در هم ريخته , كوتاه سازي , تركيب جملات ساده يا جمله سازي با كلمات ساده مد نظر است . براي دانش آموزان نوشتن جملات و متن به صورت مرتبط در پايه سوم با توالي مناسب مشكل مي باشد.

بيشتر آموزگاران نوشتن انشا در زمره تكاليف نگريسته و در پايان اين ساعت درس موضوعي را براي نوشتن انشا مطرح مي كنند و براي جلسه بعد منتظر نوشتن انشا از سوي دانش آموزان مي شوند. چون دانش آموزان خود قادر به نگارش نيستند لاجرم به اولياي خود متوسل شده از آنها حتي نه به عنوان كمك ؛ بلكه كسي كه بايد متن انشا را بصورت كامل براي آنها ديكته نمايند نگاه مي كنند كه اين امر براي ما نيز در دوره تحصيل بارها اتفاق افتاده و چه بسيار كودكاني كه براي نوشتن انشا توسط اوليا سرخورده و تنبيه شده اند , و صدمات جبران ناپذيري را تحمل نموده اند كه حاصل ايـن شيـوه نـگارش ها در بـررسـي هايي فعلي و بروندادهاي اين مدارس كه همان فارغ التحصيلان هستند كه با مدارك بالا قادر به نوشتن خواسته هاي خود در قالب جملات و بصورت مكتوب نيستند.

انشاهاي نوشته شده در منزل , چون توسط اوليا يا افرادي بوده كه از نظر سطح علمي بالاتر از دانش آموزان است , در سطح بالاي گروه سني وي بوده و حتي محتوا و كلمات نوشته شده براي دانش آموزان قابل تفهيم نيست. اين روند موجب نارضايي اوليا نيز مي گردد, اين نوع انشاها حتي در حين قرائت چندان مورد توجه دانش آموزان ديگر كلاس قرار نمي گيرد.
ادامه مطلب
تاريخ : ۹۱/۰۲/۲۹ | 14:45 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

به گزارش مشرق، پیام فضلی نژاد در گفت و گو با خبرگزاري دانشجو، درباره ماهيت و پيشينه شاهين نجفي خواننده هتاك به امام هادي (ع) گفت: «شاهین نجفی» خواننده و سازنده کلیپ موهن علیه امام هادی(ع) که از دوره اصلاحات به راه‌اندازی گروه‌های موسیقی زیرزمینی در رشت و تهران پرداخت، یک «همجنس‌باز» است که به سبب اشاعه فحشا و فساد با شکایت شاکیان خصوصی شامل چند خانواده، دو بار در ایران دستگیر شد و سال 1384 از ترس مجازات سنگین کیفری به آلمان گریخت.
 
نجفی به سرعت با پسمانده‌های گروهک‌های ترویستی مانند «سازمان فدائیان خلق» و «سازمان مجاهدین» پیوند خورد و با پیوستن به گروه «تپش 2012» در تجمعات این گروهک‌های تروریستی علیه ایران در شهرهای «استکهلم» در سوئد و «اسن» در آلمان حضور یافت و به اجرای کنسرت در میتینگ‌های منافقین پرداخت.
 ادامه مطلب
تاريخ : ۹۱/۰۲/۲۷ | 10:29 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |
 

هیچ کودکی نمی خواهد بی دقت باشد . معمولاً دلیل پنهانی برای رفتار هر کودک وجود دارد . اگر بتوانیم تا چند دقیقه احساسات خود را کنار بگذاریم و واقعاً در مورد فرزندمان فکر کنیم ، می توانیم مشکلات واقعی او را شناسایی کنیم .

راه حلها :

- گاهی اوقات ، کودکی که به نظر بی دقت می آید ، درواقع سر به هواست .

هماهنگی بدنی در بعضی از بچه ها ، کندتر از دیگران صورت می گیرد . شرکت آنها در کلاسهای ژیمناستیک ، حرکات موزون ، ورزشهای رزمی یا فعالیتهای جسمی دیگر، می تواند به بلوغ جسمی آنها کمک کند .

- برخی از بچه ها که بی دقت به نظر می رسند ، در واقع دچار بی نظمی هستند ، برای این گونه بچه ها ، یک تقویم دیواری بزرگ و یک دفترچه یادداشت بخریم . به او کمک کنیم تا تمام فعالیتها و مسئولیتهایش را بنویسد . از او بخواهیم فهرستی از کارهای روزانه ی خود را در       دفترچه ای یادداشت کند . در قسمتی از خانه جدولی برایش بچسبانیم که شامل کارهای خانه ، تکالیف مدرسه و یا دیگر مسئولیتهای اوست .

- امکان دارد فرزندمان در انجام کارهایش عجله کند . اشتباه او اینجاست که مهم ترین چیز برایش محدوده زمانی انجام کارهاست نه کیفیت آنها .

به چنین کودکی باید آموخت که کیفیت کار به اندازه زمان انجام آن اهمیت دارد . به او یاد دهیم که هر بار یک مرحله از کار را انجام دهد . هرگاه که کاری را خوب انجام داد ، او را تشویق و تحسین کنیم . سعی کنیم او را به انجام کاری که به تلاش و صرف وقت نیاز دارد ، مانند درست کردن پازل ( خانه سازی ) علاقمند کنیم .

وقتی کودک یاد بگیرد که از مراحل انجام کار نیز به اندازه نتیجه پایانی آن لذت ببرد ، بی دقتی اش از بین می رود .

- فرزندمان ممکن است کارهای زیادی بر عهده داشته باشد. مثلاً کارهای مدرسه ، رفتن به کلاسهای مختلف ، دوستی ها ، ورزش ، کارهای خانه و ... .

او تلاش می کند همه این کارها را انجام دهد و به همین علت ، به صورتی عمل می کند که از دید ما بی دقت به نظر می رسد . اگر چنین مسئله ای درباره فرزندمان صدق می کند ، زندگی اش را ساده تر کنیم تا بتواند دنیایش را تحت کنترل بگیرد و کم کم جنبه هایی دیگر را به زندگی او بیفزاییم .

بسیاری از بچه ها به تکالیف مدرسه به عنوان مانعی برای انجام کارهای جالبی که می خواهند پس از مدرسه انجام دهند ، نگاه می کنند . بعضی از آنها ، تکالیف را تکرار     بی انتهای چیزهایی می دانند که در مدرسه انجام داده اند .

در هر دو حالت ، نتیجه این است که با بی حوصلگی و یا در بعضی مواقع با عجله این کار را می کنند .

راه حلها :

- برای انجام تکالیف ، حداقل زمانی را تعیین کند .       (بر اساس تخمین معلم ) ساعت را تنظیم کنیم .

به فرزندمان بگوییم تا زمانی که ساعت زنگ نزده نمی تواند از جایش برخیزد . اگر تکالیفش را تمام کرد ، می توانیم کار دیگری به او بدهیم تا در بقیه این مدت انجام دهد . مثلاً از نمونه سؤالات درسش برایش سؤال طرح کنیم .

- اهمیت انجام تکالیف را به او نشان دهیم . وقتی تکالیف تمام شدند ، تمام آنها را بازبینی کنیم . در مورد مطالبی که به خوبی اجرا شده اند ، جملات مثبتی به او بگوییم .

- به کارهایش علاقه نشان دهیم . سؤالاتی در مورد تکالیفش بپرسیم و به او بگوییم که کارهایش برای ما اهمیت دارد .

توجه مثبت ، اغلب می تواند به کودک تشویق لازم را برای بهبود نتایج کارهایش بدهد .

- کودکی که خسته شده است ، معمولاً کارهایش را با    بی دقتی انجام می دهد . با معلم فرزندمان ملاقات کنیم و او را در جریان این موضوع قرار دهیم .تاريخ : ۹۱/۰۲/۲۷ | 0:14 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

20 نکته برای بهبود مهارت های خواندنی

۱- مطالعه کردن یک رفتار است، رفتاری که باید کاملاً آموخته شود. مهارت های مطالعه کردن، یکی از اصلی ترین مهارت هایی است که باید یاد بگیرید. زیرا اساس پیشرفت تحصیلی شما بر چگونگی استفاده از این مجموعه مهارت نهاده شده است.

۲- لازم است با روش های مطالعاتی آشنایی لازم را به دست آورید و بدانید که هر روش را کجا؟ چگونه و چرا؟ باید بکار بگیرید.

۳- عمده ترین روش های مطالعه عبارتند از:

ادامه مطلب
تاريخ : ۹۱/۰۲/۲۶ | 23:49 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

كنجكاوي هاي جنسي بچه ها

واكنش ما بزرگترها نسبت به كنجكاوي هاي جنسي بچه ها يكي از سوال برانگيزترين قسمت هاي ارتباط ما با كودكان را تشكيل ميدهد. براي راحتي كار بگذاريد نمونه اي از واكنش هاي احتمالي خود را بررسي كنيم. در همين مورد فرض كنيد دختر شما به يكي از همسالانش پيشنهاد آمپول بازي را داده است (يا مثلاً كنترل ماهواره را در دست دارد و اتفاقا تكمه كانالي را فشار ميدهد كه حاوي صحنه هاي زنان نيم برهنه است) در اينصورت او به شما نگاه ميكند و شما:

1.به سرعت وسيله بازي يا كنترل ماهواره را از دست اش مي قاپيد و فرياد ميزنيد: زشته بچه! بده من چيكار داري ميكني؟!

2.نگاه نافذ خود را به او ميدوزيد و قيافه سراسر هراسناك تان حكايت از اين دارد كه اصلاً از اين اتفاق خوش تان نيامده است.

3.بدون نگاه به چهره او يا اينكه به او چيزي بگوييد و با گفتن اينكه : "بده من اين رو دختر قشنگم!" وسيله بازي يا كنترل ماهواره را از او بگيريد.

4.بدون اينكه به چهره او نگاه كنيد خود را مشغول كار ديگري نشان دهيد و به بهانه اي محل را ترك كنيد

5.در برخورد با نگاه او لبخند بزنيد و اجازه دهيد تا جايي كه دوست دارد به كار خود ادامه دهد

6.به او لبخند بزنيد و تا حدي در بازي و شوخي با او همراهي كنيد.

اينها نمونه هايي از طيف واكنش هايي است كه ما ممكن است به كنجكاوي هاي جنسي كودكمان نشان دهيم. اين واكنش ها نقش بسيار تعيين كننده اي در اعتماد به نفس و توانايي هاي عاطفي- جنسي آينده كودكانمان خواهد داشت. اينكه امروز ما نسبت به توانايي هاي جنسي خود داراي اعتماد به نفس كامل هستيم يا نه؟ و اينكه از توانايي هاي لازم براي لذت بردن از يك رابطه ارضاء كننده دوطرفه برخورداريم يا نه همه ريشه در زمان شكل گيري شخصيت ما در كنار والدين خود در زمان كودكي دارد. ترس، اضطراب، احساس ناامني، تشويش هاي مداوم، كم ميلي جنسي، تعارضات شديد دروني، روابط بسيار پرتنش و آزاردهنده و كم دوام همه و همه ممكن است در برخوردهاي نامناسب احتمالي ما با كودكانمان ريشه داشته باشد. در بسياري مواقع ممكن است ما - خواسته يا ناخواسته- ترسها و نگراني هاي خود را چون ميراث ناشايسته اي به كودكانمان منتقل كنيم (كه از اين بابت بي شباهت به انتقال يك بيماري مسري چون جذام نيست).

باز براي روشن شدن مطلب به مثال ديگري روي مي آوريم. فرض كنيد حشره اي مانند شب پره يا پروانه در فضاي اتاق حضور دارد و به ناگهان شما و كودك تان متوجه حضور آن ميشويد. دخترتان با ديدن حشره به شما نگاه ميكند و براي هر اقدامي منتظر واكنش شما مي ماند. شما ممكن است:

1.جيغ بكشيد و به سرعت از شب پره يا پروانه فاصله بگيريد

2. به سرعت با حشره كش به سمت او رفته و شب پره يا پروانه را نابود كنيد

3.با لبخند با انگشت شب پره يا پروانه را نشان دهيد و اسم اش را تكرار كنيد.

نتيجه اين واكنش ها كه از قوانين واكنش هاي شرطي شده تبعيت ميكنند به ترتيب

1.بروز ترس و وحشت شديد هنگام ديدن دوباره شب پره يا پروانه

2.بروز نفرت و ناراحتي شديد هنگام ديدن دوباره شب پره يا پروان

3.داشتن احساس راحت و خوشايند در مواجه دوباره با شب پره يا پروانه خواهد بود.

شايد افراد زيادي را ديده باشيد كه احساس دائمي ترس و وحشت و نفرت و ناراحتي تمام زندگي عادي آنان را تحت تأثير قرار داده است و از آنها انسانهايي ناتوان و بي اراده و سرخورده و نااميده ساخته است. حالا شايد بهتر بتوانيد تصميم بگيريد نسبت به كنجكاوي هاي جنسي كودك خود بهتر است چه واكنشي نشان دهيد.

تاريخ : ۹۱/۰۲/۲۶ | 23:22 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

بانوان عزیز از نحسی این ۱۶ عمل بپرهیزید، زیرا عواقبش در نهایت گریبان گیر خودتان خواهد شد

۱- زنهایی که به گونه ای رفتار میکنند که گویی از رابطه زناشویی خوششان نمی آید.

۲- زنهایی که هیچ وقت شروع کننده نیستند.

۳- زنهایی که نسبت به بدن مردها شناخت کافی ندارند.

۴- زنهایی که بار رسیدن به اوج نقطه جنسی را به مرد شان واگذار میکنند.

۵- زنهایی که در رخت خواب رفتار تند و پرخاشگرانه میکنند.

۶- زنهایی که مثل جسد در رختخواب بی حرکت و بی عکس العمل میباشند.

۷- زن هایی که در رختخواب زیاد حرف میزنند.

۸- زنهایی که مراقب بهداشت و زیبایی خود نیستند .

۹- زنهایی که خودشان از ظاهر و قیافه خود خوششان نمی آید و مرتبا خودشان را پایین می آورند و تحقیر میکنند .

۱۰- زنهایی که بیش از اندازه به ظاهر و قیافه خودشان حساس اند.

۱۱- زنهایی که بیش از حد جدی هستند.

۱۲- زنهایی که بیش از حد به مردشان وابسته هستند.

۱۳- زنهای احمق و سطحی

۱۴- زنهایی که فقط به وضع مالی و اقتصادی مرد اهمیت میدهند.

۱۵- زن هایی که مدام از نامزد یا همسر قبلی شان صحبت میکنند.

۱۶- زن هایی که لباس زیر کهنه زشت میپوشند.تاريخ : ۹۱/۰۲/۲۵ | 23:23 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |
رازهایی که زن ها از همسرانشان پنهان می کنند

بیشتر مردها زنها را انسان هایی مرموز می دانند. البته خانم ها هم از این وضعیت خوشحال هستند و احساس رضایت می کنند! اما در ذهن بیشتر آنها این افکار غوطه ور است: "واقعاً چه اتفاقی می افتد اگر همه ی واقعیت و رازهای زندگیم را به همسرم بگویم؟" "آیا با بیان این واقعیتها او بیشتر می تواند مرا درک کند؟" از همه مهم تر اینکه "شاید اگر او حقایق را بداند، کمتر مرا سرزنش کند."
در اینجا به ده مورد از مخفی کاری های خانم ها اشاره می کنم که بعضی از آنها ما مرد ها را شوک زده می کند، برخی دیگر را نیز خود تا حدی به آن مضنون هستیم ولی هیچگاه جرأت پرسیدن آن را نداریم! البته دامنه ی وسعت این رازهای درونی بسیار گسترده تر است ولی بهتر است حداقل از همین ده مورد نیز مطلع باشیم:

1
- بیشتر وقتها اگر جنسی می خرند فرق نمی کند از لباس یا دارو تا... اگرتخفیفی روی آن بگیرند قیمت اصلی و بدون تخفیف آن جنس را به همسرانشان یا دیگران می گویند. و این کار را تنها یک دروغ مصلحتی می دانند و دلیلی نمی ببینند تا حقیقت را بگویند.

2- خانم ها هم به اندازه مرد ها از فکر تعهد به زندگی هراسان و عصبی می شوند!
درست است که بیشتر دختران با رویای ازدواج با یک شاهزاده ی جذاب، لباس عروسی مجلل و زیبا و روزهای خوش بعد آن، بزرگ می شوند، اما آنها هم مثل مامردها، وقتی تمام این رویاها تبدیل به زندگی با یک نفر متفاوت از رویاهایمان می شود، ترس تمام وجوشان را می گیرد.

3- خانم ها شاید ظاهرا" خود را مستقل و مدرن جلوه دهند ولی حقیقت این است که آنها همیشه به شما به عنوان "یک مرد" نیاز دارند. آنها دوست دارند در دنیای مترقی امروز پا به پای مردها پیش برونداما باید دانست که این گونه زن ها اگر چه در همه جا می خواهند نقش حمایت کننده برای مردها ی خود داشته باشند اما بهر حال خواهان مراقبت شما بعنوان مرد از خود هستند و رفتار شما از نحوه ی سکس مردانه در رختخواب تا تعمیر اتومبیل، حمل چمدان های سنگین در مسافرت ها، کشتن حشرات موذی که همیشه زنها از کشتن آنها می ترسند، همگی برای آنها باعث غرور و افتخار است و با حضور شما مردها احساس امنیت بیشتری می کنند.

4- زن ها هنگام روابط جنسی در تعریف از شما افراط می کنند ، مثلا"، "عزیزم تو بهترینی ......که مردها نباید روی این حرف ها که خیلی هم صادقانه نیست حسابی باز کنند البته خیلی هم عاقلانه نیست که همه چیز را راست بگویند، اما این را باید دانست که هر زنی درسکس با همسر خود به عنوان شریک زندگی و کسی که از صمیم قلب او را دوست دارد لذت می برد .

5- زنها از اینکه آنها را مانند مادرانشان بخوانید ، می ترسند
اگر چه زنها به مادرانشان عشق می ورزند و آنها را تحسین می کنندو همواره به آنها به دید عزیزترین موجود می نگرند، اما هیچ وقت دوست ندارند که از زبان همسرانشان این حرف را بشنوند که "عین مادرت هستی!" این جمله تمام وجود و احشاء زنان را می لرزاند، چون فکر می کنند شما آنها را به دلیل اینکه مثل مادرانشان هستند برای ازدواج انتخاب کردید و حکما انتظار دارید آنها مثل مادرانشان کامل و بی نقص باشند !!!، و این برای زنها خیلی وحشتناک است و آنها را به موجوداتی حساس و عصبی تبدیل می کند،

6- زنها حسادت همسران خود را دوست دارند اما در حد کم . خانم ها همیشه از اینکه حواس مرد هایشان متوجه آنهاست لذت می برند. اما ما مرد ها نباید مثل انسان های عصر حجر با آنها رفتار کنیم تا فکر کنند آنها را به بردگی خریده ایم .

7- زنها بیش از حد با دوستانشان گرم می گیرند، اما نه آنقدر که ما از این قضیه نگران شویم ، اکثر زنهااز تفریحات مردانه ی ما در عذابند و در مقابل آنها هم راجع به مسائل زناشویی خود نیز با دوستانشان تبادل نظر می کنند! اما هیچ جای نگرانی نیست زیرا در مورد چیزهایی که احیانا غرور مردانشان را لطمه دار کند چیزی نمی گویند، (بطور مثال هیچ گاه از حالت دیوانه واری که برای مرگ پدر یا مادرنمان در آغوش آنها گریه می کنیم به کسی چیزی نمی گویند )، البته زنها ی با درایت با هوشنر از آن هستند که ندانند مسلما" یک سری مسائل در زندگی خیلی با ارزش تر از آن است که دیگران را در آن سهیم کنند .

8- بدانید و آگاه باشید که زنان قدر تمام کارهای همسران خود را می دانند اما واقعیت این است که تحمل ندارند تا همسرانشان در کار های خانه به آنها کمک نکنند مثلا همسر دوستم می گفت :
"شوهر من واقعاً در کارهای خانه به من کمک می کند، خیلی خوب فرشها را جارو می کند اما همیشه از اینکه فراموش می کند زیر کاناپه ها را هم تمیز کند دیوانه می شوم"
البته اینگونه ایراد گرفتن و اعتراض ، استعدادی است درونی و خدا دادی که در همه زنان لجباز وجود دارد و گرنه چگونه باید به آنچه می خواهند نائل گردند ؟ به همین دلیل مرتباً در حال ایراد گرفتن از همسرانشان هستند غافل از اینکه همین غرولند های بی شمار آنها باعث بی رغبتی مردهایشان در کمک کردن به آنها می شود .

9- زن های عاشق همواره به همسران خود در زندگی عشق می ورزند اما در عین حال مدام با خود بر سر این مسئله کلنجار می روند که دیگر نباید عاشق شویم! شاید این حسی باشد که بصورت بالقوه در اکثر زنها وجود داشته باشد ، شاید عبارت صحیح تراین باشد که ، اغلب زنها عادت دارند همیشه عاشق باشند، حقیقت این است که وقتی جنسی مونث احساسات خود را با همسرش به زبان می آورد و از عمق و علاقه فی مابین صحبت می کند، هیچ عکس العمل خارق العاده ای از جانب ما مرد ها نمی بینند، چرا که در این مواقع ما مرد ها غالبا مات و مبهوت به آنها نگاه می کنیم، چرا که گمانمان این است با اینگونه رفتار خود آنها همیشه عاشق ما خواهند ماند در صورتیکه زنها انتظار دارند در لحظه ای که به همسرانشان اظهار عشق می کنند ، واکنشی غیر از سکوت از همسران خود ببینند.

10- و نکته آخر که با عرض پوزش از خانم های تالار به مزاح میگویم اینکه زنها بلاهستند آن هم از نوع آسمانی اما با این همه هیچ مردی نیست که آرزوی خانه ای بی بلا را داشته باشد .


تاريخ : ۹۱/۰۲/۲۵ | 23:7 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |
 در بد غذایی کودکان رنگ تاثیر دارد

 

کودک شما هم جزو کودکانی است که به اصطلاح بدغذا می باشد؟ اگر اینطور است می توانید با تزئین غذای کودک او را به خوردن تشویق کنید. رنگ در این تزئین بسیار اهمیت دارد. رنگ ها کودکان را به خودشان جذب می کنند. باید ببینید کدام رنگ برای کودکتان جذاب است.

سبز : تاثیر خوردن سبزی ها و سبزیجات سبز بر هیچ کس پوشیده نیست. سبزیجات سبز حاوی مجموعه ای از آنتی اکسیدان ها هستند. با خوردن سبزی ها استخوان ها و دندان هایی محکم خواهید داشت. سبزی ها ابتلا به سرطان را نیز کاهش می دهند. بعضی از سبزی ها عبارتند از مارچوبه، فلفل های سبز، بروکلی، تمام برگ های خوراکی، خیار، لوبیا سبز، نخودسبز، کدوی سبز، کرفس، کلم، کیوی، طالبی، سیب و انگور.

قهوه ای و سفید : رنگ های سفید و کرم تا قهوه ای را نیز می توان در زمره رنگین کمان خوراکی ها جای داد، خواص سلامتی بخش و مفید سیر و پیاز سال ها است که زبانزد متخصصین تغذیه است و نیز محققین دریافته اند که این گروه از مواد غذایی در پایین آوردن سطح کلسترول خون مفید بوده و در حفظ سلامت قلب موثر هستند. از این گروه می توان به پیازها، سیر، گل کلم، سیب زمینی، قارچ، موز، خرما، و هلوی سفید اشاره کرد.

پس از آشنایی با برخی از خواص و دسته بندی مواد خوراکی برحسب رنگشان نوبت به کاربرد آنها در تهیه غذاهای جذاب برای کودکان می رسد. بشقاب غذا را چون بوم نقاشی ببینید و به فرزندتان کمک کنید تا روی این بوم با استفاده از مواد خوراکی رنگینی که در اختیارش قرار می دهید مطابق سلیقه خودش منظره ای زیبا بیافریند. چند بوته کوچک بروکلی بخارپز یا آب پز و مقداری لوبیا سبز درسته پخته می توانند درخت های این منظره باشند، یک عدد گوجه فرنگی گیلاسی به جای خورشید و یک مشت نخودفرنگی و دانه ذرت هم به جای گل ها.

از انواع میوه و سبزیجات برای تزئین غذاهای گوناگون که ممکن است بعضی از آنها نیز چندان مورد علاقه فرزندتان نباشد بهره بگیرید.با استفاده از قوه تخیل خود و کودکتان با اشکال و طرح های فانتزی این غذاها را بیارایید.

در فصل تابستان پوره های رنگارنگی از میوه های گوناگون درست کنید و آنها را در یک جایخی ریخته و در فریزر قرار دهید. از این مکعب های یخ میوه ای برای سرو نوشیدنی های کودکان استفاده کنید. به جای تنقلات پرچربی و پرنمک برگه خشک شده میوه ها و مغزهایی مانند گردو و پسته را در دسترس بچه ها قرار دهید.
با فرزندتان بازی شناخت طعم میوه ها را ترتیب دهید. چشمان او را با یک دستمال ببندید و قطعاتی از میوه های گوناگون را در دهانش بگذارید تا با خوردن آنها نوع میوه یا سبزیجات را تشخیص دهد. خلاصه اینکه از خلاقیت شخصی خود نیز برای ایجاد عادات صحیح غذایی در فرزندتان بهره بگیرید. شما از مواد غذایی رنگی نیز می توانید به عنوان حربه ای برای خوراندن گوشت به کودکانتان استفاده کنید.
بسیاری از کودکان علاقه زیادی به خوردن گوشت از خود نشان نمی دهند که آن هم یا به تنفر آنها از بوی گوشت برمی گردد یا اینکه از تکه های گوشت در غذا خوششان نمی آید. بدین منظور می توانید از سبزیجاتی نظیر هویج، سیب زمینی و شلغم برای گرفتن بوی گوشت در غذا استفاده کنید، اینگونه هم غذا خوش رنگ و بو می شود و هم خوردنی.
تاثیر رنگ در غذای کودکان به قدری زیاد است که آنها ترجیح می دهند به جای استفاده از غذاهای خانگی در زنگ تفریح، خوراکی های خوش آب و رنگ بوفه مدرسه را تهیه نمایند. برای رفع این عادت که یکی از مهمترین دلایل چاقی کودکان به شمار می رود، بهتر است برای برانگیختن اشتهای کودکان به خوردن ساندویچ های خانگی به سبزیجات و میوه های رنگی متوسل شوید تا پفک و پاستیل و چوب شور!
در آخر به خاطر داشته باشید طبق تحقیقات دانشمندان اگر بتوانید هر طعم جدید را حتی با اصرار حدود ۱۰ بار به کودکتان بخورانید او این طعم را پذیرفته و به آن عادت می کند. پس ناامید نشوید و به هر حربه ای شده مواد مفید ولی نه چندان خوشمزه را با اشکال رنگارنگ و جذاب به فرزندانتان عرضه کنید. شرکت دادن بچه ها در خرید سبزیجات نیز می تواند آنها را به خوردن آنچه خود انتخاب کرده اند ترغیب کند. آنها را با خود به فروشگاه های عرضه کننده سبزیجات و میوه ببرید و اجازه بدهید آنچه ترجیح می دهند خریداری کنند.

برچسب‌ها: بد غذایی کودکان

تاريخ : ۹۱/۰۲/۲۵ | 0:38 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

در شب اول عروسی چه باید کرد؟

شب عروسی (زفاف) اولین شب شروع زندگی مشترک و یکی از شب های بسیار مبارک است . مبارکی آن از این جهت است که در روایت آمده مؤمن با ازدواج و عروسی کردن نیمی از ایمانش تکمیل می شود. به همین جهت در منابع اسلامی آداب فراوانی برای آن ذکر شده است. در این شب دعا مستجاب است و فرشتگان رحمت خدا را برای عروس و داماد نازل می کنند.
از آموزه های دینی به دست می آید، همبستر شدن زن و شوهر و ارضای غریزه جنسی از این راه عبادت محسوب می شود و حتی در روایتی آمده است اگر کسی عمل نزدیکی با همسرش را همراه با آداب و رسوم آن زود به زود انجام دهد ، به یکی از سنت های پیامبران(ص) عمل کرده است.
نکاتی که در این جا باید بر آن تأکید کرد این است که :
1- در انسان برخلاف سایر جانداران، کیفیت همبستر شدن و انجام رفتار جنسی با همسر غریزی نیست ، بلکه آموختنی است و باید روش صحیح آن را یاد گرفت، گرچه اصل وجود غریزه جنسی غریزی و فطری است. به همین دلیل یکی از ضروریات برای هر پسر و دختر جوان که تصمیم بر ازدواج دارند، این است که دانستنی های لازم برای این کار را یاد بگیرند. این دانستنی ها شامل: مقدمات همبستر شدن، شناخت نیازهای عاطفی یکدیگر در هنگام آمیزش و رعایت آن، شناخت راه های مختلف همبستر شدن، آگاهی از راه های جلوگیری از بارداری، تنظیم خانواده، آگاهی از احکام شرعی آن اعم از زمان و مکان آمیزش و مسائل دیگر آن مثل غسل و امثال آن، رعایت بهداشت ظاهری مثل مسواک زدن، خوشبو بودن و امثال آن، آگاهی از نکات بهداشتی آمیزش و رعایت آن، آگاهی ضمنی از اختلال های جنسی که در صورت وقوع، سریعا برای معالجه اقدام کنند و صدها نکته ریز و درشت که بیان آنها در این جا مقدرو نیست و برای فراگیری آن لازم است به کتاب های مفیدی که در این زمینه تألیف شده مراجعه شود.

2- رسیدن زن و شوهر به اوج لذت جنسی (ارگاسم) ، یکی از علائم انجام شدن موفقیت آمیز آمیزش جنسی است. اما با تأسف باید بگوییم بسیاری از همسران به دلایل مختلف که مهمترین آن عدم آگاهی است، از انجام رضایت بخش این عمل ناتوانند و به همین جهت به مشکلات زیادی اعم از جسمی و روانی مبتلا می شوند. حتی طبق آماری که روان شناسان و کارشناسان امور خانواده ارائه کرده اند بیش از 75 درصد از عوامل اختلاف های خانوادگی ریشه در این موضوع دارد. حتی شیخ اجل سعدی در گلستان در ضمن داستانی می گوید:
زن کز بر مرد بی رضا برخیزد
زان خانه و زان سرا بلا برخیزد

3- در رسیدن به اوج لذت جنسی، که علامت آن انزال در زن و مرد است، بین زن و مرد تفاوت وجود دارد و معمولا مرد بسیار زودتر از زن به این مرحله می رسد. به همین خاطر بسیاری از مردان وقتی به ارگاسم می رسند ، دست از کار می کشند؛ در حالی که هنوز همسرشان به ارگاسم نرسیده است. رها کردن زن دراین حالت باعث می شود مشکلات جسمی زیادی از جمله ایجاد درد در ناحیه کمر و شکم برایش به وجود آید. پس لازم است مرد به این نکته توجه کند و قبل از آمیزش، همسرش را با تحریک نقاط حساس زن ، او را برای این کار آماده کند.
در روایات فراوانی این موضوع مهم بیان شده و تصریح می کند یکی از آداب همبستر شدن با همسر ، ملاعبه یعنی تحریک زن از طریق لمس و مالش بدن و در آغوش گرفتن و … است . حتی در حدیثی آمده است مردی که قبل از نزدیکی با همسرش ملاعبه کند، مورد نظر و لطف و رحمت ویژه خدا قرار می گیرد
.

 ادامه مطلب
تاريخ : ۹۱/۰۲/۲۳ | 23:21 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

 

 دوستی قبل ازدواج  


 
 
 
یکی از انگیزه های ارتباط پسران و دختران جوان قبل از ازدواج، ایجاد فرصتی برای شناخت بیشتر از یکدیگر است.  
   
 
یکی از انگیزه های ارتباط پسران و دختران جوان قبل از ازدواج، ایجاد فرصتی برای شناخت بیشتر از یکدیگر است. آنها تصور می کنند که این دوستی فرصت مناسبی برای شناخت کامل فرد مقابل و در نتیجه موفقیت در ازدواج و زندگی آینده شان است در حالی که در اکثر موارد در کنار این ویژگی های به ظاهر خوب مشکلات عدیده ای برای افراد درگیر در آن به خصوص برای دختر و پسر پدید می آورد که در ذیل به بررسی برخی از آنها می پردازیم.

 

● وابستگی

نیاز به محبت ورزیدن و مورد محبت واقع شدن در دوران جوانی به اوج خود می رسد. از این رو افراد در این دوران به سرعت عاشق می شوند. پس از مدتی علاقه ابتدایی بین دو نفر شدت می یابد و کم کم دو طرف به یکدیگر وابسته می شوند. این وابستگی در بسیاری از موارد، آفت بزرگی برای زندگی آن هاست. برای نمونه به علت وابستگی شدید آن ها در تمام اوقات شبانه روز در فکر فرد مقابل هستند.

 

● افت تحصیلی یا رکود علمی

تحصیل دانش، نیازمند تمرکز فکری و روحی است. اما در این گونه روابط دختر و پسر به علت وابستگی بسیار به یکدیگر مدام در فکر هم بوده و به دیدارها و ملاقات های حضوری و تلفنی شان توجه می کنند که این خود بزرگ ترین مانع در راه رشد و ترقی علمی آن هاست.

 

● اضطراب، تشویش و احساس نگرانی

معمولاً در این گونه دوستی ها وجود افکاری چون احساس گناه، ترس از والدین و تلاش برای پنهان داشتن این رابطه، خیال ازدواج، نگرانی از تهدید به فاش کردن رابطه توسط یکی از طرفین، ترس از دست دادن فرد مقابل و... باعث ایجاد برخی تعارضات درونی و اضطراب های مستمر در فرد می شود.

 

● فقدان شناخت درست و واقع بینانه

در این روابط دختر و پسر سعی می کنند به گونه ای رفتار کنند که از نظر دیگری قابل تحسین باشند. در واقع افراد برای خوب جلوه کردن در نظر دیگری به رفتارهای تصنعی روی می آورند. حال اگر این رابطه به ازدواج بیانجامد، افراد بدون هیچ شناخت دقیق و درستی از یکدیگر وارد زندگی مشترک می شوند. از سوی دیگر به دلیل وابستگی بیش از حد به یکدیگر نه تنها عیوب فرد مقابل را نمی بینند بلکه او را فردی سرشار از نیکی ها، خوبی ها، زیبایی ها و ... تصور می کنند. امام علی (علیه السلام) می فرمایند: «حبّ الشّیء یعمی و یصمّ، (میزان الحکمه،ج۲، ص۲۰۸، ح۳۰۶۶.) دوست داشتن چیزی، انسان را کور و کر می کند.»

 

● تصمیم گیری نادرست برای ازدواج

در این حالت وقتی افراد به شناخت درستی از یکدیگر نرسیده اند، تصمیم به ازدواج می گیرند. در حالی که این نوع انتخاب ها که در فضایی آکنده از احساسات و عواطف و به دلیل نبود شناخت عمیق و واقع بینانه صورت می گیرد، زندگی مشترک را تلخ و آینده را تیره و تار می سازد.

 

● ایجاد جو بدبینی در زندگی مشترک

اگر این رابطه به ازدواج بیانجامد، ممکن است در آینده هر یک از طرفین دچار نوعی شک و تردید نسبت به فرد مقابل شوند و گمان کنند، این فرد که وقتی به راحتی با من رابطه برقرار کرده، از کجا معلوم با اینکه همسر من هست با دیگری نیز ارتباط برقرار نکند. بر همین اساس بسیاری از این ازدواج ها که به ازدواج های خیابانی موسوم است، از پایه متزلزل اند چرا که دختر و پسر هر دو نسبت به هم بدبین هستند. (روابط و دوستی های دختران و پسران، کبری صفر نژاد، سحر غلام حسین زاده، ص ۸۴.)

آسیب های دوستی قبل ازدواج


● ایجاد مشکلات روحی

در صورتی که این دوستی ها به ازدواج منتهی نشوند که در موارد بسیاری هم به دلیل تغییر شرایط طرفین یا مخالفت خانواده ها چنین می شود، آثار روحی منفی بسیاری به ویژه بر دختر خواهد داشت که احساس سرخوردگی و شکست روحی، افسردگی، نفرت از جنس مخالف و ازدواج گریزی و در مورد دختران از دست دادن بسیاری از خواستگاران برخی از این آثار است.

 

● آسیب های اقتصادی

گاه روابط دختر و پسر سبب زیان های مالی یا برای خود آنها یا برای خانواده ها می شود. برای نمونه خرید هدایای گران قیمت برای یکدیگر، اخاذی یکی از طرفین از دیگری و...

 

● در خطر بودن آبرو

در این راستا بسیار ممکن است که به دلیل رفت و آمد پسر و دختر، تعرض به حریم شخصی او و... آبروی آنها و حتی اعضای خانواده هایشان به خصوص دختر خانم (در صورتی که این رابطه به ازدواج منتهی نشود) به خطر بیفتد.گاه حتی این امر خانواده ها را مجبور به تغییر محل سکونتشان می کند.تاريخ : ۹۱/۰۲/۲۳ | 23:1 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |
 نقش زن و جايگاه مادر در جامعه اسلامي لذت يك لحظه مادر داشتن!

در آستانه روز مادر بايد بگردم و يكي از منحصربه فردترين خصايص مادران ايراني را به توصيف درآورده و با قلم ستايشش كنم. اما حقيقت اين است كه اصلا نيازي به گشتن نيست. هرچه به گل وجود مادران نازنين اين مرز و بوم نگاه كني، بيشتر سرمست عطر نفس هاي مهر و معنويت آنها مي شويم.
شايد صبر گل سرسبد وجود مادر ايراني است. اين ويژگي را از زهراي اطهر(س) الگو گرفته اند. مادر ايراني زخم سرانگشتانش، درد زانوانش، اشك چشمانش و زخم هاي دل لبريز محبتش را پنهان مي كند تا با لبخند به فرزندانشان بگويد: «تا هميشه چتر محبت من مكان امني براي شانه هاي شماست. هركجاي دنيا هم كه باشيد، حتي اگر مرا به ياد نياوريد، من در انتظار شما پاي پنجره دنيا نشسته ام.»
نگاه به تاريخ نشان مي دهد كه قبل از هويت بخشي اسلام به شأن زن، جامعه نسوان از حداقل هاي حقوق انساني نيز محروم بودند.
چيني ها در قبال گرفتن هديه اي دخترانشان را به مردان تجويز مي كردند. در چنين جوامعي دختران از تحصيل علم محروم مي ماندند و همواره مورد ضرب و شتم مردان قرار مي گرفتند. در هندوستان زن چهل روز بعد از فوت شوهرش سوزانده مي شد و بهترين زن كمتر از چهل روز خودسوزي مي كرد!
در مصر هر چند وقت يك بار دختري را در رود نيل قرباني مي كردند تا به خيال خودشان رود پرآب شود.
و اعراب جاهليت هرگاه خبر تولد نوزاد دختري را مي شنيدند، چهره هايشان درهم كشيده، عبوس و تيره مي شد.
اين وضع حتي در كشورهاي اروپايي نيز محسوس بوده است. در يونان زن را موجودي شيطاني مي پنداشتند در صورتي كه به آنها تعدي مي شد، حق شكايت نداشتند. در سوئد، نروژ و دانمارك نيز زن از حقوق اوليه اجتماعي محروم بود. در سال 586 ميلادي در فرانسه بالاخره به اين نتيجه رسيدند كه زن يك موجود انساني است اما تنها براي خدمت به مرد آفريده شده است!
با تولد اسلام، زن نيز از نو متولد شد. در قرآن كريم صراحتاً آمده است كه زن و مرد بودن نزد خدا يكي ست و تنها كساني برتري دارند كه با تقواتر هستند.
جايگاه مادري زن در بالاترين پله ها و نقش ها قرار گرفت. درهاي كسب علم و معنويت به روي زنان گشوده شد و حجاب اين قشر را از يوغ بردگي زمانه رهايي داد.
در جوامع غربي علي رغم شعارهاي پرطمطراقي كه رديف كرده اند، كاملا مشهود است كه همان افكار دوران جاهليت را در زرورقي پيچيده و به خورد جامعه مي دهند. اگر روزي دختران را زنده به گور مي كردند، الان جنين را تعيين جنسيت كرده و ساقطش مي كنند. در يكي از كشورها در طول يك سال 8 هزار جنين ساقط شده كه تنها يكي از آنها پسر بوده و آن هم به اشتباه رخ داده است.ادامه مطلب
تاريخ : ۹۱/۰۲/۲۲ | 23:32 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

 تقویت معنویت در سپاه و بسیج‏

چکیده‏
گسست نسل‏ها و فراموشی ارزش‏ها بحرانی است که انقلاب اسلامی را در دهه اخیر با تهدید جدی مواجه ساخته است. نهادهای ارزشمندسپاه و بسیج که دو مولود انقلاب و نگهبان دستاوردهای آن هستند با فاصله گرفتن از دوران حماسه و ایثار و شکوفایی ارزش‏ها در معرض این‏آسیب قرار گرفته‏اند. این مقاله درصدد است در حد اختصار با ارائه راهکارهای مناسب در تقویت معنویت، کیان سپاه و بسیج را از رخنه‏ویروس‏های مخرب بنیه‏های معرفتی و معنوی مصون نماید.
واژگان کلیدی: معنویت، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بسیج.

مقدمه‏
دست غیبی و عنایات الهی با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، بندهای انحطاط فرهنگی را از دست و پای جامعه گرفتارسیاست‏های استعمار زده گشود و با تحول روحی مردم ارزش‏های فراموش شده دینی شکوفا و بارور شد. این دستاورد عظیم‏معنوی در حماسه تاریخ‏ساز و عزت‏آفرین هشت سال دفاع مقدس به قله کمال خود رسید و معنویت دینی در گستره ایران‏اسلامی تجلی یافت. بدیهی است که نقش کارساز و تأثیرگذار غیور مردان بسیج و جان برکفان سپاه دو نهاد روئیده از متن جامعه‏و بطن انقلاب در شکوفایی ارزش‏های اسلامی و آموزه‏های دینی بر نسل انقلاب پوشیده نیست.
بسیجیان و پاسداران فرزندان معنوی امام و رهبری، پیروان راستین ولایت و وارثان حماسه‏های پیروزی و شهادتند که همواره‏رسالت خطیر حفظ دستاوردهای گرانسنگ ارزش‏های معنوی و آموزه‏های دینی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را بر دوش‏می‏کشند و پرچمدار گسترش فرهنگ، معنویت و ارزش‏های دفاع مقدس به نسل‏های آینده نظام اسلامی‏اند.
با توجه به اهداف و مأموریت‏های سپاه و بسیج در دستیابی به آمادگی کامل برای حفظ نظام اسلامی و دستاوردهای انقلاب،شایسته است که این دو پشتوانه عظیم مردمی و انقلابی و تجلیگاه اقتدار نظام مردم‏سالاری دینی با بهره‏گیری از گنجینه‏گرانقدر معنویت دوران حیات طیبه امام(ره) و حماسه دفاع مقدس اقتدار و شأن معنوی خود را بیش از پیش تقویت وپررنگ نمایند و با گذر از نشیب و فراز و نوسانات اخلاقی و فرهنگی پدید آمده با مسلح شدن به ابزار و عوامل معنوی، مقتدرانه به‏مقابله با بحران‏های خلأمعنویت و تهدیدات نرم ناتوی فرهنگی سازمان یافته شده برخیزند.
ضروری است پیش از ارائه راه‏کارهای تقویت معنویت، آسیب‏هایی را که شرایط سیاسی فرهنگی دو دهه اخیر جامعه که بر اثربی‏توجهی و کاستی‏های تدابیر متولیان فرهنگی پدید آمده و بنیان مرصوص معنوی نیروها را تهدید می‏کند به اجمال اشاره‏نماییم.
1. دنیاطلبی، تجمّل‏گرایی و تنوع‏طلبی که به تعبیر امام صادق(ع)، سرآمد همه گناهان به شمار می‏آید.
[1] و مقام معظم‏رهبری نیز چهره راحت زندگی و مزه چرب و شیرین دنیا در دهان‏ها را دوران خطرناک رزمندگان اسلام می‏داند.[2]
2. روزمرّگی و استدراج به‏گونه‏ای که برخی ضد ارزش‏ها جایگزین ارزش‏ها به شمار می‏آید.
3. عوام‏زدگی و سطحی‏نگری به آموزه‏های دینی و اعتقادات و گرفتار آمدن به دام عرفان‏های ساختگی و صوفی‏گری و درویش‏مسلکی که برادران بسیجی را بیشتر تهدید می‏کند.
4. تأثیرگذاری شاکله و ساختار و جایگاه‏های سازمانی بر تغییر رفتارهای اخلاقی و معنوی به‏گونه‏ای که سوابق رزمی و جهادی‏عامل امتیازطلبی کارکنان گردد و معنویات فدای مادیات شود و این نکته مهمی است که حضرت امام درباره آن به مسئولان سپاه‏هشدار داده‏اند: (مهم این است که در سپاه وضعی پیش نیاید که به روحیه سپاهی‏ها صدمه بخورد.)
[3]
5 . تأثیرپذیری از برخی ناهنجاری‏های اخلاقی، اجتماعی و اداری بیرون از سازمان مانند رانت‏خواری، ربا، رشوه و چاپلوسی،بدگویی و غیبت و کم‏کاری.
6 . سیاست‏زدگی خارج از چارچوب ترسیمی و ابلاغی امام و مقام معظم رهبری.
7. توجیهات نفسانی و غیر منطقی از اشتباهات فردی و سازمانی یا نوعی فرافکنی برای پوشش ضعف‏های اخلاقی و مدیریتی.
8 . کم‏اطلاعی نسل جدید سپاه و بسیج از ابعاد اخلاقی، سیاسی، معنوی و مدیریتی سیره و اندیشه امام و مقام معظم رهبری به‏عنوان رهبر و فرمانده کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران.
با توجه به آنچه گذشت بایسته است پاسداران و بسیجیان خود را به فضایل اخلاقی و نفسانی بیارایند و به کمالات انسانی دست‏یابند تا مأموریت‏های خود را به شایستگی انجام دهند و مانع گسترش و پیشرفت آسیب‏ها گردند.
در این مقاله راهکار آراستگی به فضایل اخلاقی و تقویت بنیه معنوی در دو بخش حوزه فردی و سازمانی و تشکیلاتی به اختصاربیان می‏گردد.ادامه مطلب
تاريخ : ۹۱/۰۲/۲۲ | 13:35 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

نقش زن در ارتقاء معنوي جامعه

 

 زنان و بانوان از اركان اساسي جوامع بشري اند و عالي ترين نقش سازنده را با عناوين همسر و مادر در دواير زيستي انساني دارا مي باشند و بدين خاطر است كه اگر بانوان در جامعه اي سالم و با كمال و عفت پيشه باشند و از انحرافات بنيان برانداز بدور باشند ،‌آن جامعه در كمال سلامت اخلاقي و سعادت انساني خواهد بود . بنابراين بي جهت نيست كه دين جاوداني اسلام كه دربردارنده تمامي نيازهاي بشر مترقي تا پايان قرون تكاملي انسان است اهميت زيادي به اين قشر بزرگ و مهم جامعه داده است.

در اين نوشتار سعي بر اين است تا با بيان مقدماتي از ديدگاه نسبت به زن و جايگاه مادي و معنوي او در جوامع بشري از ديروز تا امروز به نقش و جايگاه زن در عرصه فعاليتهاي معنوي و تأثير آن بر نسل آينده بپردازيم .

امروزه تبليغات وسيع فرهنگي فاسد غرب عليه اسلام ناب محمدي(ص) و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران سبب گرديده تا جوانان با اشكال مختلف تهاجم فرهنگي بيگانگان مواجه شوند كه از جمله آنها مي توان به مواد مخدر، قرصهاي روان گردان ، فيلم ها و cd هاي مبتذل و پخش برنامه هاي متعدد تلويزيوني از طريق ماهواره ، سايتهاي اينترنتي با مضامين خلاف عفت عمومي و استفاده جوانان از لباسهاي محرك و بدن نما و نا متعارف در جامعه ايران اشاره كرد كه برخي در اثر جهل و ناداني و آشنا نبودن با فرهنگ غني اسلامي ايراني و تعداد نادري در اثر عناد با اسلام و به جهت به فساد كشاندن جوانان ايران زمين و جلوگيري از پيشرفت و تعالي آنان دست به استفاده و ترويج و گسترش اينگونه حربه هاي فرهنگي در جامعه مي زنند.

در ميان اين هجمه هاي فرهنگي از زنان به عنوان ملعبه اي براي دستيابي به مقاصد شوم خود بهره هاي فراواني برده اند و آنان را در جهت رسيدن به خواسته هاي خود استثمار قرارداده و به نوعي از آنان استفاده ابزاري نموده اند . بانوان بايد با آگاهي بيشتر با اين گونه بهره كشي هاي فرهنگي مبارزه نمايند.

حال با توجه به آنچه راجع به موقعيت زن امروز گفته شد بهتر است براي روشن تر شدن مطلب نگاهي به زندگي زنان قبل از اسلام و در ساير جوامع و اديان كه برخي از اين جوامع امروز خود را مظهر تمدن و حقوق بشر مي دانند بيندازيم و ببينيم كه آيا واقعاً به زعم آنان اسلام زن را محصور و محدود كرده است ؟  يا اينكه شخصيت انساني و اجتماعي زن را در جايگاه واقعي خود قرارداده است ؟

 ادامه مطلب
تاريخ : ۹۱/۰۲/۲۲ | 13:13 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |
نقش خانواده در بهداشت رواني از ديدگاه قرآن

مفهوم بهداشت رواني

روان پزشکان فردي را از نظر رواني سالم مي دانند که تعادلي ميان رفتارها و کنترل او در مواجهه با مشکلات اجتماعي وجود داشته باشد. از اين ديدگاه انسان و رفتارهاي او در مجموع يک دستگاه در نظر گرفته مي شود که براساس کيفيات تأثير و تأثر متقابل عمل مي کند. با اين نگاه ملاحظه مي شود که چگونه عوامل متنوع زيستي انسان بر عوامل رواني ـ اجتماعي او اثر گذاشته و يا برعکس از آن اثر مي پذيرد؛ به سخني ديگر در بهداشت و تعادل رواني، انسان به تنهايي مطرح نيست بلکه آن چه مورد بحث قرار مي گيرد، پديده هايي است که در اطراف او وجود دارند و بر جمع نظام او تأثير مي گذارند و از آن متأثّر مي شوند.

برخي بهداشت رواني را عبارت از پيشگيري از پيدايش بيماري هاي رواني و سالم سازي محيط رواني و اجتماعي دانسته اند تا افراد جامعه بتوانند با برخورداري از تعادل رواني با عوامل محيط خود رابطه و سازگاري صحيح برقرار کرده تا بتوانند به هدف هاي اعلاي تکامل انساني برسند.

به سخني ديگر از آن جايي که انسان ترکيبي از خير و شر، ماده و معنويت و تن و جان است همواره در حالت کشمکش دروني است. از اين رو، هر لحظه در معرض بحران هاي شخصيتي و خروج از تعادل است. براي حفظ تعادل شخصيتي، قرآن دستورها و آموزه هايي را بيان نموده است که در سايه آن شخصيت انساني از تعادل لازم برخوردار خواهد شد.

بهداشت رواني عبارت است از ايجاد تعادل شخصيتي در درون، ميان آن چه فطرت و غريزه ناميده مي شود؛ و در بيرون، ميان آن چه تعادل ارتباطي ميان فرد و محيط را بر هم مي زند.

قرآن تأکيد مي کند که خداوند آفريدگار انسان از يک غناي ذاتي برخوردار است و انسان به عنوان يک آفريده همواره گرفتار فقر ذاتي است؛(1) از اين رو هرگاه به علت عواملي اين ارتباط خود را در هر جا نشان ندهد، آن بخش با اختلال مواجه خواهد شد،

هر چند که اين اختلال هيچ گاه به نيستي و نابودي نخواهد انجاميد ولي در زندگي دنيوي و اخروي دچار تنگنا مي شود.

خداوند مي فرمايد: «وَ مَنْ أَعْرَضَ عَن ذِکْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنکًا»(2) هر کس از ياد خدا و ارتباط با او اعراض کند در زندگي دچار تنگنا خواهد شد. اين تنگنا عبارت از همه مواردي مي شود که انسان را از حالت تعادل شخصيتي بيرون مي برد و دچار بحران هاي جسمي و روحي مي نمايد. بنابراين تنها با بهره گيري از توحيد و ياد خداست که بهداشت رواني و تعادل دروني و بيروني در انسان پديد خواهد آمد.

 ادامه مطلب
تاريخ : ۹۱/۰۲/۲۲ | 0:35 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

آزار کودکان می‌تواند جسمی، عاطفی، لفظی و یا جنسی باشد. حتی نادیده انگاشتن و توجه نکردن به کودکان نیز می‌تواند به نوعی در ردیف این مشکل قرار گیرد.

ناآگاهی یکی از عوامل عمده در بروز و ادامه‌ی کودک آزاری در خانواده و اجتماع است

این آزارها می‌تواند صدمه‌ای جدی به کودکان وارد کند و یا حتا باعث مرگ‌شان شود. تحقیقات نشان می‌دهند از هر ۴ دختر و هر ۸ پسر، یک نفر از آنها در سنین قبل از ۱۸ سالگی مورد آزار قرار می‌گیرند. هم‌چنین سالانه یک کودک از هر ۲۰ کودک، از نظر جسمی صدمه می‌بیند. آزارهای جسمی کودکان شامل مواردی چون سوزاندن، لت کردن و شکستن استخوان‌هاست. آزارهای جنسی شامل‌ لمس بدن کودکان به‌صورتی ناشایست و سوءاستفاده از آنها را شامل می‌شود. غفلت و بی‌توجهی می‌تواند مواردی چون خودداری از غذا دادن به کودکان، پوشانیدن لباس، تهیه سرپناه و سایر نیازهای اساسی را شامل شود. نادیده گرفتن عاطفی شامل مواردی چون خودداری از ابراز عشق و محبت، راحتی و توجه است. بی‌توجهی از لحاظ صحت هنگامی روی می‌دهد که از مراقبت‌های طبی برای کودکان خودداری شود.

کودک آزاری دارای گستره وسیعی است و ممکن است در هر فرهنگ و اجتماعی که دارای ارزش‌های اخلاقی خاص خود هستند، اتفاق بیفتد.

 

۴- آرامش خود را حفظ کنیم :زندگی همیشه با مشکلات همراه است، سعی کنیم خشم خود را کنترل کنیم و برای مشکلات چاره‌جویی نماییم. بسیاری از کودک آزاری‌ها در شرایطی انجام می‌گیرد که والدین قادر به کنترل خشم خود نیستند. کنترل خشم آموختنی است و می‌توانیم با تمرین بر خشم خود غلبه کنیم.ادامه مطلب
تاريخ : ۹۱/۰۲/۲۲ | 0:21 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |
 اسلام و سکولاریسم
 سکولاریسم (secularism) واژه‏اى انگلیسى است و از ریشه‏ى لاتین [seculum] به معناى یک برهه‏ى زمانى معین، گرفته شده است.
«فرهنگ نشرنو» در بیان واژه‏ى [secular] مفاهیم غیر مذهبى، غیر روحانى، عرفى، دنیوى و مادى را مى‏آورد. (1)
براى سکولاریسم، تعاریف متعددى ارایه شده است که برخى ناظر به بعد فکرى است; نظیر آن که گفته مى‏شود:
«سکولاریسم نظام عام عقلانى است که در آن، روابط میان افراد، گروه‏ها و دولت‏بر مبناى عقل تنظیم مى‏گردد.»
این تعریف، چون تنها به یکى از اصول سکولاریسم اشاره دارد، تعریفى کامل نیست. برخى تعاریف ناظر به روند شکل‏گیرى سکولاریسم است که در خلال آن، به تدریج، حقوق، وظایف و امتیازات کلیسا به نهادهاى غیرمذهبى منتقل مى‏شود. برخى تعاریف دیگر، سکولاریسم را به مثابه‏ى یک نظام منسجم فکرى مى‏انگارند که پس از رنسانس به صورت یک نگرش یا جهان بینى درآمده و با نگرشى که در قرون وسطى حاکم بود، تمایز ماهویى دارد و مبناى آن، انسان گرایى، تجربه گرایى و عقلانیت است. پس سکولاریسم اشاره به جدایى دین از سیاست دارد، به گونه‏اى که هیچ یک از آن دو، در حوزه‏ى دیگرى دخالت نکند. (2)

عوامل مؤثر در شکل‏گیرى سکولاریسم:
دوره‏ى رنسانس همراه با طرد کلیسا و فراموشى واقعیت الهى و دینى شروع شد. در حقیقت عوامل شکل دهنده‏ى به سکولاریسم همان نقایصى است که قرون وسطى حامل آن‏هاست که برخى از آن‏ها عبارتند از:

الف: نارسا بودن تعالیم کلیسا و مسیحیت:
به لحاظ آن که در ابتداى قرون وسطى حاکمیت محدود کلیسا تبدیل به حاکمیت على‏الاطلاق گردید، کلیسا را تصور بر آن داشت که مى‏تواند با استبداد و زورگویى هم چنان مطلق‏العنان براند; حال آن که پیشرفت علم و اندیشه در مقابل این حرکت ایستاد.
با افزایش معرفت و جهان بینى آدمیان و گسترش گستره‏ى معرفتى، مخاطبان کلیسا شرط استمرار دین‏مدار بودن را استدلالى شدن عقاید و افکار منتشر شده‏ى از سوى کلیسا اعلام مى‏کردند که کلیسا از این کار سرباز مى‏زد.
فقدان یک نظام منسجم عقلانى قدرت دفاع را از کلیسا گرفت و مردم در مقابل آن خواستار حذف مسیحیت از اجتماع شدند . علاوه بر آن، به لحاظ آن که کلیسا درحالى که دسترسى به حقایق را منحصر به خود مى‏دانست، فاقد متن وحیانى و مصون از تحریف بود و خرافات بسیارى در دین وارد شده بود که جایى براى رشد و پیشرفت‏باقى نمى‏گذاشت.
طبیعى است که پس از سپرى شدن مدت زمانى جایگاه کلیسا در جامعه از بین رفته و مردم به دنبال آیین و مسلکى خواهند رفت که فطریات آن‏ها را زیر پا نگذارد. روحیه‏ى حقیقت‏جویى و کنکاش‏گرى یکى از امور فطرى است که در هر انسان وجود دارد و کلیسا آن را به راحتى نادیده گرفت. در نتیجه و تنها عکس العمل نادیده انگاشتن خود کلیسا خواهد شد.
به دلیل آن که کلیسا قدرت تعلیم آموزه‏هاى دینى را نداشت و علاوه بر آن این آموزه‏ها قدرت پاسخ‏گویى به مردم را نداشت; یعنى به موازات رشد گستره‏ى تفکرات مردم دیگر این تعالیم جذابیت‏خود را از دست داده بود.

ب: نهضت دینى (رفرمیسم):
نهضت اصلاح دینى، جریانى بود که طى آن، از نفوذ مذهب به تدریج کاسته شد. مارتین لوتر (1483- 1546 م) از پیش‏گامان این حرکت، با هدف اصلاح و پیرایه‏زدایى از آیین مسیحیت و برقرارى انضباط در آن، دیدگاه‏هاى جدیدى را عرضه کرد; اصل خود کشیشى را که مشوق فردگرایى بود، مورد تاکید قرار داد و با این هدف، انجیل را به زبان آلمانى ترجمه کرد. تفکیک دین از سیاست، از دیگر اصول مورد اشاره‏ى وى بود. لوتر اظهار داشت که پادشاهان قدرت خود را به طور مستقیم از خدا مى‏گیرند و وظیفه‏ى کلیسا تنها پرداختن به امور معنوى و روحى است.
به هر حال، نهضت اصلاح دینى، در پیدایش طرز فکر جدید، نقشى اساسى داشت و باعث درهم شکستن حاکمیت کلیسا و ظهور فلسفه‏ى سیاسى جدیدى شد. از پیامدهاى این حرکت، درگیرى فرقه‏هاى مذهبى بود که موجب از بین رفتن قداست دین و زمینه سازى براى سکولاریسم شد. (3)
«مارتین لوتر» خود یکى از کشیشان مسیحى بود که هم‏چون هم سلکان خود اعتقاد به آن نداشت که فهم اناجیل اربعه لزوما نیاز به واسطه گرى کشیشان دارد. لوتر معتقد بود که انسان با بهره‏گیرى از بن‏مایه‏هاى عقلى خود مى‏تواند در نقش این واسطه عمل کند، فلذا تصمیم گرفت در مقابل تمام خرافاتى که علیه کلیسا و دین مسیحیت قد علم کرده‏اند بایستد. بر این اساس روزى در میدان اصلى شهر دسته‏اى از برگه‏هاى خرید و فروش بهشت و جهنم را پاره کرد و از مردم خواست تا براى فهم بى واسطه‏ى دین اقدام کرده و از عقل خود مدد جویند.
در حقیقت مارتین لوتر اقدامى علیه خرافه‏پرستى کلیسا نمود اما به دلیل افراطهاى بیش از حد کلیسا جایى براى ایجاد تغییرات در کلیسا باقى نمانده و تنها راه، حذف هر گونه نهاد یا سازمانى بود که به نوعى سهمى از دین و مذهب داشت و بدین وسیله بسترى جهت‏شکل‏گیرى سکولاریسم آماده گشت.

پایه‏هاى اصلى تفکر سکولاریسم:

الف: اومانیسم:
اومانیسم یا انسان مدارى هویتى جدید است که غرب پایه‏هاى فرهنگ خود را بر اساس آن بنا نموده است. این نحوه تفکر ملاک و تکیه گاه تبیین و تشخیص ارزش‏ها و ضد ارزش‏ها را انسان دانسته و براى این شناخت هیچ مبدا ماورایى قایل نیست و (تفصیل این بحث در بخش پیشین آمد.)
ب: عقل مدارى یا راسیونالیسم:
راسیونالیسم یکى از بنیادهاى فکرى سکولاریسم است که به معناى قدرت عقل انسان براى درک مسایل است. داورى نهایى در زندگى بشرى به عهده‏ى عقل است آن هم عقل مستقل از وحى و آموزه‏هاى معرفتى دینى. به این بیان که تا قبل از رنسانس و در دیگر ادیان عقل و اندیشه از جایگاه محورى خاصى برخوردار است اما عقلى که به عنوان رسول باطنى شناخته مى‏شود یعنى عقل در کنار و با تکیه‏ى وحى و معارف دینى.تاکیدهاى مکرر خداوند متعال بر تدبر و اندیشه و نهى از عدم تفکر و تعقل نشان‏دهنده‏ى جایگاه محورى عقل و عقل ورزى در دین مبین اسلام است.
اما آن چه عقل مدارى رنسانس را از سایر عقلانى بودن‏ها جدا مى‏کند، استقلال این عقل از وحى است، به عینیت نشستن این تصور که بشر دیگر نیازى به یک منبع ماوراء الطبیعى ندارد و با تکیه‏ى صرف به عقل و اندیشه مى‏تواند نگرش خود را سامان بخشد. این افراطى‏نگرى نیز در نتیجه‏ى عمل‏کرد نامطلوب کلیسا و کلیسامداران است که با چشم پوشى از این عنصر و جایگاه آن در نظم‏بخشى زندگى انسان، به وجود آمد. در حقیقت «عقل‏» در دوره‏ى رنسانس در مقابل «دین‏» قرار مى‏گیرد و در نهایت عقل ابزارى یا محاسبه‏گرى صرف را براى فرهنگ غرب به ارمغان مى‏آورد.تاريخ : ۹۱/۰۲/۲۱ | 11:11 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

اختلافات زن و شوهر و راه حل آن

روان شناسان عقیده دارند که زندگی زناشوئی اصولاً یک نوع نزاع دوستانه است و اختلاف خلقت بین آن دو ایجاب می کند که با یکدیگر پرخاش و نزاع کنند. منتها خداوند حکیم طوری این دو جنس مخالف را با همدیگر جوش داده و بین آن ها الفت ایجاد کرده است که پرخاش ها و تندخوئی ها در برخی از اوقات ثمربخش واقع شده ، نظام خانواده و اجتماع از این راه برقرار می گردد.از این رو کمتر خانواده ای است که در طول زندگی زناشوئی خود دچار بحران ها زودگذر نشود. غالباً اختلافات جزئی و کلی در اکثر خانواده ها بین زن و شوهر امری است طبیعی که نه تنها به مراحل خطر و بحران شدید و جدائی نمی کشد بلکه دنبال آن یک نوع محبت و سازش پدید می آید و در حقیقت یکنواختی در زندگی را که عامل برخی از گرفتاری های خانوادگی است از بین می برد و از این جهت پیدایش تندخوئی های آرام و لطیف به هیچ وجه جای نگرانی نیست.
دکتر باخ روانشناس نامی آمریکایی می گوید : اگر پرخاش و نزاع اصلاً صورت نگیرد ناراحتی های دو طرفه انباشته و متراکم شده و یکباره بسان کوه آتشفشان منفجر می شود و البته دیگر در این موقع آشتی غیرممکن است یا بسیار بسیار دشوار.
یکی دیگر از کارشناسان امور خانواده می گوید : عدم موافقت ها همیشه جدایی پیش نمی آورد بلکه پیش از ناسازگاری عدم توانایی هریک از طرفین در غلبه بر مشکلات موجب جدایی می شود.

رادامه مطلب
تاريخ : ۹۱/۰۲/۱۸ | 22:52 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

  عامل اصلی یک ازدواج موفق چیست ؟● بررسی ازدواج از دیدگاه علمی
ازدواج تنها راه مشروع و سالم تشکیل خانواده است. همه مکاتب و ادیان الهی به ویژه دین مبین اسلام، ازدواج و تشکیل خانواده را توصیه نموده اند. ازدواج به زن و مرد آرامش می بخشد و آنان را از انحراف و رفتارهای جنسی پرخطر و غیر اخلاقی باز می دارد.

● در چه سنی باید ازدواج کرد؟
برای ازدواج علاوه بر نیاز به رشد جسمی و جنسی ، رشد روانی و اجتماعی نیز مورد نیاز است. در اواخر دوره نوجوانی رشد جنسی تقریبا کامل می شود و فرد توانایی تولید مثل پیدا می کند. در اواخر سنین نوجوانی اغلب دختران به فکر ازدواج می افتند، در حالیکه پسران در این سنین خواهان ازدواج نیستند. گرچه ازدواج تنها راه مشروع و سالم تأمین نیازهای جسمی و روانی نوجوانان است، ولی برای یک ازدواج موفق، آمادگی زیستی، روانی، مادی و اجتماعی لازم است. به همین جهت، متخصصان سن مناسب ازدواج را برای دختران ۱۸ تا ۲۴ سال و برای پسران ۲۴ تا ۲۸ سال توصیه می کنند. معمولا اختلاف سن ۲ تا ۶ سال بین دختر و پسر برای ازدواج توصیه می شود. در صورت داشتن ازدواج زودهنگام، بهتر است داشتن فرزند تا پس از ۲۰ سالگی به تعویق بیفتد. برای این منظور لازم است که زوجین با روش های صحیح تنظیم خانواده آشنا باشند.ادامه مطلب
تاريخ : ۹۱/۰۲/۱۸ | 17:58 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

چگونه همسر خود را علاقمند نگه داريد؟

 

براي كنترل مردان عشق ابزار كارا تري از شهوت است. بعد از چند سال اول زندگي معمولاً خانم ها از كاهش رقبت شوهران نسبت به خود شكايت مي كنند. دليل اين كاهش علاقه كاهش شور و هيجان اوليه است چون ديگر آن جاذبه جنسي به شدت اوايل ازدواج نيست و مردان مانند اوايل زندگي از رابطه خود لذت نمي برند.

براي اينكه مرد زندگي خود را اغوا كنيد و او را علاقمند نگه داريد، بايد نقش يك افسونگر را بازي كنيد و كاري كنيد كه عاشق شما باشد.

در اين مقاله نكاتي را براي شما بيان مي كنيم كه به كمك آن مي توانيد شوهرتان را به گونه اي شورانگيز نسبت به خود وابسته و علاقمند سازيد و مسحور خود سازيد.

 ادامه مطلب
تاريخ : ۹۱/۰۲/۱۷ | 23:29 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

گر چه به نظر می رسد هر زن و مردی در زندگی باید نقاط مشترک فراوان داشته باشند، اما جالب است بدانید در خصوص بسیاری از عادی ترین امور زندگی شان تفاوت های جالبی دارند.
در ادامه به این تفاوت ها اشاره جالبی شده است :

به هم خوردن دوران نامزدی
زنان : هنگامی که دوران نامزدی زن و مرد جوانی به هر دلیلی به هم می خورد، زن ها معمولا می گریند و بسیار غصه می خورند. آن لحظه است که هر زنی در این شرایط غصه های قبلی اش را به دوست هایش که دختر هستند می گوید. حتی برخی از آنها شعری چون این شعر می نویسند: مردها ، همه مردها احمق هستند!

مردان : مردها در چنین شرایطی به نوع دیگری از خود واکنش نشان می دهند. مثلا پس از گذشت زمانی همچون ۶ ماه مرد گوشی تلفن را برداشته و خطاب به نامزد سابقش می گوید: فقط می خواستم بگویم که تو زندگی مرا تخریب و نابود کردی و هرگز تو را نخواهم بخشید. من از تو نفرت دارم اما بدان که همیشه شانس دوباره ای برای ما وجود دارد. این عبارت این مفهوم را می رساند؛ دوستت دارم اما از تو نفرت هم دارم!

کفش
زنان : از دید یک زن پوشیدن کفش، توجه ویژه می خواهد. مثلا تصور کنید که یک زن آماده رفتن به سر کار می شود. کفش ویژه خود را پوشیده و در سر کار حاضر می شود اما هنگامی که پشت میز می نشیند کفش خود را در آورده و کفش راحتی می پوشد. حتی بسیاری از زن ها برای رفتن به جاهای گوناگون کفش های مختلف می پوشند.

مردان : یک مرد در سراسر روز همان یک جفت کفش را می پوشد و بس . او معمولا در مهمانی های گوناگون هم یک نوع کفش را استفاده می کند. البته بیایید در این مورد صحبتی نکنیم که چند روز می شود مرد مورد نظر جورابهایش را نمی شوید و همان طور پایش می کند!

گربه های دوست داشتنی
زنان : زن ها معمولا از گربه های دوست داشتنی خوششان می آید و عاشق آنها هستند.

مردان : مردها می گویند که عاشق گربه ها هستند اما هر گاه حواس زنانشان به آنها نیست، گربه ها را از خود به شدت و با هر وسیله ای دور می کنند.

لباس پوشیدن
زنان : یک زن به هنگام لباس پوشیدن به هر منظوری فکر می کند، یعنی برای هر کاری چه کوچک و چه بزرگ مقدمات لباس پوشیدن دارد حتی به خرید رفتن ، آب دادن گل های باغچه جلوی خانه ، گذاشتن کیسه زباله در جلوی در کوچه ، پاسخ دادن را تلفن ! خواندن کتاب!! و هزار کار دیگر!

مردان : مردها تنها برای ۲ منظور لباس می پوشند و مقدماتی را طی می کنند. رفتن به عروسی و حاضر شدن در مراسم عزاداری و خاکسپاری!

آینه
زنان : زنها برای مشاهده ظاهر و لباس پوشیدن خود از هر سطح صاف و منعکس کننده ای استفاده می کنند، سطوحی همچون قاشق ها، شیشه ، پنجره ها ، سر طاس مردان و حتی آینه ها !!

مردان : مردها تنها از آینه برای مشاهده ظاهر نه چندان جذاب خود استفاده می کنند.

تلفن
زنان : زنها وقتی از تلفن استفاده می کنند، شاید کار به ساعت و چند ساعت هم بکشد. تصور کنید زنی را که گوشی تلفن را برداشته و یک مکالمه ۳ ساعته با دوست یا همکارش دارد و در این زمان شوهر بیچاره اش برای دادن یک خبر فوری و مهم، همین مدت را در پشت گوشی که بوق اشغال می زند سر می کند!

مردان : مردها به تلفن به عنوان یک وسیله ارتباطی نگاه می کنند. معمولا مردها از تلفن در راستای برقراری یک ارتباط مهم ، کوتاه و ضروری استفاده می کنند!

جواهر آلات
زنان : زن ها وقتی از جواهر آلات استفاده می کنند بسیار زیبا و خوش قیافه تر به نظر می رسند و کلا به این وسایل زیبا علاقه دارند.

مردان : مردها تنها و اگر هم زورشان کنند از یک حلقه استفاده می کنند و بس!تاريخ : ۹۱/۰۲/۱۷ | 23:9 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |
چندنکته کلیدی دغدغه معلمان

 

پنج دغدغه معلمان چیست؟

علی عباسپور فرد، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در یادداشت اخیر خود درباره پنج دغدغه امروز معلمان نوشت:

نخست: در آستانه روز معلم، بزرگ‌ترین مشکل معلمان به معیشت آنان بازمی گردد. اگرچه حقوق معلمان افزایش پیدا کرده است اما این میزان افزایش، جبران بالا رفتن نرخ تورم را نمی‌کند. قدرت خرید مردم و در پی آن کارمندان دولت بسیار کاهش پیدا کرده است در این میان معلمان از جمله اقشاری هستند که بشترین صدمات را متحمل می‌شوند. در حالی که 35 درصد افزایش حقوق در کادر اداری وزارت بهداشت و وزارت علوم را شاهد بوده‌ایم، هنوز هیچ خبری از همسان‌سازی حقوق برای فرهنگیان به گوش نرسیده است. تفاوتی که مزایای معلمان با سایر دستگاه‌ها دارد نظیر حق مسکن و بیمه‌های تکمیلی دغدغه دیگری به دغدغه‌های فکری معلمان اضافه کرده و سبب سرخوردگی آنان شده است.

دوم: کمیسیون آموزش مجلس همواره دغدغه ارتقای سطح علمی و به‌روز شدن دانش معلمان را داشته است که در این زمینه امیدواریم همان مراکز تربیت معلم سابق و یا دانشگاه فرهنگیان جدید هر چه زودتر فعال شوند. چرا که آموزش و پرورش یکی از مولفه‌هایی ارزیابی توسعه‌یافتگی در جامعه است. به هر اندازه که به کیفیت دانش کادر آموزشی اهمیت بدهیم و برای داشتن معلمانی با سواد و موثر برنامه‌ریزی کنیم، در حقیقت در جهت داشتن آینده‌ای بهتر گام برداشته‌ایم.

سوم: تغییرات سریعی که در سیستم آموزشی کشور انجام می‌شود سبب سردرگمی معلمان شده است چرا که آن‌ها با این سیستم جدید آشنا نیستند و برای آنکه این سیستم در موعد اعلام شده از سوی وزیر، عملی شود؛ معلمان را در دوره‌های فشرده تحت آموزش قرار می‌دهند که دیده شده است به نتیجه مورد نظر نیز دست یافته نمی‌شود. معلمان در این مورد گمان می‌کنند نمی‌توانند وظیفه و رسالت خود را آنطور که باید و شاید به منصه ظهور برسانند و همین امر سبب دغدغه فکری آن‌ها می‌شود. این در حالی است که توانایی ذاتی در معلمان وجود دارد و این شیوه اجراست که سبب بروز چنین مشکلی می‌شود.

چهارم: مشارکت معلمان در تصمیم گیری‌ها از آن نکاتی است که همواره مغفول مانده است. در وزارتی چون وزارت آموزش و پرورش نمی‌توان در راس تصمیم گرفت و در هرم اجرا کرد. در چنین وزارتی ناگزیر از استفاده از ایده‌های معلمان هستیم تا تصمیمات اخذ شده ضمانت اجرا داشته باشد.

پنجم: جایگاه معلم در جامعه ما باید با سایر جوامع تفاوت داشته باشد. چرا که هم در آموزه‌های دینی ما این نکته دیده می‌شود و هم در پیشینه فرهنگی ما بر این اساس عمل شده است که معلمی شغل انبیاست. اما متاسفانه این روزها این عبارت تنها به زبان است و در جامعه عملی نمی‌شود.تاريخ : ۹۱/۰۲/۱۷ | 10:49 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

باکودکانی که والدین خود را از دست می دهند چگونه برخورد کنیم
مرگ همواره یکی از بزرگترین عوامل ایجاد فشار و استرس بوده است. بسیاری از کودکان با مرگ عزیزانشان از جمله پدر یا مادر رو به رو می شوند و برای بزرگسالان همیشه این سؤال مطرح است که آیا کودک را در جریان فوت عزیزش قرار دهند یا خیر؛ اگر پاسخ این باشد که بایستی کودک را از وضعیت پیش آمده مطلع کرد، سؤال دیگری مطرح می شود؛ این که چه کسی واقعیت را به کودک بگوید؛ و چه موقع و چگونه این حقیقت تلخ برای وی بازگو شود؟

به ویژه کودکانی که سرپرستان خود را از دست داده اند، این مسئله اهمیت فراوان دارد. اکثر اطرافیان و بازماندگان برای گفتن واقعیت به این بچه ها با سردرگمی و مشکل مواجهند.

کودکان در سنین مختلف سؤالات گوناگون و مربوط به سن خودشان را می پرسند و این سؤالات با تغییرات رشدی آنان تغییر می کند. پژوهش ها نشان داده است که می توان به آنان مطابق درک و فهم و متناسب با سنشان پاسخ داد. به هنگام فقدان عزیزان نیز بایستی با پاسخگویی متناسب به سؤالاتی در این زمینه، فضایی فراهم آورد تا آنها به تدریج مرگ را به عنوان بخشی از زندگی بپذیرند.

چنانچه کودکی در سانحه ای مثل تصادف داغدار شده و خود او نیز به علت آسیب دیدگی در بیمارستان بستری است، بهتر است واقعه مرگ توسط تیم درمان و در همان بیمارستان به او گفته شود؛ در غیر این صورت زمانی که از بیمارستان به منزل برمی گردد، به دنبال گمشده خود می گردد؛ و این شرایط برای او با حزن و اندوه بسیار همراه خواهد بود.

کودکان نیز همانند بزرگسالان در اثر از دست دادن عزیزان خود غمگین می شوند و برای انطباق مجدد با محیط به زمان نیاز دارند. در بعضی موارد دیده می شود که وقتی کودک پدر، مادر، خواهر یا برادر خود یا حتی پدربزرگ یا مادربزرگ را از دست دهد ، واکنش فوری نشان نمی دهد. شاید بسیاری از اطرافیان تصور کنند که او مرگ را نمی فهمد و یا این که توانسته است آن را بپذیرد. در صورتی که واکنش کودکان نسبت به پدیده های اطراف گاهی با تأخیر بروز می کند. از آنجا که این گونه وقایع برای کودکان بسیار دردناک است، به طور ناخودآگاه واپس زده می شوند؛ اما در ضمیر ناخودآگاه آنان باقی می مانند و سپس در زمانی دیگر به صورت رفتارهایی که نشان دهنده سوگ درونی شان است نشان داده می شوند.

پیش از هر چیز باید توجه داشته باشیم که چنانچه برای بازگویی واقعیت به کودک متوسل به یک دروغ شویم، مجبوریم در پی آن دروغ های دیگری هم به کار گیریم . مثلاً اگر به کودکی که پدر خود را از دست داده، گفته شود که پدرش در مسافرت است، مسلماً او در حالت انتظار قرار می گیرد و سؤال بعدی اش این خواهد بود که پدر چه موقع برمی گردد؟ به این ترتیب مخاطب او مجبور می شود دروغ های دیگری بگوید. سرانجام زمانی که کودک متوجه واقعیت شود، احساس فریب خوردگی می کند. به اضافه این که در این زمان او بایستی به تنهایی به عزاداری بپردازد. در حالی که اگر در همان زمان اتفاق، کودک را در جریان بگذاریم و او در جمع و همراه دیگران به عزاداری بنشیند، او نیز تخلیه می شود و دچار سوگ به تأخیر افتاده نمی گردد.

چنانچه کودکی در سانحه ای مثل تصادف داغدار شده و خود او نیز به علت آسیب دیدگی در بیمارستان بستری است، بهتر است واقعه مرگ توسط تیم درمان و در همان بیمارستان به او گفته شود؛ در غیر این صورت زمانی که از بیمارستان به منزل برمی گردد، به دنبال گمشده خود می گردد؛ و این شرایط برای او با حزن و اندوه بسیار همراه خواهد بود.


به طور کلی، عزاداری مراحلی دارد. تمام افراد عزادار این مراحل را طی می کنند و سپس به انطباق می رسند. مراحل سوگ عبارت اند از:

1. فرد شوکه می شود و حالتی بهت زده پیدا می کند.

2. شخص هنوز مصیبت را باور نکرده است (مرحله ناباوری).

3. فرد افسرده و غمگین می شود و وضعیت لذت نبردن از زندگی پیش می آید. به ویژه کودکان بسیار بی حوصله و غمزده می شوند و علائم افسردگی در آنها بارز است.

4. در این مرحله پرخاشگری و عصبانیت ظاهر می شود.

5. شخص عزادار خود را با فقدان عزیزش سازگار می کند. آن را می پذیرد و به زندگی عادی و طبیعی خود برمی گردد.

مجموع این مراحل یک تا دو سال طول می کشد و برای همه افراد به طور طبیعی پیش می آید. البته این به معنای آن نیست که پس از این زمان، شخص واقعه را فراموش می کند. چنین وقایعی هیچ وقت فراموش نمی شوند. بلکه به این معناست که فرد پس از گذشت این مراحل، زندگی روزمره را از سر می گیرد.

بعضی از بزرگسالان در پاسخ به کودکی که معنای فوت شدن را می پرسد، می گویند وقتی فردی فوت می کند، مثل این است که او خوابیده؛ با چنین تعریفی، بچه های کم سن به شدت از خوابیدن می ترسند و بعضاً شب ها بی قراری می کنند و به رختخواب نمی روند. حتی وابستگی شدیدی به والدین یا بزرگترها پیدا می کنند و می ترسند شب ها تنها بخوابند؛ ترس از این که مبادا وقتی می خوابند از خواب بیدار نشوند، یا این که والدینشان از خواب بیدار نشوند. تفاوت خواب و مرگ بایستی برای کودک روشن شود. باید به کودک گفته شود که شخص خواب زنده است، نفس می کشد و بیدار خواهد شد. همچنین قلب فردی که خوابیده است کار می کند، در حالی که قلب فرد فوت شده کار نمی کند.

حال ببینیم به سؤالات کودک در رویارویی با پدیده مرگ چگونه بایستی پاسخ دهیم. مثلاً کودکی درباره پدر فوت شده اش می پرسد که پدرکجاست؛ در جواب به این سؤال بهتر است بگوییم، او نزد خداست، در بهشت است و جایش بسیار خوب است.

می پرسد: "او برمی گردد؟... کی برمی گردد؟" در جواب بایستی اشاره کنیم به این واقعیت که او دیگر برنمی گردد؛ کسی که نزد خدا رفته، دیگر برنمی گردد؛ ولی ما همگی یک روز به او ملحق می شویم. آن روز به خواست خداوند انجام می پذیرد. این امید را به کودکان عزادار باید بدهیم که یک روز ما به شخصی که از پیش ما رفته، ملحق خواهیم شد.

برای دیگر سؤالات بچه ها نیز بایستی ضمن پرهیز از دروغ یا پیچیده گویی، متناسب با سن آنها پاسخ دهیم تا مرگ را به عنوان پدیده ای طبیعی بپذیرند.

 

آیا در حضور کودک گریه کنیم؟

در صورتی که گریه کردن با رفتارهای هیجانی و ترساننده برای کودک همراه نباشد، اشکالی ندارد. به وسیله گریه کردن به کودک نشان می دهیم که برای فرد از دست رفته ارزش و احترام قائلیم. به علاوه، اگر کودک خواست گریه کند نباید مانعش شویم. بایستی اجازه دهیم که او هم گریه کند و سوگواری خود را انجام دهد تا چنان که قبلاً گفتیم دچار سوگ به تأخیرافتاده نشود. لازم است توضیح دهیم، اگر برای فرد متوفی اشک می ریزیم به این علت است که دلمان برایش تنگ شده و دوست داریم او هنوز در کنارمان باشد. به این ترتیب، کودک هم متوجه می شود که آن شخص دیگر برنمی گردد و ما روزی به او ملحق خواهیم شد. در عین حال متوجه می شود که آن فرد برایمان بسیار اهمیت دارد و فقدانش ما را ناراحت می کند.

 

آیا کودک را بر سر مزار ببریم؟

این مسئله به سن کودک و نسبت فرد متوفی با او بستگی دارد. کودکان زیر نُه سال درک درستی از مرگ ندارند. حتی خیلی از کودکان کم سن تصور می کنند که افراد در داخل قبر زنده اند و با تعجب می پرسند که آن شخص در زیر خاک چه می کند؟

از نُه سالگی به بعد، اشکالی ندارد که کودکان را بر سر مزار ببریم. می توانیم برای آنها توضیح دهیم که فرد در زیر خاک زنده نیست و نفس نمی کشد.

از سوی دیگر، هرگز نباید مرگ را با خوابیدن مترادف بدانیم . بعضی از بزرگسالان در پاسخ به کودکی که معنای فوت شدن را می پرسد، می گویند وقتی فردی فوت می کند، مثل این است که او خوابیده؛ با چنین تعریفی، بچه های کم سن به شدت از خوابیدن می ترسند و بعضاً شب ها بی قراری می کنند و به رختخواب نمی روند. حتی وابستگی شدیدی به والدین یا بزرگترها پیدا می کنند و می ترسند شب ها تنها بخوابند؛ ترس از این که مبادا وقتی می خوابند از خواب بیدار نشوند، یا این که والدینشان از خواب بیدار نشوند. تفاوت خواب و مرگ بایستی برای کودک روشن شود. باید به کودک گفته شود که شخص خواب زنده است، نفس می کشد و بیدار خواهد شد. همچنین قلب فردی که خوابیده است کار می کند، در حالی که قلب فرد فوت شده کار نمی کند.

در هر صورت موضوع مرگ برای کودکان بسیار پیچیده است و ما بایستی به آنان زمان بدهیم تا در سن بالاتر به مفاهیم درست تری دست یابند. اما پیش از رسیدن به سن مناسب، نمی توان کودکان را در دنیای سؤالاتشان تنها گذاشت. باید با زبانی ساده به حقایق علمی متوسل شد و به پاسخگویی به آنها پرداخت. به ویژه باید توجه داشت که هرگز به کودک وعده دروغین ندهیم. مثلاً نباید بگوییم که فرد فوت شده برمی گردد. همچنین لازم است در عزاداری هایی با رفتارهای هیجانی و ناراحت کننده (از جمله غش کردن، داد و فریاد و کتک زدن خود) کودکان حضور نداشته باشند. البته این گونه رفتارها برای بزرگسالان نیز خوشایند نیست و چه بهتر که آنان هم واقع بینانه تر به پدیده مرگ نظر کنند و تا حد امکان از این قبیل واکنش ها بپرهیزند.

توصیه می شود، در حضور کودکان از فرد متوفی به خوبی و نیکی یاد کنیم، برای شادی روح و آمرزش گناهانش دعا کنیم و قرآن بخوانیمتاريخ : ۹۱/۰۲/۱۶ | 22:57 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |
 

شيوه نامه ي نگارش نامه هاي رسمي و اداري

 

 

 مقدمه

 نامه ها از مهم ترين وسايل ايجاد ارتباط ميان انسان ها هستند كه از ديرباز مورد استفاده افراد بشر بوده و همچنان در اين زمينه نقش مهمي برعهده دارند.  نامه ها و مكاتبات به طور كلي دو نوع هستند :

الف-  نامه هاي رسمي و اداري

ب- نامه هاي خصوصي و دوستانه

           نامه هاي رسمي و اداري عبارتند از :

-        نامه هاي اداري

-         پيام هاي تبريك ، تسليت ، دعوت ، تشكر و ...

           در جزوه حاضر تلاش كرده ايم همكاران عزيز را تا آنجا كه امكان دارد با طرز درست نوشتن نامه هاي رسمي و اداري آشنا كنيم .

           نوشته ي حاضر شامل چند بخش است :

1-   تعريف نامه هاي رسمي و اداري

2-   آشنايي با انواع ويرايش ها ( ويرايش فني ، ويرايش ساختاري و ويرايش تخصصي )

3-   نمونه اي از يك نامه رسمي و اداري .

4-    منابع نوشته

 

           نامه هاي رسمي و اداري

            نامه هاي رسمي و اداري نامه هايي هستند كه فردي كه در اداره يا يا سازماني به كار اشتغال دارد براي شخص ديگري كه در همان اداره يا سازمان يا سازمان ديگري كار مي كند مي نويسد.

كلمات مخصوص نامه هاي رسمي و اداري

              براي نوشتن اين گونه نامه ها از كلمات خاصي استفاده مي كنيم : متقاضي ، مدارك پيوست و اقدام لازم .

قسمتهاي مختلف نامه هاي رسمي و اداري

1)    سرآغاز  (  ذكر نام خداوند )

2) تاريخ   ( كه در سمت چپ بالاي نامه نوشته مي شود ).

3)  موضوع نامه  ( تقاضاي مرخصي / تقاضاي انتقال / و ... )

4) عنوان  ( چون مديريت محترم .... / سازمان محترم .../ اداره ي محترم ...)

5) كلمات احترام ( با عرض سلام / احتراماً / مستدعي است / خواهشمند است / سپاسگزارم...)

6)  متن نامه

7) امضا

نكاتي كه هنگام نوشتن نامه هاي رسمي و اداري بايد به آنها توجه كنيم

1)    نامه خلاصه ، صريح و بي ابهام باشد. از نوشتن تعارفات بيهوده ، درددل و ... پرهيز كنيد .

2)    در شروع و پايان نامه از كلمات احترام آميز استفاده كنيد اما چرب زباني و تملق در آن روا نيست.

3)    اگر ادعا و شكايتي در نامه طرح كرده ايد، بايد اسناد و مدارك لازم را با نامه همراه كنيد.

4)     كاغذ بايد تميز، مقاوم و در اندازه اي معين ( معمولاً  21 × 15  يا  30  × 21  ) باشد.

5)  نامه ي اداري بايد بدون خط خوردگي باشد و حتماً پاك نويس شود. ( رعايت نشانه گذاري، بند
 ( پاراگراف و حاشيه گذاري ضروري است) .

6)    گذاشتن تاريخ نامه ( در گوشه ي سمت چپ بالا) و امضا ( در گوشه ي سمت چپ پايين لازم است.

7)     ذكر نام و نشاني كامل و در صورت لزوم شغل و محل كار يا تلفن تماس ضروري است.

8)     سعي كنيد از نامه اي كه مي فرستيد ، تصوير ( فتوكپي) تهيه كنيد يا هنگام تحويل آن ، رسيد دريافت داريد.


ويراش فني

منظور از ويرايش فني آراستگي ظاهري و نظم و ترتيب داشتن نوشته است . يكي از كارهايي كه در اين ويرايش انجام مي گيرد رعايت علايم نگارش است :

با شناخت علايم نگارشي و كاربرد آن ها ، از اين پس سعي كنيد درست بنويسيد و درست بخوانيد. براي نشانه گذاري نوشته هاي خود مي توانيد از جدول زير استفاده كنيد.

جدول نشانه گذاري

رديف

نشانه

نام

موارد استفاده

1

0

نقطه

1-در پايان همه ي جمله ها به جز جمله هاي پرسشي و تعجبي: هوا ابري است. شايد درك اين مسئله دشوار باشد.

2-پس از هر حرفي كه به صورت نشانه ي اختصار به كار رفته باشد: ابن سينا متولد سال 428 هـ . ش

2

،

ويرگول

1)ميان عبارت:

او با تلاش بسيار صادقانه، به مقصود رسيد.                             2)پس از منادا:  خدايا، مرا عفو كن.

3) هرجا كلمه يا عبارتي به عنوان توضيح ، در ضمن جمله يا عبارتي ديگر آورده شود:

سهراب سپهري ، شاعر معاصر، به نقاشي  علاقه ي فراوان داشت.

همان جا ، زير آن درخت ، نشسته بودم.

4) بين چند كلمه كه اسناد واحدي باشد:

فردوسي ، مولوي، سعدي و حافظ از بزرگان شعر فارسي هستند.

5) بين دو كلمه كه ممكن است خواننده آن ها را با كسره ي اضافه بخواند:

پدر، حسن را سرزنش كرد.

6) ميان جمله هاي غير مستقل كه در مجموع جمله ي كاملي را تشكيل مي دهند:  اگر شب ها همه قدر بودي، شب قدر بي قدر بودي.

3

:

دو نقطه

1)قبل از نقل قول:

صاحب نظران آموزشي مي گويند : شرط درست نوشتن، درست فهميدن است.

2)هنگام برشمردن اجزاي يك چيز:

آثار جلال آل احمد عبارت اند از: خسي در ميقات ، مدير مدرسه ، سه تار و ...

3)  جلوي كلماتي كه مي خواهيم آن ها را معني كنيم : نغز : دل كش

4

؟

علامت سئوال

1)در پايان جمله پرسشي:                                                         آيا تاكنون كتاب گلستان سعدي را خوانده اي ؟

2) براي نشان دادن مفهوم ترديديا استهزا:

وفات حافظ در 721 (؟)  اتفاق افتاد.                                                         او نابغه (؟ ) است.

5

!

 علامت تعجب يا خطاب

1)       در پايان جمله ي تعجبي، تاكيدي، عاطفي :                                               عجب روزگاري است!

2) پس از اصوات:  هان! اي دل عبرت بين.

6

((   ))

گيومه

1)سخني كه به طور مستقيم از جايي يا كسي نقل مي شود:

پيامبرفرمودند((:  طلب دانش بر هر مسلماني واجب است)).

2)       اسامي و عناوين و اصطلاحات علمي يا فني ( فقط بار اول ).

(( صور خيال )) از اجزاي اصلي شعر است.

7

؛

نقطه ويرگول

1)براي جداكردن جمله هايي كه از جهت ساختمان و مفهوم مستقل به نظر مي رسند.

ولي در يك عبارت طولاني ، با يك ديگر بستگي معنايي دارند.

دانش آموز بايد درس بخواند؛ منظم باشد و به سخنان معلم گوش فرا دهد.

2)در بيان توضيح و مثال پيش از كلمه هاي ((مثلاً ))، (( فرضاً))، ((يعني )) و ...:

هنگام نگارش بايد خوب ديد؛ يعني، دقت داشت و هوشياربود.


جدول نشانه گذاري

رديف

نشانه

نام

موارد استفاده

8

ــ

خط فاصله

1) در مكالمه ي بين اشخاص داستان ها يا نمايش نامه ها يا ذكر مكالمات تلفني، در ابتداي جمله و از سر سطر به جاي نام گوينده :

- كجا بودي ؟

- كتاب خانه .

- چه كتابي انتخاب كردي ؟

- خدمات متقابل اسلام و ايران

2) هنگامي كه دو كلمه بر روي هم دو جنبه ي مختلف از يك منظور را نشان دهند:

مباحث اجتماعي – رواني گاه بسيار به هم پيوند مي خورند.

3) به معني (( تا )) و (( به )) براي بيان فواصل زماني و مكاني

قطار تهران – مشهد حركت كرد.

گروه سني 7-13 سال مي توانند اين كتاب را بخوانند.

4) براي جداكردن عبارت معترضه :

حضرت علي – عليه السلام – فرمود...

5) هرگاه كلمه اي در آخر سطر نگنجد، با قراردادن يك خط فاصله بقيه ي آن را در سطر بعد مي نويسيم:

در نگارش هايي كه جنبه ي ادبي دارند استفاده از احساس و عاطفه ، صور- خيال، صميميت،
 شيوه ها ي مهم پرورش مطلب هستند.

9

...

سه نقطه

1)براي نشان دادن جملات و كلمات محذوف:

كنايه ، استعاره ، مجاز، تشخيص و ... جنبه هايي از صور خيال را تشكيل مي دهند.

2)سخن ناتمام :

شما... شما ... زبانم لال ...

3)براي نشان دادن كشش هجا در گفتار:

سقفهر.... ي ريخت . آها... ي حسين ، كجايي ؟

4)افتادگي كلمه يا كلماتي از يك نسخه ي خطي:

اول چيزي كه نگاه كنند روز قيامت نماز بود. اگر تمام باشد و به شرط بود بپذيرند و ديگر ...

چنان كه باشد بپذيرند.

10

[ ]

قلاب

1)مطالبي كه جزاصل كلام نباشد:

معلم:  خوشحالم كه اعلام كنم كلاس شما بين ساير كلاس هاي مدرسه بالاترين نمره را كسب كرده است . [ ابراز احساسات دانش آموزان كلاس  ]

2)در تصحيح متون كلمات الحاقي يا توضيحات احتمالي در قلاب گذاشته مي شود:

گفت:  من مردي طرارم،  [ تو ] اين زر به من امانت دادي ...

3)       دستورهاي اجرايي در نمايش نامه ها:

حسين [ با نيش خند ] فكر مي كنيد اين كار به صلاح شما باشد؟

11

( )

كمانك (پرانتز)

1)معني و معادل يك كلمه :

زندگي نامه ( بيوگرافي ) و حسب حال ( اتو بيوگرافي )  دو حوزه ي مهم نگارشي هستند.

2) توضيح بيشتر :

بناي واقع گرايي ( همان رئاليسم در مكاتب ادبي غربي ) بر حقيقت گويي است.

4)       ذكر تاريخ ، شهرت ، تخلص ، نام سابق و...

ابن سينا ( 370- 428 هـ ) از نوابغ شرق و جامع علوم گوناگون بود.

 

 


 

جدول نشانه گذاري

 

رديف

نشانه

نام

موارد استفاده

12

/

مميز ( خط مورب)

1)براي جداكردن روز ، ماه، سال:

خواهشمند است در تاريخ 24/1/86  در محل مدرسه حضور به هم رسانيد.

2) براي جدا كردن مصرع هاي يك بيت: آي آدم ها/ يك نفر دارد كه دست و پاي دائم مي زنددر آب

13

*

ستاره

1)براي توضيح يك كلمه در پاورقي

2) در آغاز يك سطر به نشانه ي شروع مطلب جديد

14

پيكان

براي نشان دادن نتيجه ي تركيب چند جزء يا تجزيه ي يك كلمه :

(( از پا افتادن )) از چند بخش تشكيل شده است          از ( حرف اضافه ) + پا ( اسم ) + افتادن
( مصدر )

15

"

ايضاً

 علامت جملات و كلمات مشابه :

كتاب (( زبان فارسي )) سال اول دبيرستان

"       "           "   دوم  "

16

{}

آكلاد

(دو ابرو )

براي نشان دادن انشعاب :

                                                                                ساده

اسم ها از نظر ساخت چهار دسته اند:                       مشتق

                                                                             مركب

                                                                              مشتق - مركب

17

=

تساوي

براي نشان دادن تساوي ميان دو مطلب :

آمدم كه تو را ببينم = براي ديدن تو آمدم.

 


 

ويرايش ساختاري ( زباني  )

           منظور از ويرايش ساختاري شناسايي كاربردهاي خلاف دستور و زبان و يا تعبير هاي نامناسب و ناروا در نوشته و گذاشتن شكل درست آنها به جاي اشكال نادرست است .

           ويرايش ساختاري ( زباني  ) در چند فصل مختلف بررسي مي كنيم. مهمترين عنوان هاي اين فصول عبارتند از : 1- جمع           2- مذكر مونث    3- حشو          4- موارد ديگر

 

1- جمع

1- جمع بستن كلمه فارسي با علامت جمع عربي (( ات،  ون  وين   )) غلط است :

نادرست

درست

توضيح

آزمايشات

آزمايش ها

 

 دستورات

 دستورها

 

فرمايشات

فرمايش ها – فرموده ها

 

 پيشنهادات

پيشنهادها

 

 سفارشات

سفارش ها

 

دهات

روستاها – ده ها

 

 شيلات

 

شيل ، كلمه گيلكي است به معني سدي از چوب كه در عرض رودخانه مي بندند تا ماهيان پشت آن جمع شوند و صيدشان كنند .

 اگر چه شيلات خيلي مصطلح است به جاي ان
(( آبزيان  )) يا امور آبزيان پيشنهاد مي گردد.

گزارشات

گزارش ها

 

 باغات

باغ ها

 

 گرايشات

 گرايش ها

 

 ايلات

 ايل ها

 

 گمركات

 

براي هر شهرستان يا استان مي توان گفت : گمرك براي كل كشور : ادارات گمرك

بازرسين

بازرسان

 

داوطلبين

 داوطلبان

 

 


 

2- جمع بستن هيچ كلمه اي با (( يات )) صحيح نيست.

ننويسيم

بنويسيم

عمليات

كارها ( در مورد امور نظامي :  حمله )

غزليات

 غزل ها

 عرقيات

 عرق ها -  انواع عرق

 كشفيات

 اكتشافات

 

3-افزودن پسوند (( جات )) در آخر هيچ كلمه اي جايز نيست چه فارسي باشد چه عربي ، چه به عنوان پسوند جمع بيايد چه به قول بعضي ، به منزله پسوند نوع و جنس .

ننويسيم

بنويسيم

اداره جات

اداره ها- ادارات

 كارخانجات

 كارخانه ها

 حواله جات – حوالجات

 حواله ها

دسته جات – دستجات

دسته ها

 نوشته جات

 نوشته ها

ترشيجات

ترشي ها – انواع ترشي

 سبزيجات

 سبزي ها -  انواع سبزي

ميوه جات

 ميوه ها- انواع ميوه

مرباجات

مرباها- انواع مربا

 شيريني جات

شيريني ها- انواع شيريني

طلاجات

 انواع زيورطلا

 عتيقه جات

عتيقه ها

ادويه جات

 ادويه – انواع ادويه

  

4- دوباره جمع بستن جمعهاي عربي ، غلط است .

ننويسيم

بنويسيم

كسورات

كسور

وجوهات

وجوه

 امورات

امور

 رسومات

 رسوم

شؤونات

شؤون

 نذورات

تذور

 حبوبات

حبوب

اسنادها

 اسناد

 مدارك ها

مدارك

 اطراف ها

 اطراف

اعمال ها

 اعمال

افراها

 افراد

 حوادث ها

حوادث

مراسم ها

 مراسم

اخبارها

 اخبار

 آمالها

آمال

 

5-  جمع بستن كلمه هاي غير عربي به صورت مكسر غلط است:

 

غلط

صحيح

اساتيد

استادان

 فرامين

فرمانها

ميادين

 ميدانها

 دهاقين

دهقانان- دهقانها

بساتين

بستانها

 افاغنه

افغانان- افغانها

 اكراد

كردان- كردها

 ارامنه

 ارمنيان- ارمنيها

 بنادر

 بندرها

 دروايش

 درويشها

 

2- مذكر و مونث

يكي از قواعد و اصول زبان عربي، مطابقت دادن صفت با موصوف در جنسيت است يعني براي موصوف مذكر، صفت مذكر مي آورند و براي موصوف مونث ، صفت مونث

مثل : مكه معظمه – معاصي كبيره – زاويه منفجر اما وقتي كه موصوف يا صفت فارسي باشند آوردن علامت تانيث ( ه) در آخر صفت جايز نيست . حتي اگر موصوف ، موثت باشد.

شكل مصطلح

صورت صحيح

خانم مديره – همسر مربوطه – خواهرمحترمه

دختر محجبه- همشيره مكرمه – بانوي فاضله

زن مطلقه

خانم مدير – همسر مربوط- خواهر محترم

دختر با حجاب – همشيره مكرم – بانوي فاضل

زن طلاق داده شده

دبير مربوطه – كارشناس مربوطه –
واحد مربوطه-

دبير مربوط- كارشناس مربوط – واحد مربوط

نامه مورخه – نامه وارده – نامه صادره

نامة مورخ –  نامة وارشده – نامة صادرشده

گناه صغيره – گناه كبيره – گناهان كبيره

گناه صغيره – گناه كبيره – گناهان كبير

گزارش واصله – بدهي معوقه

گزارش رسيده – بدهي معوق

 قرارداد منعقده – دهه مباركه

قراردادمنعقدشده – دهة مبارك

انسان اوليه – ميوه ممنوعه -  خانه مخروبه

انسان نخستين- ميوة ممنوع- خانة مخروب

كاغذ باطله – كمكهاي اوليه- اتومبيل مسروقه

كاغذ باطل – كمكهاي ابتدايي ( نخستين ) – اتومبيل سرقت شده

شناسنامه صادره – حكم صادره – راي صادره

شناسنامة صادرشده –حكم صادرشده – راي صادر شده

ولي اگر بتوان براي همين دسته از تركيب ها نيز صفت بدون هاء تانيث آورد صحيح تر و شيواتر است.

همچنان كه تا پنجاه سال پيش مواد مخدره مي گفتند و امروز : مواد مخدر

صحيح

صحيح تر

سورة مباركه – آية شريفه

قوة مقننه – قوة مجريه – قوة قضائيه

سوره مبارك – آية شريف

قوة قانونگذاري- قوة اجرايي – قوة قضايي

 مواد منفجره – موادمحترقه

 موادانفجاري – موادآتشزا

مطالب مندرجه

 مطالب مندرج

 

 كلمة اينجانبه ، اگر چه همراه موصوف نيايد غلط است و حتي خانمها دربارة خود بايد بگويند : اينجانب

 

ننويسيم

بنويسيم

1-مردان ليسانس و زنان ليسانسيه

مردان ليسانسيه و زنان ليسانسيه

2-  برادرم ليسانس ( فوق ليسانس ) ادبيات است.

 برادرم ، ليسانسيه ( فوق ليسانسيه ) ادبيات است.

3- آموزش و پروش پانصد ليسانس استخدام مي كند.

آموزش و پرورش پانصد ليسانسيه استخدام
مي كند

4-  ديپلم ها و فوق ديپلم هاي فارغ التحصيل امسال به خدمت اعزام مي شوند.

ديپلم ها و فوق ديپلمه هاي فارغ التحصيل امسال به خدمت اعزام مي شوند.

5- جاده آسفالت

جاده آسفالته

 

3- حشو

 يكي از شايع ترين و مهم ترين غلط ها ي نگارشي ، آوردن حشو قبيح است.

حشو يعني آوردن كلام زايد در سخن. حال اگر اين كلام زايد، سخن را زشت كند و هيچ توجيهي نداشته باشد حشو قبيح و ازعيوب سخن است . مثال :

1- اميدوارم اقدامات ايشان مثمر ثمر   واقع شود.

2- پيشنهاد شما مفيد فايده  بود.

3-  اهالي منطقه از  امداد رساني  به موقع آتش نشاني و هلال احمر سپاسگزاري كردند.

4- مأموران سعودي از بوسيدن  سنگ حجرالاسود ممانعت مي كنند.

5- آرزوي سلامت و سعادتتان را خواستارم.

6- اظهارتنفر خود را نسبت به جنايات صيونيستها ابراز مي كنم.

7- علت آمدن او به اينجا براي مذاكره  با رئيس سازمان است.

8- به خودت اعتماد به نفس  داشته باش .

9- براي تهيه برنامه ريزي دقيق به آمار صحيح نياز داريم.

10- همه بايد در فراگيري آموزش  نظامي بكوشند.     ( صحيح ) همه بايد در فراگيري فنون نظامي بكوشند.

 11- هشتاددرصد مدارس اين منطقه داراي رايانه و وسايل پيشرفته آموزشي دارند.

12- احساس خطري را كه در مورد افت تحصيلي وجود دارد حس مي كنيم.

13- اكنون درس را به طور فهرست وار تكرار مي كنم.

14- اين كار شما مانند عمل آن فردي مي ماند  كه ...

15- ميان اين شيوه تعليمي با روش  قديم اختلافات زيادي وجود دارد.

16- فرارسيدن حلول سال نو را به شما تهنيت عرض مي كنم .

17- ايمان افراد را از خطر هر نوع انحرافي محفوظ نگه مي دارد.

18- بقية كارمندان ديگر ( ساير كارمندان ديگر) هم مشمول اين مزايا مي شوند.

19- در مدخل ورودي شهر از ايشان استقبال كرديم.

20- در سن 75 سالگي فوت كرد.

21- گندمها ي او را از سال قبل    پيش خريد كرده اند.

22- اگر من بعد از اين  مرتكب تخلف نشود مجازاتش لغو مي شود.

23- مديريت قوي ، مدبر و سالم ، سازمان را از هر آفتي مصون نگه مي دارد.

24- خانواده آل صبا از رفتار گ شته خود نسبت به ايران اظهار تأسف كردند.

25- ورزش صبحگاهي در مدارس، ضامن تندرستي جسم و فكر و روح دانش آموزان است.

26- با وجود بودن در صدر فهرست حائزين شرايط دريافت وام هنوز وام به من تعلق نگرفته است.

27- محور بحث رئيس سازمان با وزير آموزش و پرورش دربارة بازنشستگان بود.

28- لازم است يك دستگاه تهوية هوا در كلاس درس نصب شود.

29- انگيزه فردوسي در سرودن شاهنامه ، علاقه شديد به مهين دوستي بوده است .

30- نرخ آب بها گران شده است .

31- تلاش سازمان بر اين است  كه از شيوع بيماريهاي واگير دار  جلوگيري كنند.

  4- ستيز معنايي

ستيز معنايي آن است كه بين دو بخش يك كلمه يا تركيب، تعارض يا تضاد باشد .

1- اين اجناس را از ميني سوير  نزديك اداره خريدم.                            اين اجناس را از فروشگاه كوچك نزديك اداره خريدم.

2- يك بازارچه بزرگ مرزي بين دو استان ايران و پاكستان داير شد.                    يك بازار بزرگ مرزي بين دو استان ايران و پاكستان داير شد.

 3- براي رنگ آميزي ديوار به داربست فلزي نياز داريم                    براي رنگ آميزي ديوار به
بست فلزي نياز داريم .

4- در نظر است كه اتاقهاي اداره به رنگ شاد تغيير رنگ داده شود.                  در نظر است كه اتاقهاي اداره به رنگ شادكننده تغيير رنگ داده شود.

5- نانوايان سنتي و فانتزي  بدون مجوز شوراي شهر، نان را گران كردند.                پزندگان نان سنتي و فانتزي بدون شوراي شهر  نان را گران كردند.

6- اخيراً سواد آموزي ، دچار پيشرفتهاي چشمگيري شده است.                 اخيراً سوادآموزي از پيشرفتهاي چشمگيري برخوردار شد ه است.

7- تهران از هواي آلوده اي برخوردار است.                    تهران ، هوايي آلوده دارد.

8- فيزيكدانان نظري غلط است .                    دانشمندان فيزيك نظري

9-كشتكاران ديم، غالباً چشمشان به آسمان است .                 ديمي كاران يا كشاورزان ديمي كار

اداره، گريبانگير مشكلات  فراواني شده بود                       اداره دچار مشكلات فراواني شده بود.

10- بدبختانه بعضي از جوانان ، گريبانگير اعتيادند.                   بدبختانه بعضي از جوانان ، دچار / گرفتار/ مبتلا به / اعتياد شده اند.

11- بايد به سرعت در تكميل نقايص طرح بكوشيم.                  پس بايد بگوييم رفع نقايص

12- آيا از بركردن شكل صحيح   هزاركلمه مورد نياز ، كاري است از عهده يك شخص عادي بر نيايد؟                       آيا از بركردن شكل صحيح هزاركلمه مورد نياز ، كا ري است كه يك شخص عادي از عهدة آن برنيايد؟

13- نصف ليوان را از شربتي گوارا پركرد و نوشيد.                بايد گفت: در ليوان تا نيمه شربت ريخت.

14- ساف اعلام كرد از كشته شدن رهبر نظاميش انتقام خواهد گرفت.               ساف اعلام كرد از قاتل رهبر نظاميش انتقام خواهدگرفت.

 

   

1- جمع بستن كلمه فارسي با علامت جمع عربي (( ات،  ون  وين   )) غلط است :

نادرست

درست

توضيح

آزمايشات

آزمايش ها

 

 دستورات

 دستورها

 

فرمايشات

فرمايش ها – فرموده ها

 

 پيشنهادات

پيشنهادها

 

 سفارشات

سفارش ها

 

دهات

روستاها – ده ها

 

 شيلات

 

شيل ، كلمه گيلكي است به معني سدي از چوب كه در عرض رودخانه مي بندند تا ماهيان پشت آن جمع شوند و صيدشان كنند .

 اگر چه شيلات خيلي مصطلح است به جاي ان
(( آبزيان  )) يا امور آبزيان پيشنهاد مي گردد.

گزارشات

گزارش ها

 

 باغات

باغ ها

 

 گرايشات

 گرايش ها

 

 ايلات

 ايل ها

 

 گمركات

 

براي هر شهرستان يا استان مي توان گفت : گمرك براي كل كشور : ادارات گمرك

بازرسين

بازرسان

 

داوطلبين

 داوطلبان

 

 

4- ستيز معنايي

ستيز معنايي آن است كه بين دو بخش يك كلمه يا تركيب، تعارض يا تضاد باشد .

1- اين اجناس را از ميني سوير  نزديك اداره خريدم.                            اين اجناس را از فروشگاه كوچك نزديك اداره خريدم.

2- يك بازارچه بزرگ مرزي بين دو استان ايران و پاكستان داير شد.                    يك بازار بزرگ مرزي بين دو استان ايران و پاكستان داير شد.

 3- براي رنگ آميزي ديوار به داربست فلزي نياز داريم                    براي رنگ آميزي ديوار به
بست فلزي نياز داريم .

4- در نظر است كه اتاقهاي اداره به رنگ شاد تغيير رنگ داده شود.                  در نظر است كه اتاقهاي اداره به رنگ شادكننده تغيير رنگ داده شود.

5- نانوايان سنتي و فانتزي  بدون مجوز شوراي شهر، نان را گران كردند.                پزندگان نان سنتي و فانتزي بدون شوراي شهر  نان را گران كردند.

6- اخيراً سواد آموزي ، دچار پيشرفتهاي چشمگيري شده است.                 اخيراً سوادآموزي از پيشرفتهاي چشمگيري برخوردار شد ه است.

7- تهران از هواي آلوده اي برخوردار است.                    تهران ، هوايي آلوده دارد.

8- فيزيكدانان نظري غلط است .                    دانشمندان فيزيك نظري

9-كشتكاران ديم، غالباً چشمشان به آسمان است .                 ديمي كاران يا كشاورزان ديمي كار

اداره، گريبانگير مشكلات  فراواني شده بود                       اداره دچار مشكلات فراواني شده بود.

10- بدبختانه بعضي از جوانان ، گريبانگير اعتيادند.                   بدبختانه بعضي از جوانان ، دچار / گرفتار/ مبتلا به / اعتياد شده اند.

11- بايد به سرعت در تكميل نقايص طرح بكوشيم.                  پس بايد بگوييم رفع نقايص

12- آيا از بركردن شكل صحيح   هزاركلمه مورد نياز ، كاري است از عهده يك شخص عادي بر نيايد؟                       آيا از بركردن شكل صحيح هزاركلمه مورد نياز ، كا ري است كه يك شخص عادي از عهدة آن برنيايد؟

13- نصف ليوان را از شربتي گوارا پركرد و نوشيد.                بايد گفت: در ليوان تا نيمه شربت ريخت.

14- ساف اعلام كرد از كشته شدن رهبر نظاميش انتقام خواهد گرفت.               ساف اعلام كرد از قاتل رهبر نظاميش انتقام خواهدگرفت.

 15-  او از بعضي خطاها مي گذرد تا مبادا خشونت باعث دلسردي و زدگي كارمندان نشود.

او از بعضي خطاها مي گذرد تا مبادا خشونت باعث دلسردي و زدگي كارمندان شود.

16- او با وجود داشتن دو قسط ماهانه زندگي خود را به خوبي اداره مي كند.                   با اين كه دو قسط ماهانه دارد

17- با وجود بودن در بدترين وضع مالي از كسي گدايي نمي كند.                     با اين كه در بدترين وضع مالي قرار دارد

18- به علت عدم وجود بودجه، برنامه هاي عمراني متوقف ماند.                     به علت نبود بودجه يا نبودن بودجه

19- محور بحث اين سوره ، پيرامون وحي است .                  يا : بحث اين سوره دربارة وحي است.

20- از اين كه او را به  عنوان فردي غير معقول معرفي كردند خيلي رنجيد .                بايد گفت : فرد غير عاقل يا فرد ديوانه يا فرد بيخرد.

21- شانس ابتلا به آنژين استر پتوكوكي  براي بچه هاي دبستاني بيشتر است .                    احتمال ابتلا به آنژين استرپتوكوكي .........


  

پس از آن كه مطلبي را نوشتيم بايد يك بار ديگر آن را بخوانيم . در اين بازخواني مواردي چون حشوها و تكرارها، ناپيوستگي  و ناهمگوني مطالب ، زياده نويسي ، غلط هاي املايي و نگارشي و رسم الخطي و ... خود را نشان مي دهند.

پس به خاطر داشته باشيم كه هيچ نوشته اي را نبايد پيش ازبازخواني، اصلاح ، كاستن ها و افزودن ها ي لازم، تغييرها، جابه جايي مطالب و آراستن و پيراستن عرضه كرد. علاوه بر اين هنگام ويرايش نوشته ي خود يا ديگران بايد به پرسش هاي زير پاسخ دهيم:

آيا آغاز و پايان نوشته مناسب است؟  طرح و چارچوب آن چگونه است؟ اگر نوشته تحقيقي است، آيا ارجاعات و پانوشت ها و منابع آن درست ذكر شده اند؟ كدام قسمت نوشته نامفهوم و مبهم است؟ استدلال ها در كدام بخش ضعيف به نظر مي رسند؟آيا دلايل قوي تري نيز مي توان ارائه داد؟ آيا عبارت ها يا حتي بندهاي اضافه اي هستند كه بتوان آن ها را حذف كرد ؟ آيا زبان نوشته در مجموع يك دست است؟

    سعي كنيد  نوشته ي خود را يك بار با صداي بلند براي خود يا كسي ديگر بخوانيد.

مي توانيد از روي نوشته ي خود بخوانيد و آن را ضبط كنيد و چند بار به آن گوش دهيد. در اين صورت ضعف ها ، گره ها، ناهمگوني ها ، ابهام ها و ... را به شكلي محسوس و نمايان در مي يابيد.

در ويرايش نوشته، دقت در ارتباط و انسجام بندها نيز كاري اساسي و مهم است.

شايد اكنون براي شما روشن شده باشد كه هر نوشته پس از نگارش به صرف وقت ، دقت و تامل زيادي نياز دارد و البته اين كار مستلزم حوصله و بردباري فراوان است. بسيار ديده شده است كه نويسنده يا پژوهشگري مواد نوشته ي خود را به خوبي فراهم كرده اما به دليل ويرايش نكردن نوشته و خود داري از بازخواني آن، از زحمات خود بهره اي نبرده است. خوب مي دانيد كه در ارزش يابي يك اثر به فرآورده ي نهايي و حاصل كارتوجه مي شود نه رنجي كه براي پژوهش كشيده شده است.

چنان كه قبلاً هم گفتيم ، نوشتن ، محصول آگاهي ، خلاقيت ، دقت، حوصله ، عشق ، علاقه و توجه به ويرايش و پيراستن نوشته از نقايص احتمالي است.

نوشته ي ويراسته به جاده اي مي ماند كه بارها و بارها كوبيده و صاف و هموار شده باشد.

نامه داراي موضوع ،  عنوان ، شورع ، پايان ، و متن قالبي و كليشه اي است و حتي نمونه هاي از پيش نوشته شده دارد.

 بسمه تعالي   

به : تمامي مدارس شهر، دارالقرآن ، كانون حضرت زينب (س) ، كانون شهيد كامفيروزي

موضوع :   اسكان مسافرين نوروزي

  باسلام و احترام ،  ضمن تشكر و قدرداني از همكاري هاي صميمانه ي آموزشگاه در سال هاي گذشته در زمينه ي اسكان مسافران نوروزي با توجه به نزديك شدن ايام تعطيلات مقتضی است در فرصت باقي مانده به نكات زير توجه نماييد تا بتوانيم به نحو شايسته اي از ميهمانان عزيز پذيرايي كنيم.

1-    تمامي اتاقها ( به جز دفتر مدير ، كارگاه و آزمايشگاه ) از ساعات اوليه تعطيلات نوروز براي پذيرايي از مسافرين آماده باشد.

2-    امكانات اوليه از جمله ( يخچال ، اجاق گاز و ... ) در اختيار ميهمانان قرار گيرد.

3-    تلويزيون در محل مناسب جهت استفاده مسافرين نصب شود.تاريخ : ۹۱/۰۲/۱۶ | 12:57 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

لالایی ترکمن یا هودی‏[ hudy ]

هودی
لالایی را در زبان ترکمنی،«هودی»می‏گویند.به نظر می‏رسد که این کلمه ترکیبی از دو جزء«هو»و«دی»باشد. «هو»اشاره به خدا دارد و«ی»فعل امر از مصدر«دیمک» [ dimek ](یعنی گفتن)است.پس ترکیب«هودی»در زبان‏ ترکمنی به معنای«بگوهو»است.از طرف دیگر،لالایی ترکمنی‏ سروده‏هایی است که در مصراع اول آن کلمهء«اللّه»و یا کلمهء آللای‏[ allay ]که تغییر یافتهء«اللّه»است،تکرار می‏شود.

همچنین گاهی نیز مصراع اوّل را به صورت«هودی،هودی، هودی،هو»می‏آورند.در واقع،مادران ترکمن،با تکرار نام خدا در گوش فرزندانشان،به آنها آرامش و اطمینانی معنوی‏ می‏بخشند.

در گذشته،زنان ترکمن زیر سقف آلاچیقهای نمدی،کارهای‏ زیادی را انجام می‏دادند،مانند:شستن لباس،آماده کردن خمیر، پختن نان و بافتن قالی.آنها در کنار همهء این کارها،با جنباندن‏ گهواره-که ساللانچاق‏[ sallancaq ]خوانده می‏شود،به آهنگی‏ گرم لالایی‏ها را زمزمه می‏کردند.در لالایی ترکمن،امیدها و آرزوهای زیادی نهفته است که گاه با وصف طبیعت زیبای صحرا درمی‏آمیزد:

اللّه اللّه اللّه یار داغلارا یا غیپ دیر غار

داغینگ غاری اریسین‏ منینگ باللیم یؤریسین
آرام بخواب نازنینم!

که بر کوه برف باریده است.

الهی که برفها آب شوند و

تو نیز-مانند آنها-به راه بیفتی!

هر بند«هودی»چهار مصراع هفت جایی دارد و اغلب، مصراع اوّل و دوّم و چهارم،همقافیه‏اند(الف-الف-ب-الف):


آللای،آللای،آللایین‏ دده نگی مکّه ییوللایین

دده نگ مکّه دن گلسه‏ کعبه یوزوک پایلایین
آسوده بخواب نازنینم!

که پدرت به مکه خواهد رفت

و آن هنگام که برگردد

سوغات او به مردم انگشتری خواهد بود.

در بعضی بندها نیز سه مصراع اول مقفّی و مصراع چهارم آزاد است(الف-الف-الف-ب):


آللای باللیم یاشیندا یاشیل بؤروک باشیندا

آقاسی اؤی نینگ دوشیندا آق اؤی تیکینگ باللیما
آسوده بخواب نازنینم!

که عرقچین سبزی به سرداری؛

کنار خانهء برادرش

آلاچیق زیبایی برپا کنید!

در بعضی بندها نیز به مانند مثنوی مصراعهای اول با دوم و سوم با چهارم همقافیه‏اند(الف-الف-ب-ب):


آللای،آللای،آق بأبه‏ک‏ ساللانچاق دا،یات بأبه‏ک

انه نگ قویون ساغیانچا دده نگ اوجاق قازیانچا
آسوده بخواب فرزند زیبایم

در گهواره‏ات:

تا مادرت گوسفند را بدوشد

و پدرت اجاقی را برپا کند.

گاهی نیز سه مصراع اوّل و دوّم و چهارم به صورت مردّف آمده‏ و کلمه‏ای عینا تکرار می‏شود:


هودی،هودی،هو،بالام‏ ال یوزونگی یو،بالام

یوونیپ آقجا بولسانگ‏ بولارسینگ آق قو،بالام
آسوده بخواب نازنینم!

دست و رویت را همیشه بشوی

تا سپیده و پاکیزه

همچون قویی زیبا گردی!


تاريخ : ۹۱/۰۲/۱۳ | 23:18 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

 

روشهایی برای خواندن ذهن افراد

سلامت نیوز: انسانها عموما موجودات کنجکاوی هستند و دانستن افکار یا رازهای پنهان، آنها را به وجد می آورد. موضوع وقتی جالبتر می شود که آنها بتوانند ذهن دوست یا همسرشان را بخوانند. شاید با خواندن تیتر مطلب، پیش خودتان فکر کردید که: «امروز میرم خونه و فکر داداشم رو می خونم تا ببینم چرا این چند روز اخلاقش عوض شده» ولی عجله نکنید، این کار به آن سادگی هم که تصور می کنید نیست.

یکی از روشهای موثر ذهن خوانی، درک زبان بدن است. در واقع افراد در حین حرف زدن، به صورت ناخودآگاه قسمتی از بدنشان را تکان می دهند و این حرکات نشان دهنده تفکرات و احساسات درونی فرد نسبت به موضوع جاری دانست.

برای مثال وقتی از افراد راجع به شماره تلفن شان در ۱۰ سال پیش سوال کنید، آنها سعی می کنند از حافظه شان برای به خاطر آوردن آن کمک بگیرند و وقتی از آنها راجع به آرزویشان می پرسید آنها سعی می کنند تا تصویری را در ذهنشان بسازند.

محققان بر این باورند که افکاری همچون امثال بالا، واکنش فیزیکی چشم را به دنبال دارند، که شما با تشخیص آنها می توانید تقریبا حدس بزنید که فرد به چه چیزی فکر می کند.

قبل از خواندن این ۷ واکنش، لازم است به ۲ نکته مهم توجه کنید:

- این واکنش ها بر اساس افراد راست-دست نوشته شده اند و در صورتی که فرد مورد نظر چپ دست است، باید آنها را برعکس در نظر بگیرید.

- منظور از راست یا چپ، دید شما نسبت به فرد انجام دهنده واکنش می باشد.

واکنش های چشمی

۱- بالا – سمت راست : نشانگر جستجو و بازسازی رویدادی تصویری که در گذشته رخ داده است.

۲- بالا – سمت چپ : در حال ساختن تصویر و یا رویداد جدید.

۳- مستقیم – سمت راست : بخاطر آورن صوتی که در گذشته شنیده شده است.

۴- مستقیم – سمت چپ :‌ در حال ساختن کلمه و یا صوتی که در گذشته رخ نداده است.

۵- پایین – سمت راست : صحبت کردن شخص با ضمیر داخلی اش

۶- پایین – سمت چپ : به خاطر آوردن و یا تصور یکی از حواس، لامسه، بویایی و یا چشایی

۷- چند حرکت و یا بدون حرکت: ممکن است شما سوالی را از فرد مورد نظر بپرسید و فرد هیچکدام از حرکات فوق را انجام ندهد و به یک نقطه خیره شود. این بدین معنی است که فرد دارد سوال و جواب را به صورت تصویری بررسی و شبیه سازی می کند.

به خاطر داشته باشید که این واکنش ها برای تمامی افراد یکسان نیستند و ممکن است استثناهایی نیز وجود داشته باشد، ولی همین الان می توانید آنها را با همسر و یا دوستتان تمرین کنید.تاريخ : ۹۱/۰۲/۱۲ | 23:31 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |
با وجود آگاهي‎هايي که مدارس در خصوص مضر‌ بودن مواد مخدر به کودکان ارايه مي‎دهند، والدين مي‎بايست در نظر داشته باشند که مهم‎ترين نقش را در بازداشتن فرزندان از اعتياد به مواد مخدر بازي مي‎کنند.

والدين از جمله مهم‌ترين افرادي هستند که فرزندان از روي آن‌ها الگوبرداري مي‎نمايند. عقيده آن‌ها در مورد مواد مخدر به طور مستقيم بر روي فرزندان تأثير مي‎گذارد. کودکاني که تصميم مي‎گيرند هيچ‎گاه در زندگي خود از مشروبات الکلي و يا مواد مخدر ديگر استفاده نکنند، اين کار را به دليل سيستم ارزشي موجود در خانواده انجام مي‎دهند.

نکاتي مهم براي والدين:
زماني که صحبت از مواد مخربي مانند الکل، سيگار و ساير مواد مخدر به ميان مي‎آيد، فرزندان بايد به طور قطعي موضع پدر و مادر را در برابر چنين مسايلي بدانند. اگر در برخورد با اين مسايل با قاطعيت برخورد نشود ، آن‌ها به دلايل گوناگون ممکن است به استفاده از آن گرايش پيدا ‎کنند.

تصور مي‌کنيد اگر براي آن‌ها توضيح دهيد که مصرف الکل، تنباکو و مواد مخدر براي آن‌ها ممنوع است و دليل آن‌ها علاقه‌ي شما نسبت به او و سلامتي‌اش مي‌باشد، آيا او به حرف‎هايتان گوش خواهد داد؟ به احتمال بسيار زياد اين کار را انجام مي‎دهد. تحقيقات حاکي از اين امر هستند که هنگامي ‎که کودک يا نوجوان در معرض استفاده از مواد مخدر قرار مي‎گيرد، ابتدا از خود سوال مي‎کند که: «اگر من اين کار را انجام دهم، والدينم چه فکري مي‎کنند؟»

براي او عواقب عدم رعايت قوانين را توضيح دهيد. به او به طور دقيق بگوييد که مجازاتش چه چيزي خواهد بود و چگونه انجام خواهد شد.

عواقب موجود بايد در راستاي ميزان شکستن مرزها پيش رود. مجازات‎هاي شما بايد منطقي باشند. به عنوان مثال اگر فرزندتان را در حال سيگار کشيدن ديديد، مي‎توانيد روابط اجتماعي او را براي مدت زماني (حدود دو هفته) محدود کرده و در طول اين زمان مقالات و کتاب‎هاي متعددي در مورد مضرات سيگار در اختيارش قرار دهيد تا براي سلامت خود نيز بيشتر ارزش قايل شود.
 
بسياري از والدين هستند که از قبل، قوانيني را تعيين مي‌کنند، اما زماني ‎که نوبت به مرحله اجرا مي‌رسد، کوتاهي مي‎کنند. فرزندان بايد به خوبي بدانند که وقتي شما قانوني را تعيين مي‎کنيد، قدرت اجراي آن را نيز داريد. اين امر در زمان ارتکاب به عمل نادرست مانند نوعي بازدارنده عمل کرده و اجازه نمي‎دهد کار نادرستي انجام دهند.

در عين حال زماني ‎که به قوانين احترام مي‎گذارند، بايد تشويقشان کنيد و خوشحالي خود را از اين امر نشان دهيد. به جاي اين که بر روي اشتباهاتشان تمرکز کنيد، کارهايي را که به درستي انجام داده‎اند بزرگ کرده و به خاطر انجام اين امور از آن‌ها قدرداني کنيد.

به‌ طور موثر با فرزندان در مورد مواد مخدر صحبت کنيد.

در دنياي پيچيده و شلوغ امروزي، کمتر اتفاق مي‌افتد که والدين وقت لازم را براي برقراري ارتباط با کودکان خود در زمينه مواد مخدر به‌دست آورند. بايد سعي کنيد در برنامه‎هاي روزانه خود وقتي را به اين موضوع اختصاص دهيد که تمام افراد خانواده در کنار هم جمع شده و يکديگر را ملاقات کنند. سعي کنيد اين کار را حداقل دو  مرتبه در هفته انجام دهيد. مي‎توانيد در طول اين زمان با آن‌ها بازي کنيد، آن‌ها را به کتابخانه ببريد و يا با هم به بستني‌فروشي برويد. اين کار کمک مي‎کند تا افراد خانواده به يکديگر نزديک‎تر شده و راحت‎تر بتوانند در مورد مسايل مختلف با هم صحبت کنند.

بد نيست هفته‎اي يک مرتبه هم که شده جلسات مربوط به خانواده را برگزار کنيد. در اين جلسات هرکس بايد اين موقعيت را داشته باشد که آزادانه و بدون وجود هيچ‌گونه ترس و واهمه‌اي تمام نظرات و عقايد خود را بازگو کند. يک سري قواعد کلي نيز در يک چنين جلساتي بيان مي‎شودبه طور مثال همه افراد حق سخن گفتن دارند، در طي زماني‎ که يک نفر مشغول حرف زدن مي‎باشد ديگران حق ندارند حرف او را قطع کنند، همه بايد به حرف‌هاي او گوش دهند و تنها انتقادهاي سازنده و مثبت پذيرفته خواهند شد.

براي اين که آن‌ها را به اين موضوع جذب کنيد مي‎توانيد قبل از شروع جلسه دور هم غذا ميل کنيد و يا آن‌ها را در حين جلسه به سمت اعمال کننده قوانين برگزينيد.

يکي ديگر از روش‎هايي که با اتکا به آن مي‎توانيد فرزند خود را از ابتلا به مواد مخدر بازداريد، استفاده به‌جا از «لحظات عبرت‎آميزي» است که همه روزه شاهد آن هستيم.

اگر با فرزندندتان از خيابان رد ‎شديد و عده‎اي از نوجوانان را در حال سيگار کشيدن و يا مصرف مواد مخدر و قرص‌هاي روان‌گردان ديديد، با او در مورد مضرات و جنبه‎هاي منفي اين مواد صحبت کنيد.

-در کنار او به تماشاي تلويزيون بنشينيد و از او بخواهيد که نظرش را در مورد مسايل مختلفي که در تلويزيون تماشا مي‎کند، به شما بگويد.

اگر در تلويزيون تبليغي ضد استفاده از مواد مخدر مشاهده کرديد، مي‎توانيد از آن به عنوان مقدمه‎اي براي بازگشايي بحث در مورد مواد مخدر استفاده کنيد. از او بخواهيد تا نظرش را در مورد آگهي تبليغاتي با شما در ميان بگذارد.

-کارهايي که به طور روزانه انجام مي‎دهيد مي‎تواند تأثير به‎سزايي بر روي تغيير روند زندگي کودکان بگذارد.

-  به حرف‎هايي که مي‎زنند، خوب گوش دهيد.

- زماني که در حال صحبت کردن با شما هستند به صورتشان نگاه کرده و با آن‌ها ارتباط چشمي برقرار کنيد.

- مطلع باشيد که روز خود را چگونه سپري کرده‎اند، در مدرسه چه اتفاقاتي برايشان افتاده و با دوستانشان به کجا رفته‎اند.

-در وقايع مهم زندگي با آن‌ها شريک باشيد: به تماشاي مسابقات ورزشي و نمايش‎هاي مدرسه‎اي‎شان برويد.

-  با آن‌ها بازي کنيد.

-  با آن‌ها صحبت کنيد.

- دوستانشان را بشناسيد.

-  بدانيد که به چه جاهايي مي‌روند.

-  براي رفتارهايشان توضيح موجه بخواهيد.

- در رعايت انضباط و آموزش آن‌ها ثابت قدم باشيد.

-  به آن‌ها روحيه داده و تشويقشان کنيد.

-  اجازه دهيد که در تصميم‎گيري‎هاي مهم زندگي‎شان نقش داشته باشند.

- از آن‌ها نظرخواهي کنيد.

-  به آن‌ها بگوييد که برايتان مهم هستند.

-  زماني که از عهده انجام کاري برآمدند، از آن‌ها تشکر و قدرداني کنيد.

-  در مورد خطرات استفاده از مواد مخرب با آن‌ها صحبت کنيد.

- زماني‎که از مثال‌هاي زنده موجود در خانواده براي آن‌ها استفاده مي‎کنيد تا به آن‌ها نشان دهيد که به چه علتي مي‎بايست از مصرف اين‌گونه مواد پرهيز کنند، بايد بسيار دقت کنيد و از لغات و عبارات مناسب استفاده نماييد. اگر استفاده از مواد مخرب در خانواده به وفور يافت مي‎شود، بايد او را آگاه کنيد که چه چالش‌هايي ممکن است در آينده زندگي برايش اتفاق بيفتد و بهتر است که از همين حالا از وارد شدن به محيط‌هاي ناسالم پرهيز کند.

زماني که فرزندتان از شما در مورد استفاده شخصي خودتان از الکل و مواد مخدر مي‎پرسد، بايد از پيش بدانيد که چه پاسخي مي‎بايست در مقابل اين پرسش به او بدهيد.
 
نقش والدين در پيشگيري از سيگار کشيدن فرزندان
خانواده مهمترين و اصيل‌ترين نهاد در ساخت بنيان‌ شخصيتي کودک است.اثرات چشمگير نفوذ والدين بر تار و پود وجود فرد، تنها محدود به دوران کودکي و نوجواني نمي‌شود، بلکه سراسر زندگي بزرگسالي او را نيز فرا مي‌گيرد. از اين رو مي‌توان سرچشمه بسياري از ناهنجاري‌ها و انحرافات را در يک محيط ناسالم خانوادگي و رفتار يا عمل اشتباه پدر و مادر  جستجو کرد. به گونه‌اي که امکان سيگاري شدن کودکان  در خانواده‌اي که والدين آن‌ها هر دو سيگاري‌اند، دو برابر بيشتر از کساني است که يکي از والدين آن‌ها سيگاري است.

اگر سيگاري هستيد:
به دنبال روش‎ها و راه‎هايي باشيد که در ترک سيگار به شما کمک کند.

از سيگار کشيدن در منزل و کنار فرزندان خود اجتناب کنيد.

فرزندان خود را در کنار کسي که سيگار مي‌کشد، قرار ندهيد.

پس از يک سال خطر بيماري‌هاي قلبي به نصف کاهش مي‌يابد و بعد از 5 تا 15 سال خطرهاي ابتلا به سکته، سرطان و بيماري‌هاي قلبي با کساني که هرگز سيگار نکشيده‌اند، برابر خواهد شد. پس هرچه زودتر اقدام به ترک آن کنيد.

- براي ترک سيگار از متخصصان و پزشکان کمک بگيريد و در برنامه‌هايي شرکت کنيد که شامل اطلاعات غذايي براي کنترل وزن، ورزش و تکنيک‎هاي کنترل ترس باشد.

بهترين برخورد با فرزند:
- لازم است صادقانه و دوستانه با فرزندان خود در مورد خطرهاي سيگار صحبت کنيد. اين کار حتي مي‌تواند زندگي آن‌ها را نجات دهد.

- به عوارض دراز مدت کشيدن سيگار تأکيد نکنيد، چون براي بچه‌ها مشکل است که خود را در سنين بزرگسالي تجسم کنند.

- درباره عوارض کوتاه مدت آن مانند کاهش قدرت بدني، به سختي نفس کشيدن و بد رنگ شدن دندان‌ها صحبت کنيد.

- اگر درباره کساني مانند يکي از خويشاوندان يا دوستان که در اثر سيگار کشيدن بيمار شده ‌است صحبت کنيد، درک آثار سوء سيگار آسان‌تر خواهد شد.

 - سيگار کشيدن را به عنوان يک خطر و تهديد براي سلامت و تندرستي مورد بررسي قرار دهيد، نه به عنوان يک رفتار بد.

- اگر در حال ترک سيگار هستيد، يا در ترک کردن آن ناموفق بوده‌ايد، درباره سختي اين کار با فرزند خود صحبت کنيد.

- مکان‎هاي عمومي که سيگار کشيدن در آن‌ها ممنوع است، به فرزندان خود معرفي کنيد.

- به کودکان خود بياموزيد در برابر  تشويق يا فشار همسالان در کشيدن سيگار مقاومت کنند.

شناخت خطرهاي سيگار
فرزندان خود را با آثار مخرب اعتياد به سيگار آشنا کنيم. آثاري مانند:

- ناراحتي تنفسي و تنگي نفس، تشديد آسم

- بيماري لثه، جوش‌هاي عميق در اطراف لب و کاهش قدرت بهبود يافتن پوست

- کند شدن رشد شش‌ها و کاهش فعاليت آن‌ها

- اعتياد به نيکوتين

- کاهش اکسيژن ماهيچه‌ها و بروز ضعف بدني

- ناباروري

-  سکته

کساني که سيگار نمي‌کشند، اما به طور غيرمستقيم در مجاورت دود سيگار قرار بگيرند، در معرض خطرات زير خواهند بود:
- تشديد آسم، سرفه و خس‌خس کردن

- افزايش ابتلا به سرماخوردگي

- عفونت گوش

- سندرم مرگ ناگهاني کودکان 


تاريخ : ۹۱/۰۲/۱۲ | 23:0 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |
مدیریت بهره وری در خانواده
در مدیریت بهره‌وری با توجه به منابعی که در اختیار دارید با بهترین نحوه استفاده از آنها درصدد رفع نیازها و احتیاجات برمی‌آیید. در خانواده هم منابعی از قبیل زمان، فضا، تجهیزات و آدم‌هایی برای انجام کارها وجود دارد. طرح برنامه برای استفاده صحیح از این منابع را «بهره‌وری خانواده» می‌نامیم. سرنوشت یک خانواده همان اندازه که به قواعد،‌ ارتباطات و نظام خانوادگی بستگی دارد، به نقشه‌های بهره‌وری نیز مربوط است. بهره‌وری از این نظر مورد نیاز است که زندگی دیگران را بهبود بخشد. البته هرچه خانواده بزرگتر باشد، بهره‌وری آن نیز پیچیده‌تر می‌شود. برای حداکثر استفاده از آنچه هر کس دارد، ‌ابتدا باید دانست که چه چیزهایی وجود دارد. متأسفانه در اغلب موارد، بیشتر توانایی افراد خانواده (به ویژه کودکان) هدر می‌رود زیرا توانایی آنان هرگز واقعا کشف نشده است. اگر کودکان اجازه داشته باشند یا تشویق شوند که در سنین کودکی با تمام قوا در اختیار خانواده قرار بگیرند، پدر و مادر هم کمتر به ستوه می‌آیند. یکی از بهترین پاداش‌ها برای هر فرد انسانی این است که سودمند و مفید باشد. شما هرگز نمی‌فهمید که فرزندتان تا چه حد مفید است، مگر اینکه به او فرصت دهید آنچه را که قادر است به شما نشان دهد. هر فرد به «مهم بودن و به حساب آمدن» و همچنین احساس کمک‌کردن و مفیدبودن، نیاز دارد. بچه‌ای که بتواند خود را همانند فردی با ارزش و اهمیت ببیند، اگر حس کند که کسی به بعضی از کمک‌های او نیازمند است و این کمک‌ها صادقانه مورد توجه قرار می‌گیرد و درباره‌اش به درستی داوری می‌شود،‌ می‌تواند حس اهمیت داشتن و با ارزش بودن را به دست آورد. وقتی به آنچه که باید انجام شود واقف شوید، ‌انتخاب بهترین فرد برای انجام کار، قدم بعدی و گاهی مشکلترین قدم است. بعضی خانواده‌ها فقط با فرمان پدر و مادر اداره می‌شود. در برخی نیز پدر و مادر هیچ‌گاه تصمیمی نمی‌گیرند و تصمیم‌گیری همیشه با فرزندان است. بسیاری از خانواده‌ها همیشه روش اقتدار را به کار می‌برند و یا همیشه رای‌گیری می‌کنند و از این قبیل. هر روشی مناسب موقعیت خاصی است. آنچه مهم است این است که بهترین روش را که مناسب آن موقعیت باشد، انتخاب کنیم. خانواده‌ها متوجه شدند که در اوقات مختلف باید از روش‌های مختلف استفاده کنند. خانواده‌هایی که همیشه یک کار را به یک نفر ارجاع می‌دهند، برای خود مشکل ایجاد می‌کنند. تنوع در وظایف، ‌می‌‌تواند به میزان زیادی از یکنواختی خسته‌کننده کارهای خانوادگی بکاهد.


طرح‌های خوب هم می‌تواند مدت‌دار باشد: مثلا یک هفته،‌ یک سال، تا ساعت هشت امشب، تا وقتی پدربرگردد یا وقتی که قد شما سه سانتیمتر بلندتر شود. کارهای سخت خانواده را می‌توان با استفاده از راه‌های خلاق و شاد و متنوع به تفریح تبدیل کرد. دقت کنید از کسی که کارهای خسته‌کننده را برعهده دارد نباید متوقع باشیم که به وقت انجام آنها شاد و خوشحال به نظر بیاید.


بعضی از خانواده‌ها آنقدر وقت خود را صرف مشاغل خانوادگی می‌کنند که دیگر وقتی برای لذت بردن از یکدیگر برایشان باقی نمی‌ماند. وقتی چنین حالتی پیش می‌آید افراد خانواده به غلط متقاعد می‌شوند که خانواده محلی است که در آن بر دوش آنان باری سنگین گذاشته می‌شود. اگر مشکل خانوادگی شما این است که کسب و کار مانع حظ‌بردن از یکدیگر شده لازم است که با دقت به اولویت و زمانبندی کارها بپردازید. کارهای خانوادگی را به دو گروه زمانی «اول» و «دوم» تقسیم کنید. مسلما گروه اول اولویت دارند (اگر بیش از پنج موضوع در این گروه قرار داشته باشد، تعدادش بیش از حد است). گروه دوم کار خوبی است که اگر موقعیت اجازه دهد، می‌توان آن را هم در برنامه قرار داد.


در خانواده شما چه مقدار وقت برای تماس فردی با اعضای خانواده مانده است؟ چه مقدار از این وقت، شادی‌آفرین است و لذت بیشتری تولید می‌کند؟ هرگاه متوجه شدید که بیشترین وقت شما به کسالت و یا برخوردهای ناخوشایند می‌گذرد، حتما اشکالی در کار است. این حالت موجب می‌شود که در افراد خانواده خود به چشم مزاحم بنگرید.


وقت خانوادگی را باید به سه بخش تقسیم کرد:


وقت شخصی: زمانی برای هر فرد که تنها باشد. هر کس احتیاج دارد که وقتی را به تنهایی بگذراند. یکی از فریادهای اندوهگین اکثر افراد خانواده این است که برای خود وقت و فرصت اختصاصی می‌خواهند. هر عضو خانواده احتیاج دارد که محل یا فضایی را متعلق به خود بداند و در آن از استیلای دیگران آسوده باشد. بزرگ یا کوچک بودن فضا مهم نیست، فقط تعلق داشتن به او مطرح است. احساس اینکه «من جایی برای خود دارم» بدین معنی است که من «به حساب می‌آیم».
وقت دو نفری: زمانی برای بودن با هر یک از افراد دیگر. در اینجا این سؤال مطرح است که چگونه یک نفر می‌تواند به دیگری مجال دهد که او را بشناسد و چگونه هر یک از آنان با دیگری مشارکت و همراهی کند، به طوری که هر دو سود ببرند؟
لازم نیست بر سر اینکه چه کسی حق دارد برای دیگری تکلیف معین کند، نزاع کنید. این عقیده که «تو باید وضع خود را با وضع من مطابقت بدهی» برای دو طرف گران تمام می‌شود. اگر ما بخواهیم برای انجام کاری آنقدر صبر کنیم تا دو نفر احساسشان مانند یکدیگر بشود، باید همیشه صبر کنیم. اگر از دیگران بپرسیم که در چه وضعی هستند و به آنان نیز موقعیت خود را بگوییم و بعد به گفتگو درباره واقعیت موجود بپردازیم، نتیجه بهتری به دست می‌آید.
وقت گروهی: زمانی برای بودن با تمام اعضای خانواده. برای فراهم آوردن چنین امکانی، اولین قدم این است که به این نکته اهمیت بدهیم و سپس راه‌های تحقق آن را بیابیم. اگر مسائل مربوط به کارهای خانوادگی بدون حضور تمام افراد خانواده انجام شود، احتمال سوء‌تفاهم چندین برابر می‌شود. مهم است که همه اعضای خانواده از جریانات مطلع باشند و به جای ارتباط در گوشی که امکان ساختن شایعه و سوء‌ظن را فراهم می‌کند، تماس مستقیم داشته باشیم و واقعیت‌ها را خود بیازماییم. در خانواده‌های آشفته که ارتباط در گوشی بسیار متداول است راه را برای انواع تحریف هموار می‌کند. این نوع خانواده‌ها در یک خانه زندگی می‌کنند اما خیلی تجربه واقعی با یکدیگر ندارند و از حضور حقیقی یکدیگر بی‌بهره‌اند و تصور زندگی خانوادگی بیشتر فریب است تا واقعیت.
البته داشتن وقت گروهی، ضمانتی برای تمشیت موثر کارهای خانوادگی نیست. مهم آن است که زمانی را که شما به عنوان یک گروه با هم هستید، چه پیش می‌آید؟ آیا سکوت برقرار است؟ آیا از این وقت برای آشناتر شدن با بقیه افراد خانواده استفاده می‌کنید؟ درباره چه صحبت می‌کنید؟ آیا زمانی است که خوب گوش می‌کنید تا شادی‌ها، شکست‌ها، رنج‌ها و صدمه‌ها عیان شود؟ آیا برای نقشه‌های جدید و حل بحران‌های کنونی از این فرصت استفاده می‌کنید؟ گردهمایی خانواده در پایان روز فرصتی است تا آنچه را که در دنیای خارج از خانه اتفاق افتاده با یکدیگر در میان بگذارند و با یکدیگر تجدید رابطه کنند و یک برنامه کامل تفاهم و رفع اختلاف را برگزار کنند.
آشنا شدن با نحوه استفاده از وقت و زمان یکی از عوامل موثر در هر ارتباطی است. هیچ دو نفری کاملا مثل هم از وقت استفاده نمی‌کنند. نحوه بهره‌گیری هر کس از زمان بستگی به آگاهی، دانش، انگیزه و علاقه او دارد. پیش‌بینی زمان برای اجرای تعهدات و دستورهای برنامه امری اساسی است که درک زمان، بخش مهمی از پیش‌بینی زمان است. نگرش ما نسبت به زمان به مقدار زیادی بر کارایی ما بر انجام کارها اثر می‌گذارد. بی‌آنکه متوجه باشیم زمان، بر بسیاری از افراد حکومت می‌کند. متأسفانه بسیاری از خانواده‌ها از کودکان می‌خواهند، از زمان به نحو مفیدی استفاده کنند که خود بزرگترها نمی‌توانند.


تمرین
در حال حاضر قادر به چه کاری هستید؟
همه بنشینید، یک فهرست از تمام کارهایی که در خانواده شما باید انجام شود تهیه کنید.
آیا تمام کارهای اساسی انجام نشده؟ یا شاید کارها بد انجام می‌شود یا تعداد زیادی کار بر دوش یک فرد و تعداد کمی بر دوش دیگران گذاشته شده است؟ اگر هر یک از این موارد صحت داشته باشد، شخصی در خانواده شما و یا دیگران مزاحم و مانع کارش شده‌اند.
چگونه تصمیم می‌گیرید که چه کسی باید یا می‌تواند چه کاری را انجام دهد و در چه زمانی؟
کارهای خانوادگی گروه «اول» شامل چند موضوع می‌شود؟
دو روز را در نظر بگیرید: یک روز تعطیل آخر هفته و یک روز از روزهای وسط هفته، چه مدت زمانی را همه اعضای خانواده در کنار هم هستید؟
در پایان هر روز امکاناتی را که برای اوقات شخصی، ‌دو نفری و گروهی داشته‌اید محاسبه کنید.
درباره خود و ارتباطتان با زمان فکر کنید. نگاهی به فهرست تقسیم وقت خود بیندازید.
تاريخ : ۹۱/۰۲/۱۲ | 11:19 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |
RSS  رسالت معلم و مربي از ديدگاه قرآن و روايات
جايگاه، نقش و رسالت معلم و مربي از ديدگاه قرآن و روايات 
رسالت معلم و مربي از ديدگاه قرآن و روايات


چکيده:
قرآن کريم به عنوان چراغ پر فروغ و سراج وهاج که کاملترين برنامه و قوانين را براي سعادت بشر دارد در آيات نورانيش مکتب تعليم و تربيت اسلامي را به زيبائي هرچه تمام ترسيم نموده است و خداوند را به عنوان اولين معلم بشر معرفي نموده که به پيامبرش در آغاز بعثت فرمود: ( اقراء باسم ربک الذي خلق، خلق الانسان من علق، اقراء و ربک الاکرم الذي علم بالقلم علم الانسان مالم يعلم) (سوره علق) و اينچنين مکتب تعليم و تربيت اسلامي به عنوان مکتبي ممتاز، مستقل و با مباني و اصول مشخص پديدار گرديد که در اين مکتب علم و دانش، معلم و متعلم (شاگرد و مربي) و مدرسه و مکتب خانه از جايگاه بسيار ارزشمند و رفيعي برخوردارند. ما در اين مقاله علاوه بر نگرشي کلي به مکتب تعليم و تربيت اسلامي به جايگاه معلم و رسالت معلم و ويژگي هاي يک معلم از منظر آيات وحياني قرآن کريم و روايات نوراني حضرات معصومين (عليهم السلام) پرداخته ايم و رسالت يک معلم قرآني را همان رسالت خداوند و رسالت رسولان الهي در هدايت، سرپرستي و خروج از ظلمات به سوي نور و رشد و کمال بخشي انسان به قرب حضرت حق دانسته ايم.

کليد واژگان:

جايگاه معلم، رسالت معلم، ويژگي هاي معلمي

مقدمه :

(لقد من الله علي المومنين اذ بعث فيهم رسولا من انفسهم يتلوا عليهم آياته و يزکيهم و يعلمهم الکتاب و الحکمه و ان کانوا من قبل لفي ضلال مبين) (آل عمران/ آيه 461)
کلمات رب، ربنا، ربکم، ربک، ربه، ربها، ربهم، ربي، ربهما، ربکما که در قرآن کريم آمده است بيانگر ربوبيت ذات مقدس احديت مي باشد و اصل رب تربيت است و آن عبارت از ايجاد شيء است تا به تدريج او را به مقصد کمال و تمام رهنمون سازد. با توجه به همين جايگاه تعليم و تربيت است که هدف از بعثت پيامبران تعليم کتاب و حکمت و پرورش و تصفيه روح از ناخالصي ها معرفي شده است و در کلمات رسول الله (ص) آمده است (بالتعلم ارسلت)، (بعثت معلما)، (بعثت لا تمم مکارم الاخلاق) که اين جملات بيانگر آن است که اسلام در زمينه تعليم و تربيت داراي مکتبي ممتاز، مستقل با مباني و اصولي مشخص و الهي است از جمله مباني مطرح در مکتب تعليم و تربيت اسلام اصل خدا محوري يا اخلاص، اصل تقدم اصلاح خود بر اصلاح ديگران،اصل توکل و اعتماد به نفس، اصل آيت بودن و نشانه شدن بسوي کمال مطلق، اصل مدارا و دوري از سخت گيري وتکلف، اصل عقلاني بودن نظام تعليم و تربيت و اصل حاکميت دادن به تعليم و تربيت الهي مي باشد. در مکتب تعليم و تربيت اسلام فراگيري علم و دانش همراه با تهذيب و تربيت ديني هدف رسالت نبوي شمرده شده و براي تحصيل علم نه محدوديت زماني دارد و نه مکاني و از نظر معلم مرز نمي شناسد چرا که علم و حکمت را گمشده مومن مي داند که نزد هر کس بيابد آن را مي گيرد.
در مکتب اسلام تمام افرادش بايد معلم باشند و تمام افرادش متعلم، همه بايد هم تحصيل کنند و هم تدريس نمايند و انسان ها را الهي تربيت کنند.
جايگاه معلم در مکتب تعليم و تربيت اسلامي:
اسلام معلم را به عنوان پدر روحاني معرفي مي کند و مي گويد: (اب معلمک) يعني يکي از پدران ثلاثه تو، معلمي است که به تو دانش مي آموزد و بنابراين تمام حقوقي که درباره پدر و مادر رعايت مي شود بايد در حق معلم به صورت کامل تري رعايت گردد. نام معلم چنان با عظمت است که در جاي جاي متون اسلامي از او تجليل به عمل آمده تا به آن حد که خداوند عليم خود را معلم خوانده و رسول الله (ص) فرموده اند: (انما بعثت معلما). امام خميني (ره) فرموده اند: ( معلم اول، خداي تبارک و تعالي است که اخراج مي کند مردم را از ظلمات به نور و به وسيله انبياء و آيات وحياني مردم را دعوت مي کند به نورانيت، دعوت مي کند به کمال، دعوت مي کند به عشق، دعوت مي کند به محبت، دعوت مي کند به مراتب کمالي که از براي انسان است. به دنبال او انبياء هستند که همان مکتب الهي را نشر مي دهند و آنها هم شغلشان تعليم است، معلمند، معلم بشرند، آنها هم شغلشان اين است که مردم را تربيت کنند و انسان را تربيت کنند که از مقام حيوانيت بالا برود و به مقام انسانيت برسد.
مقام معلم مقام والائي است، مقامي است که بالاتر از مقام معلم نيست و چنين است که وارثان انبياء شمرده مي شوند. چنانچه امام صادق (ع) فرموده اند: (ان العلما ورثه الانبياء) يعني دانشمندان وارثان پيامبرانند.
معلم شمع سوزان و فروزان هدايت است که نورش بر اساس حديث مشهور (العلم نور يقذفه الله في قلب من يشاء) از منبع اصلي نور يعني خدا دريافت داشته و براي نورافشاني قلوب و بينا نمودن آنها به منظور هدايت در طرح مستقيم و رسيدن به قرب الهي که مقصد نهائي انسان است تلاش مي کند، معلم راهبر دلها به قله هاي کمال و سعادت است معلم به مثابه باغباني دلسوزاست که بذر ايمان مي افشاند و گل تقوا مي پروراند.
جايگاه و شأن معلم و استاد تا بدان جاست که رسول الله (ص) در کلامي به
امام علي (ع) فرموده اند:
( يا علي اگر يک فرد بوسيله تو و (بمدد الهي) طريق هدايت را باز يابد و به حق رهنمون گردد پر ارزش تر و بهتر از آن است که ما لک شتران سرخ موي فراوان باشي)
معلمين مايه ي حرکت و برکت جامعه هستند و امام امير المومنين علي (ع) فرموده است: ( العلما باقون ما بقي الدهر اعيانهم مفقوده و امثالکم في القلوب موجوده) دانشمندان تا پايان جهان زنده اند، شخص آنها در ميان نيست اما آثارشان در قلبها موجود است و چنين است که علما به مقام شفاعيت مي رسند)
رسول الله (ص) فرموده اند: (يشفع يوم القيامه الانبياء ثم العلما، ثم الشهداء) روز قيامت نخست انبياء شفاعت مي کنند، سپس علما و بعد از آنها شهيدان، و چنين است که از خدا مي ترسند و به مقام عالي خشيت مي رسند، يعين تنها دانشمندانند که از خدا مي ترسند و خشيت يعني ترس از مسوليت توأم با درک عظمت مقام پروردگار و اين حالت خشيت مولود سير در آيات آفاقي و انفسي و آگاهي از علم و قدرت پرودگار و هدف آفرينش است. در نظام تعليم و تربيت اسلام معلم مسؤل تمام مقدراتي است که براي يک کشور يا جامعه پيش مي آيد و مسول تمام مقدراتي است که براي يک کشور يا جامعه پيش مي آيد و مسول تمام انسان هائي است که زير دست او بايد تربيت بشوند. معلم اگر خودسازي کند و تهذيب نفس نمايد و حاکم برخود باشد افراد يک جامعه صالح و صالحه خواهند بود و اگر خداي ناخواسته معلم تربيت ديني نداشته باشد سبب انحراف نسلها و عصرها مي گردد و جامعه اي را به خرابي مي کشاند و همه سعادت ها و همه شقاوت ها از مدرسه هاست و کليدش به دست معلم است و اين موضوع حکايت گر جايگاه خطير و بسيار مهم معلم و مربي است، امام باقر (ع) فرموده اند: (عالم ينتفع بعلمه افضل من سبعين الف عابد)

رسالت معلمان و مربيان:

پس از نهاد خانه و خانواده که کانون پر مهر و محبت پدر و مادر است مدرسه مهم ترين مکان براي تعليم و تربيت است جائي که محل بروز و ظهور رسالت خطير معلمي است که اگر او معلمي کند راه انحراف بسته مي شود و در زندانها مسدود مي گردد. مکتب تعليم و تربيت اسلامي رسالت هاي مهمي را براي معلم و مربي ترسيم کرده است که به ترتيب به طرح آنها مي پردازيم.

1-دعوت به سوي خدا و تربيت الهي:

يکي ازاهداف عاليه در دعوت انبياء که سر لوحه کار آنها محسوب مي شود دعوت به خدا و تربيت مردم براي حرکت در مسير کمال معبود است. خداوند متعال از زبان پيامبر اکرم (ص) مي فرمايد: (الا تعبدوا الا الله ) نخستين دعوت من اين است که به جز خداي يگانه را نپرستيد.
و معلم بايستي همه چيزش براي خدا باشد (اقراء باسم ربک الذي خلق) آموزشش براي خدا، تربيتش براي خدا، اعمالش براي خدا، نشستنش براي خدا، سکوتش براي خدا، با توجه به خداست که مي شود تربيت الهي نمود.

2- دعوت به سوي نور و تربيت نوراني:

در قرآن کريم آمده است ( رسولا يتلوا عليکم آيات الله مبينات ليخرج الذين آمنوا و عملوا الصالحات من الظلمات الي النور) يکي از اهداف عاليه در دعوت انبياء اخراج مردم از ظلمات به سوي نور بوده است که با تلاوت آيات الهي آنها را از ظلمت هاي کفر، جهل، گناه و فساد اخلاق بيرون آورده به سوي نور ايمان و تقوي و سعادت هدايت مي نمايد.
رسالت معلم درجامعه همان رسالت خداوند است که فرموده است: ( الله ولي الذين آمنوا يخرجهم من الظلمات الي النور) يعني
خداي تبارک و تعالي ولي مومنين است و آنها را از ظلمات به سوي نور خارج مي کند. نقش سرپرستي، دلسوزي و خروج آگاهانه افراد از ظلمات به سوي نور به عهده معلم گذاشته شده است، معلم همانند انبياء که معلم بشريت هستند، بشريت را معلمي مي کند و چه بسا با تربيت نوراني يک نفر جهاني را متحول کند.

3-دعوت به سوي اصلاح جامعه و تربيت صالح:

در قرآن کريم آمده است (ان اريد الا الاصلاح ما استطعت و ما توفيقي الا بالله) من جز اصلاح تا آنجا که توانائي دارم و توفيق من جز به خدا نيست. اين شعار تربيتي همه ي انبياء الهي بوده که توأم با عمل تربيتي آنها اسباب اصلاح در تفکر، انديشه، اخلاق و نظامات فرهنگي، اقتصادي و سياسي جامعه را در همه ي ابعاد پديد آورده است. و رسالت معلمي نيز چنين است که با کسب توفيق الهي به اصلاح فرهنگ و تربيت فکر و مغزهاي متفکر مي پردازد تا تمامي عرصه هاي جامعه به سمت اصلاح حرکت نمايد.

4-دعوت به پاکسازي و تربيت اخلاقي :

در قرآن کريم آمده است (فقولا قولا لينها لعله يتذکر او يخشي) اين آيه اشاره لطيفي به اين حقيقت است که رسالت انبياء براي پاکسازي انسان ها و بازگرداندن طهارت فطري نخستين به آنها است. نخستين دستور قرآن برخورد ملايم و توأم با مهر و عطوفت انساني است. هدف آن است که مردم جذب بشوند، متذکر شوند راه پيدا کنند. توقع اصلاح جامعه بدون اصلاح مربيان و معلمان آن جامعه توقعي بي جا و نارواست. لذا پاکسازي و خودسازي را هر کس بايد خودش شروع کند و عقايد و اخلاق و اعمالش را تطبيق با اسلام بدهد آن وقت به اصلاح ديگران بپردازد. تربيت اخلاقي کند و احساس مسئوليت اخلاقي را در همه عرصه ها در متربيان رشد دهد و آنها را متعهد به جامعه اسلامي تحويل دهد.

5-دعوت به سوي علم و دانش و تربيت قرآني :

در قرآن کريم آمده است (قل هل يستوي الذين يعلمون و الذين لا يعلمون) يعني بگو آيا کساني که مي دانند با کساني که نمي دانند يکسانند، مهمترين دعوت انبياء بسوي علم و دانش بوده به طوري که رسول الله (ص) فرموده اند: (بالتعليم ارسلت) يعني من براي تعليم فرستاده شده ام و بايد دانست علم در آيات قرآن به معني داشتن يک سري اصطلاحات و الفاظ نيست بلکه منظوراز علم آن معرفت و آگاهي خاصي است که انسان را به اطاعت پروردگار و ترس و اميد از خدا دعوت مي کند. اگر در يک قلب تربيت شده اين علم وارد بشود عطرش عالم را مي گيرد و همه استعدادها در پرتو آن شکوفا مي شود و جامعه به سوي اصلاح و کمال حرکت مي نمايد. و چنين علمي در پرتو تربيت قرآني ميسر مي گردد تربيتي که نورعلم را در وجود انسان جلوه گر مي سازد.
برآيند تربيت قرآني اين است که:
1-تربيت يافته گان با تقوا و خدا ترس باشند
2-تربيت يافته گان خادم اسلام و قرآن و مردم باشند.
3-تربيت يافته گان برنامه دار و هدفمند به سوي سعادت جامعه حرکت کنند.
4-تربيت يافته گان موجبات رشد و ارتقاء مقام انساني را براي مردم فراهم کنند.
5-تربيت يافته گان نه خود و نه ديگران را بنده طاغوت نکنند.
6-تربيت يافته گان نيازهاي زمانه و علوم
مربوط به آن را براي خدا فرا گيرند و بکاربندند.

ويژگي هاي يک معلم خوب:

با بررسي آيات و روايات و کلمات بزرگان دين ويژگي هائي که مي تواند ارزشمندي و خوبي يک معلم را نمايان سازد احصاء نموده ايم که به ترتيب عبارتند از:
1-اخلاص در نيت و عمل: ريشه اساسي اخلاص در نيت و عمل همان تصفيه و تزکيه و پالايش در ون باطن از همه ي آلودگي هاست.
2- تقيد به عمل صالح: امام صادق (ع) مي فرمايد: (کونوا دعاه الناس باعمالکم و لا تکونوا دعاه بالسنتکم)، امام صادق همچنين مي فرمايند: اثر تعليم معلم بدون عمل صالح را به باراني تشبيه مي کند که روي صخره مي ريزد و بر روي آن مي لغزد و تأثيري ندارد.
3-حسن خلق و فروتني: امام صادق (ع) فرموده اند: (رأس العلم التواضع)
4-علو همت و عفت نفس: رسول الله فرموده اند: ( الفقها امناء الرسل)
5-عالم به مقتضيات زمان: بچه هاي ما در هر زماني موافق آن زمان بايد تربيت شوند.
6-توجه به مسوليت معلمي و احساس مسئوليت (احساس بعثت) در همه حالات و زمان ها.
7-ايجاد زمينه براي شکوفائي و رشد تفکر و تعقل و معنويت در متربيان.


تاريخ : ۹۱/۰۲/۱۲ | 10:4 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |
 

چكيده
 

زوجين نسبت به يكديگر حقوقى دارند كه رعايت آنها براى داشتن روابط بهتر و زندگى مستحكم ضرورى است. دسته‏اى از آن حقوق، حقوق جنسى است كه به سهم خود نقش بسزايى در تداوم زندگى زناشويى دارند. در دين مبين اسلام اين حقوق مورد توجه قرار گرفته است. با شناخت صحيح و اجراى اين حقوق، مى‏توان ضمن تداوم زندگى زناشويى، به برخى از شبهات مطرح در اين زمينه پاسخ داد.
اين مقاله با بهره‏گيرى از روش توصيفى ـ تحليلى و با مراجعه به منابع متعدد اسلامى و همچنين برخى از يافته هاي علمى به بررسى حقوق جنسى زن و شوهر در اسلام و پاسخ به برخى شبهات مطرح در اين زمينه مي پردازد.
يافته هاي اين تحقيق عبارت‏اند از:

کليد واژه ها: حقوق جنسى، زن و شوهر، تفاوت هاي زن و مرد، گرم‏مزاجى
1
زن. حق جنسى هيچ ‏يك از زوجين در اسلام ناديده گرفته نشده است، هريك به تناسب خود حقوق و تكليفى بر عهده دارند. 2. در مواردى كه زن گرم‏مزاج بوده و بيش از يك بار در چهار ماه نياز به ارضاى جنسى دارد، با استفاده از قاعده لاضرر و قاعده نفى حرج، مى‏توان احتياطا شوهر را ملزم به ارضا يا طلاق نمود تا زن دچار ضرر و حرج نشود. 3. تحقيقات علمى نيز نشان مى‏دهد كه حقوق جنسى تعيين شده در اسلام موافق طبع عمومى زن و مرد مى‏باشد.

مقدّمه
 

هر كدام از زن و شوهر در برابر ديگرى حقوقى دارند كه بى‏توجهى بدان‏ها به شكل درست و كامل، مى‏تواند نارضايتى و اختلاف در زندگى زناشويى را به دنبال داشته باشد، از جمله اين حقوق، حقوق جنسى همسران است كه رعايت آن توسط زوجين نقش بسزايى در استحكام روابط زناشويى خواهد داشت. در اين مقاله برآنيم تا با نگاهى فقهى و تا حدى روان شناختي، حقوق جنسى زوجين را بررسى كنيم. در اين مقاله مى‏كوشيم در سه بخش به اين پرسش‏ها پاسخ دهيم:
البته با توجه به اينكه حقوق جنسى مرد بسيار روشن است، به طور مختصر بدان اشاره مى‏كنيم و در ادامه به طور گسترده به بررسى حق جنسى زن از منظر فقهى مى‏پردازيم. در پايان نيز به يافته هاي علمى و روان شناختي در زمينه تفاوت هاي جنسى زن و مرد اشاره خواهيم كرد.
2. آيا اسلام همان‏گونه كه به حق جنسى مرد توجه كرده، به حق جنسى زن نيز توجه كرده است؟ 3. آيا تفاوت‏هايى كه زن و مرد در زمينه حقوق جنسى دارند، با طبيعت آنها سازگار و هماهنگ است؟ 4. يافته هاي علمى و روان شناختي در زمينه تفاوت هاي جنسى زن و مرد چه نظرى دارند؟
1. حقوق جنسى‏واجب‏زن‏ و شوهر به ‏لحاظ ‏دينى كدامند؟

1. حق جنسى شوهر
 

از دو جنبه و با نگاهى فقهى مى‏كوشيم حقوق جنسى شوهر را بررسى كنيم:

الف. حق تمكين
 

زن بدون عذر شرعى نمى‏تواند از نزديكى كردن شوهر جلوگيرى كند.(1)
به طور كلى يكى از حقوق شوهر بر زن، حق تمكين جنسى است و صرف‏نظر از برخى استثناها، به ويژه موارد ضرر داشتن (مفهوم فقهى ضرر)، بودن زن يا شوهر در حالت احرام، روزه واجب، بودن زن در حالت حيض يا نفاس و...، محدوديت قابل‏توجهى براى اين مسئله در نظر گرفته نشده است.(2)
مستندات: دلايل متعددى براى اين مسئله ارائه شده است كه سه نمونه را ذكر مى‏كنيم:

البته در صورتى مى‏توانيم از اين آيه براى حق تمكين شوهر استفاده كنيم كه واژه «أَنَّى» در آيه به معناى زمانى باشد.
در اين‏باره در تفسير الميزان مى‏خوانيم: «كلمه "انى" از اسماى شرط است، كه مانند كلمه "متى" در خصوص زمان استعمال مى‏شود. البته گاهى در مكان هم به كار مى‏رود. حال اگر در آيه موردبحث به معناى مكان باشد، معنا چنين مى‏شود: "شما به كشتزار خود وارد شويد، از هر محلى كه خواستيد"، و اگر به معناى زمان باشد، معنايش اين مى‏شود: "شما هر وقت خواستيد به كشتزار خود برويد."(3) و به هر معنا كه باشد، مى‏خواهد اطلاق را برساند؛ مخصوصا با قيد (شئتم) اين اطلاق روشن تر به چشم مى‏خورد. اين را هم بايد بدانيم كه آوردن جمله "زنان شما كشتزار شمايند" قبل از بيان "فاتوا حرثكم" و نيز تعبير از زنان براى بار دوم به (كشتزار)، خالى از اين دلالت نيست كه مراد توسعه و آزادى دادن در عمل زناشويى است.(4)
به هر حال، در صورتى كه «أَنَّى» در اين آيه به معناى زمان باشد ـ همان‏گونه كه على‏بن ابراهيم در تفسير قمى(5) و سيدمحمد شيرازى در تبيين قرآن آن را به معناى زمانى دانسته‏اند(6) ـ مى‏توان از آيه براى اثبات حق تمكين نيز استفاده كرد؛ زيرا در اين صورت، آيه بر اين معنا دلالت مى‏كند كه هر زمان خواستيد، مى‏توانيد با زنانتان آميزش كنيد، و اين همان چيزى است كه مرد بر اثر حق تمكين، به آن مى‏رسد.
نكته: در اين آيه زنان به مزرعه تشبيه شده‏اند، و چه بسا اين تشبيه براى بعضى سنگين آيد كه چرا اسلام درباره نيمى از نوع بشر، چنين تعبيرى به كار برده است؛ در حالى كه نكته باريكى در اين تشبيه نهفته است. در حقيقت، قرآن مى‏خواهد ضرورت وجود زن را در اجتماع انسانى نشان دهد كه زن وسيله ارضاى شهوت و هوسرانى مردان نيست، بلكه وسيله‏اى براى حفظ حيات نوع بشر است ـ همان‏گونه كه گياهان در كشتزار رشد مى‏كنند و ادامه حيات مى‏دهند، انسان‏ها نيز به وسيله وجود زنان متولد شده و نسل شان ادامه مى‏يابد ـ اين سخن هشدارى براى آنان است كه جنس زن را بازيچه يا وسيله هوسبازى مى‏دانند.(7)


«اميرمؤمنان (عليه السلام) درباره مردى كه با زنى ازدواج كرده و مهريه زن را به عهده گرفته بود به شرط آنكه اختيار كامگيرى و طلاق با او (يعنى با زن) باشد، فرمود: زن با سنّت مخالفت نموده و متولّى امرى گشته كه اهلش نبوده؛ بعد حكم فرمود: كه صداق به عهده مرد است و جماع و طلاق نيز به دست اوست و اين سنّت است.»(9)
همان‏گونه كه مى‏بينيد در روايت اول آمده است كه او را از كاميابى منع نكند (حتى اگر سوار بر جهاز شترى باشد) و در روايت دوم است كه حق جماع به دست مرد است.
با دقت در متن اين دو روايت به راحتى مى‏توان حق تمكين را براى مرد اثبات كرد؛ زيرا با توجه به اينكه حق جماع به دست مرد است، مى‏تواند در هر زمان كه خواست با زن نزديكى كند و از سوى ديگر، زن هم نمى‏تواند او را از كاميابى منع كند و اين مسئله همان چيزى است كه مرد در حق تمكين به آن مى‏رسد.
البته توجه داشته باشيم كه اين حكم مربوط به زمانى است كه زن عذر شرعى نداشته باشد.
2. در روايتى كه از امام باقر (عليه السلام) نقل شده است: «زنى به نزد رسول خدا (صلي الله عليه و آله) آمد و عرض كرد: يا رسول‏اللّه حقّ مرد بر زوجه‏اش چيست؟ فرمود: آنكه او را فرمان ببرد و از نافرمانى‏اش بپرهيزد و از مال شوهر (بدون رضاى او) چيزى به فقير ندهد، و نيز بدون اجازه او روزه مستحبى نگيرد، و او را از كاميابى مانع نشود، هرچند بر جهاز شترى سوار باشد، و از خانه‏اش بدون رخصت وى خارج نشود كه اگر بدون اجازه از منزل بيرون رفت، فرشتگان آسمان و فرشتگان زمين و فرشتگان غضب و رحمت همگى او را لعنت كنند تا به خانه‏اش باز گردد... .(8) 3. در روايت ديگرى از امام باقر (عليه السلام) مى‏خوانيم
: 1. يكى از آياتى كه در اين زمينه مى‏توان از آن استفاده كرد، آيه 223 سوره بقره است: «نِسَآؤُكُم حَرثٌ لَّكُم فَأتُوا حَرثَكُم أَنَّى شِئتُم وَقَدِّمُوا لأَنفُسِكُم وَاتَّقُوا اللّهَ وَاعلَمُوا أَنَّكُم مُلاَقُوهُ وَبَشِّرِ المُؤمِنِينَ»؛ زنان شما كشتزار شمايند، پس از هر سو و هر وقت كه خواستيد به كشتزار خود درآييد و (با نيت اكتفاء به حلال در مقابل حرام و طلب فرزندى صالح از اين عمل، ثوابى) براى خودتان پيش فرستيد و از خدا پروا كنيد و بدانيد كه او را ملاقات خواهيد كرد و مؤمنان را مژده بده.

ب. اختيار فسخ عقد در مواردى خاص
 

اگر به سبب برخى بيمارى هاي واگيردار يا كاستى هاي جسمى زن در اندام هاي تناسلى، امكان بهره‏گيرى جنسى براى شوهر فراهم نشود، او مى‏تواند عقد ازدواج را فسخ كند و اين نيز گواه روشنى بر اين مطلب است كه اسلام حق جنسى مرد را به رسميت شناخته است.(10)
براى نمونه، اگر زن دچار قرن(11) باشد شوهر خيار فسخ دارد؛ يعنى مى‏تواند عقد ازدواج را فسخ كند. البته اين عيب، زمانى مجوز فسخ است كه معلوم شود پيش از عقد بوده باشد، و اما اگر بعد از عقد حادث شود، مجوز فسخ نمى‏شود.


تاريخ : ۹۱/۰۲/۱۰ | 23:51 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

آن چه مهم است، شیوه های ابراز محبت است که یکی از مباحث داغ روز است و روان شناسان بسیار بدان پرداخته اند و توجه تمام زنان و مردانی را که به زندگی زناشویی به عنوان مهم ترین نهاد جامعه می نگرند، به خود جلب کرده است.

باید به این مطلب توجه داشت که محبت بین زن و مرد، اغلب ذاتی نیست؛ بلکه اکتسابی است؛ بدین معنا که هم زن و هم مرد، باید شیوه های ابراز آن را آموزش دیده، تمرین کنند و به کار برند. بسیاری از زنان و مردان به این امر اذعان می کنند که نسبت به همسر خود علاقه دارند؛ ولی هرگز کاری برای نمایاندن آن به همسرشان انجام نداده اند؛ اما باید گفت که علاقه و عشقی که در دل احتکار گردد و ابراز نگردد، بی فایده بوده، اثربخش نخواهد بود.

اکنون به چند روش برای ابراز محبت و افزایش مهر و عطوفت بین همسران، اشاره خواهیم کرد:

1. زن مطیع، فرمانروای قلب شوهر است.

یکی از مهم ترین و حیاتی ترین حس هایی که مردان به آن علاقه دارند، حس مالکیت و مدیریت است. از سوی دیگر، برای حفظ کیان خانواده، لازم است زنی که به زندگی و شوهر خود علاقه مند است، از شوهر خود اطاعت کند و بداند که اگر در تمام شئون زندگی، مطیع او باشد، مهرش چنان در دل مرد نفوذ می کند که حاضر است برای زن و زندگی اش، هر فداکاری و ایثاری انجام دهد و بهترین حس ها را به همسر خود بدهد و بدین ترتیب است که هم مرد راضی است و هم زن.

2. زنان به کارهای کوچکی هم که مردان برایشان انجام می دهند، امتیاز می دهند.

اغلب مردان چنین تصور می کنند که باید کاری بزرگ و حیرت آور برای همسر خود انجام دهند تا مورد تحسین و قدردانی او واقع شوند و این تصور، باعث می گردد تا مرد دست به کاری نزند که خشنودی زن را برانگیزد؛ مگر زمانی که بتواند کار بزرگی انجام دهد؛ در حالی که زنان برای کارهای به ظاهر کوچک مردان نیز امتیاز قائل هستند. برای مثال، یک مرد می تواند برای سالگرد ازدواج یا تولد همسرش، یک متن محبت آمیز بنویسد و یا هدایای کوچکی مانند عطر، شکلات یا شیرینی مورد علاقه همسر و یا گل تهیه کرده، به همسرش بدهد و آن گاه معجزه این کار خود را در ایجاد و افزایش علاقه بین خود و همسرش، به تماشا بنشیند.

3. تبسم، ثروتی است که بی آن که دهنده اش را فقیر سازد، گیرنده را ثروتمند می کند.

تبسم، یک لحظه بیشتر پایداری ندارد؛ ولی گاهی خاطره اش تا ابد باقی می ماند. تبسم، خستگی را برطرف و افراد مأیوس را امیدوار می سازد. بنابراین، یک زن می تواند به وسیله این راه و با داشتن تبسمی مهربانانه، به استقبال همسر خود برود و خستگی یک روز کار و فعالیت را از جان او بزداید.

4. اسم همسرتان را نیکو و به بهترین حالت صدا بزنید.

به خاطر داشته باشید که اسم یک شخص برای او، شیرین ترین و مهم ترین کلمات در تمام زبان هاست. اشخاص به قدری به اسم خود علاقه دارند که می کوشند به هر قیمت که شده، در خاطرها بماند. یکی از موجبات جلب محبت، نام بردن اشخاص با عناوین احترام آمیز و اسم هایی است که طرف مقابل آنها را دوست دارد. بعضی همسران به اشتباه فکر می کنند از آن جا که با همسر خود صمیمی هستند، لازم نیست اسم او را به احترام صدا بزنند؛ در حالی که باید به خصوص در بین افراد دیگر، اسم همسرتان را به نیکی ببرید. این کار، یکی از راه های جلب محبت همسران می باشد. پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله نیز در حدیثی یکی از راه های جلب محبت افراد را صدا کردن و خواندن آنها به محبوب ترین نام هایی که دوست دارند، دانسته است.

5. آقایان، پیام های دیداری را دریافت می کنند و خانم ها پیام های شنیداری را دوست دارند.

مردان، زنانی را دوست دارند که به سلامت و زیبایی خود اهمیت می دهند. زنان باید سعی کنند با برخی فعالیت های جسمانی، نظیر قدم زدن و نرمش، بر سلامت و زیبایی طبیعی و خدادادی خود بیفزایند تا بیشتر مورد توجه همسران خود قرار بگیرند. باید توجه داشت که اگر زنی، خود حس خوبی نسبت به خود نداشته باشد، همسرش به طبع نمی تواند حس خوبی نسبت به او داشته باشد؛ پس زن، باید زیبایی را از درون خود بجوید؛ صرف نظر از این که چقدر تلاش می کند تا زیباتر به نظر آید. همواره این را باید به خاطر داشت که زیبایی، از درون تراوش می کند. هنگامی که از درون، احساس خوبی داشته باشید، خوب از خودتان مواظبت کرده، عزت نفس زنانه تان را بیشتر می کنید و یقیناً این در بیرون نیز نمایان می گردد.

در مقابل، زنان، پیام های سمعی را بیشتر دوست دارند؛ مثل این که همسرشان به آنها بگوید تا چه حد آنها را دوست دارند و از آنها حمایت می کند. پس مردان باید سعی کنند محبت نهفته در دل خود را با گفتن جمله «دوستت دارم» به همسرشان، آشکار و عیان سازند.

6. مردان باید روحیه همیشه متغیر و متموج زنان را درک کنند.

مردان باید توجه داشته باشند که زنان، حالت متغیر دارند و روحیه شان مدام در حال تغییر است؛ گاهی شاد و گاهی بسیار غمگین، گاهی امیدوار و گاهی مأیوس و ناامید می باشند. دانستن این نکته برای مردان، امری مهم و ضروری است. اگر مرد از این حالت زن آگاه باشد، هرگز از تغییر روحیه ای که یکی از علل آن، تغییرات هورمونی زن است، نگران نمی شود؛ بلکه سعی می کند همسر خود را درک کند و به او کمک کند تا روحیه خود را باز یابد.

7. لحظات اولیه ورود مرد به خانه، پس از یک روز پرکار، لحظات حساسی است.

هرگز هنگام ورود شوهر به خانه، پس از گذراندن یک روز پرمشغله، زن نباید شکایت و گله گذاری کند و با نق زدن، امید مرد را به این که خانه، محل آسایش اوست، از بین ببرد.

زنان باید در حد امکان، مطرح کردن مسائل ضروری و شاید ناخوشایند را به زمانی مناسب و آن گاه که مرد به آرامش نسبی رسیده و خستگی اش برطرف شده است، موکول کنند.

8. زنان شاد، خرسند و سرزنده، روشن کننده دل هستند.

با خودتان تعهد کنید که باور داشته باشید در جایگاه خود، فرد قابل احترام و مهمی هستید. اگر عزت نفس نداشته باشید، به احتمال فراوان، هیچ کس دیگر هم به شما احترام نمی گذارد. عزت نفس، از صادق بودن با خود سرچشمه می گیرد. ممکن است در ابتدای زندگی، ویژگی های جسمانی از اهمیت بیشتری برخوردار باشند؛ اما پس از مدتی، این اهمیت رنگ می بازد و آن چه مهم و ضروری است، ویژگی های شخصیتی زن است. زنانی که همیشه شاد هستند و در مورد خود احساس خوبی دارند، بیشتر مورد توجه همسرشان هستند و از جذابیت بیشتری برخوردارند. ناخرسندی و همواره از همه چیز شکایت کردن، مرد را خسته کرده، شور و نشاط زندگی را از او می گیرد. یکی از راه های مهرورزی به مرد، این است که زن، دست از شکایت دائمی از زمین و زمان بردارد.

9. برای زن خود، حق ناراحت شدن قائل باشید.

اگر شما یک مرد هستید، باید به این نکته توجه داشته باشید که زن ها وقتی حاضرند به حرف های شما گوش بدهند که برایشان حق ناراحت شدن قائل باشید. یکی از شیوه های رایج شروع کردن دعوا بین همسران، بی اعتبار دانستن احساسات و افکار زن است. وقتی مرد می گوید: «آخه واسه چی ناراحتی» یا «این که ناراحتی نداره» و یا «این موضوع این قدر مهم نیست»، برای زن خیلی گران تمام می شود و زن، این چنین تلقی می کند که نمی تواند حتی از احساسات خود صحبت کند.

برای زنان، ارتباط، مسئله بسیار مهمی است و تصور یک زن از خودش، به احساسات و کیفیت ارتباط او با دیگران بستگی دارد. زنان، بیش از آن که بخواهند به هدف برسند و راه حلی بیابند، دوست دارند از احساسات خود با دیگران صحبت کنند. درد دل کردن با دیگران، بیش از هر چیز دیگری، باعث رضایت خاطر زنان است و اگر زن زندگی تان را دوست دارید و می خواهید محبت خود را به او ابراز کنید و هر چه بیشتر عشق و علاقه بینتان را مستحکم کنید، به این مطلب توجه کنید که وقتی زن زندگی تان با شما صحبت می کند و از مطلبی ناراحت و یا نگران است، به گونه ای با او همراهی کنید و به او بگویید که ناراحتی و نگرانی او برای شما هم مهم است؛ حتی اگر با موضوع نگرانی همسرتان مخالف هستید، می توانید در آن لحظه سکوت کنید و فقط با گوش دادن و راه حل ندادن، به او آرامش دهید.

10. کاملاً به او توجه کنید.

موقعی که با همسرتان صحبت می کنید، به او نگاه کنید و با نگاه و دستانتان، به او نشان دهید که تمام توجهتان به اوست. وقتی همسرتان با شما صحبت می کند، هرگز روزنامه و مجله نخوانید و یا تلویزیون تماشا نکنید و به کار دیگری مشغول نباشید و برای مدتی، توجه کامل به همسرتان داشته باشید.

11. فقط با یک جمله، قلب او را تسخیر کنید.

همان گونه که مردان می توانند با جمله دوستت دارم، قلب همسر خود را تسخیر سازند و او را صاحب حسی خوشایند کنند، زنان نیز می توانند با گفتن جملات مردانه ای، مثل «من در کنار تو آرامش می یابم» یا «خیلی خوشحالم که می توانم به تو تکیه کنم»، مرد را سرشار از عشق و محبت کنند و او را بیش از پیش، به خود علاقه مند سازند.تاريخ : ۹۱/۰۲/۱۰ | 23:30 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |
حضرت زهرا(س) در کلام رهبر معظم انقلاب.
 

 مشرق:

به مناسب شهادت حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها بخشی از بیانات مقام معظم رهبری درمورد مادر سادات را در ادامه می توانید ملاحظه کنید :

بهتر است در عزای حضرت زهرا (سلام‏ اللَّه‏ علیها) شرح مصیبت بخوانیم که گریه آور است

مسأله‏ دیگر، مسأله‏ روضه‏ هاست. روضه‏ خوانى و سینه‏ زنى باید باشد؛ اما نه در هر عزایى. این را بدانید که روضه خواندن و گریه کردن - آن سنت سنیه - مربوط به همه‏ ائمه نیست؛ متعلق به بعضى از ائمه است. حالا یک وقت در جمع و مجلسى کسى روضه‏ یى مى‏ خواند، عده‏‌اى دلشان نرم مى ‏شود و گریه مى‏ کنند؛ این عیبى ندارد. اصلاً عزادارى کردن یک حرف است، روضه‏ خوانى و سینه‏ زنى راه انداختن یک حرف دیگر است.

روضه‏ خوانى و سینه‏ زنى راه انداختن، مخصوص امام حسین است؛ حداکثر مربوط به بعضى از ائمه است؛ آن هم نه به این وسعت. مثلاً در شب و روز تاسوعا و عاشورا بخصوص، در شب و روز بیست ‏و یکم ماه رمضان، سینه‏ زنى و عزادارى و برپایى جلسات خوب است؛ ولى مثلاً در مورد حضرت موسى‏ بن جعفر (علیه‏السّلام) - با این‏که وفات آن بزرگوار از وفاتهاى داراى روضه‏ خوانى است - من لزومى نمى‏بینم که سینه ‏زنى بشود؛ یا مثلاً در سالگرد شهادت حضرت زهرا (سلام‏اللَّه‏ علیها) مناسبتى ندارد که ما بیاییم نوحه‏ خوانى و سینه‏ زنى کنیم؛ بهتر این است که در آن موارد، شرح مصایبشان گفته بشود. شرح مصایب، گریه‏ آور است.فاطمه‌ى زهرا (سلام‌اللَّه‌عليها)  مجمع همه‌ خيرات

اين خير كثيرى كه خداوند متعال در سوره‌ى مباركه‌ى كوثر مژده‌ى آن را به پيامبر اكرم داد و فرمود: «انّا اعطيناك الكوثر» - كه تأويل آن، فاطمه‌ى زهرا (سلام‌اللَّه‌عليها) است - درحقيقت مجمع همه‌ى خيراتى است كه روزبه‌روز از سرچشمه‌ى دين نبوى، بر همه‌ى بشريت و بر همه‌ى خلايق فرو مى‌ريزد. خيلى‌ها سعى كردند آن را پوشيده بدارند و انكار كنند، اما نتوانستند؛ «واللَّه متمّ نوره و لو كره الكافرون».

ما بايد خودمان را به اين مركز نور نزديك كنيم؛ و نزديك شدن به مركز نور، لازمه و خاصيتش، نورانى شدن است. بايد با عمل، و نه با محبت خالى، نورانى بشويم؛ عملى كه همان محبت و همان ولايت و همان ايمان، آن را به ما املاء مى‌كند و از ما مى‌خواهد.

با اين عمل، بايد جزو اين خاندان و وابسته‌ى به اين خاندان بشويم. اين‌طور نيست كه قنبرِ درِ خانه‌ى على (عليه‌السّلام) شدن، كار آسانى باشد. اين‌گونه نيست كه «سلمان منّا اهل‌البيت» شدن، كار آسانى باشد.

ما جامعه‌ى مواليان و شيعيان اهل‌بيت(عليهم‌السّلام)، از آن بزرگواران توقع داريم كه ما را جزو خودشان و از حاشيه‌نشينان خودشان بدانند؛ «فلان ز گوشه‌نشينان خاك درگه ماست». دلمان مى‌خواهد كه اهل‌بيت درباره‌ى ما اين‌طور قضاوت كنند؛ اما اين آسان نيست؛ اين فقط با ادعا به دست نمى‌آيد؛ اين، عمل و گذشت و ايثار و تشبه و تخلق به اخلاق آنان را لازم دارد.

بیانات در سالروز میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها 1370/5/10


نسل حضرت زهرا سلام الله علیها نسل يازده خورشيد فروزان

مصداق كوثر براى نبى‌اكرم، چيزهاى گوناگون است. يكى از برجسته‌ترين مصاديق كوثر، وجود مقدس فاطمه‌ى زهراست؛ كه خداوند متعال در اين وجود مبارك، دنباله‌ى معنوى و مادى پيامبر را قرار داد.

 برخلاف تصور دشمنان ملامتگر، اين دختر بابركت، اين وجود ذى‌جود، آن‌چنان مايه‌ى بقاى نام و ياد و مكتب و معارف پيامبر شد كه از هيچ فرزند برجسته و باعظمتى، چنين چيزى مشاهده نشده است. اولاً از نسل او يازده امام و يازده خورشيد فروزان، معارف‌ اسلامى را بر دلهاى آحاد بشر تابانيدند؛ اسلام را زنده كردند؛ قرآن را تبيين كردند؛ معارف را گسترانيدند؛ تحريفها را از دامن اسلام زدودند و راه سوء استفاده‌ها را بستند.

حسين‌بن‌على (عليه‌السّلام) يكى از ذراره‌هاى فاطمه‌ى زهرا سلام الله علیها

يكى از اين يازده امام، حسين‌بن‌على (عليه‌السّلام) است كه پيامبر طبق روايت فرمود: ((انا من حسين و حسين سفينة النّجاة و مصباح الهدى)). با آن‌ همه آثار و بركاتى كه در آن شخصيت، در آن شهادت و بر آن قيام در تاريخ اسلام مترتب شده است، او يكى از ذراره‌هاى فاطمه‌ى زهراست.

يكى از اين‌ خورشيدهاى فروزان، امام باقر، و يكى ديگر امام صادق (عليهماالسّلام) است كه معارف اسلامى، مرهون زحمات آنهاست. نه فقط معارف شيعى، كه ائمه‌ى‌ معروف اهل سنت، يا بى‌واسطه، يا باواسطه، بهره‌مندان از فيض دانش آنها هستند. اين كوثر فزاينده‌ى روزبه‌روز درخشنده‌تر، نسل عظيم پيامبر را در تمام اقطار اسلامى پراكند؛ كه امروز هزاران، بلكه هزاران هزار خاندانهاى مشخصِ شناخته شده‌ى در همه‌ى دنياى اسلام، نمودار بقاى نسل جسمانى آن بزرگوارند؛ همچنان كه هزاران مشعل هدايت در دنيا نمودار بقاى معنوى آن مكتب و آن وجود مقدسند؛ اين كوثر، فاطمه‌ى زهراست. سلام خدا بر او، درود همه‌ى انبيا و اوليا و فرشتگان و آفريدگان پروردگار بر او تا روز قيامت.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه های نماز جمعه تهران78/7/9فاطمه‌ى‌ زهرا (سلام‌الله عليها)  عارف‌ترين انسانها به مقام پيغمبر و اميرالمؤمنين (ع)

اگر آن روز امت اسلامى، نصب پيغمبر را درست و با معناى حقيقىِ خودش درك مى‌كردند و تحويل مى‌گرفتند و دنبال على‌بن‌ابى‌طالب (عليه‌السّلام) راه‌ مى‌افتادند و اين تربيت نبوى استمرار پيدا مى‌كرد.

و بعد از اميرالمؤمنين هم انسانهاى معصوم و بدون خطا، نسلهاى بشرى را مثل خود پيغمبر، پى‌درپى زير تربيت الهىِ خودشان قرار مى‌دادند، بشريت خيلى زود به آن نقطه‌يى مى‌رسيد كه هنوز به آن نقطه نرسيده است؛ علم و فكر بشرى پيشرفت مى‌كرد؛ درجات‌ روحى انسانها بالا مى‌رفت؛ صلح و صفا در بين انسانها برقرار مى‌شد و ظلم و جور و ناامنى و تبعيض و بى‌عدالتى از بين مردم رخت برمى‌بست.

 اين‌كه فاطمه‌ى‌ زهرا (سلام‌الله عليها) - كه در آن زمان عارف‌ترين انسانها به مقام پيغمبر و اميرالمؤمنين بود - فرمود اگر دنبال على راه مى‌افتاديد، شما را به چنين سرمنزلى‌ هدايت مى‌كرد و از چنين راهى مى‌برد، به همين خاطر است؛ ولى بشر زياد اشتباه مى‌كند.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در سالروز عيد سعيد غدير خم79/12/24


ایام منصوب به حضرت زهرا سلام الله علیهما فرصت مناسبی برای تأمّل در مفاهيم اسلامى

در دنيا و در رسانه‌هاى جمعى عالم، در طول سالهاى متمادى، كسانى كه نه براى زن، نه براى جنس انسان و نه براى كرامتهاى انسانى، جز در محاسبه‌ با پول‌ ارزشى قائل نيستند - كه متأسّفانه در تمدن كنونى مغرب، نقش مهمى را در همه‌ عرصه‌ها ايفا مى‌كنند - مسأله‌ زن را هم براى خودشان در ميدانهاى مختلف به‌ صورت يك سرمايه و يك وسيله‌ سوداگرى درآوردند؛ روى آن بحث مى‌كنند، فرهنگ‌سازى مى‌كنند، تبليغ مى‌كنند و ذهنهاى مرد و زن همه‌ دنيا را در سر دو راهىِ يك وسوسه و گمراهىِ بزرگ قرار مى‌دهند. در چنين شرايطى، جا دارد زن مسلمان با تأمّل در مفاهيم اسلامى و ارزشگذاريهاى اسلامى و با دقّت در خطوطى كه در نظام اسلامى براى پيشرفت زنان و مردان پيش‌بينى شده است، هويّت خود را بازيابى كند و قامت رساى استدلال را در مقابل سفسطه‌ها و وسوسه‌هاى عوامل صهيونيسم و سرمايه‌گذارى و زراندوزى به نمايش درآورد.

فاطمه‌ زهرا سلام‌الله عليها قلّه‌ اين فضائل اسلامی

خودِ الگو ی فاطمه‌ى زهرا سلام‌الله عليها كه در دوران كودكى، در بعد از هجرت پيغمبر به مدينه، در داخل مدينه و در همه‌ى قضاياى عمومى آن روز پدرش‌ -كه مركز همه‌ حوادث سياسى اجتماعى بود - حضور داشت، نشان‌دهنده‌ نقش زن در نظام اسلامى است. البته فاطمه‌ زهرا سلام‌الله عليها قلّه‌ اين فضائل است.

شما دخترانِ فاطمه هستيد؛ فرزندان فاطمه‌ زهرا هستيد؛ دنباله‌روان فاطمه‌ زهرا هستيد

بدانيد امروز در هيچ جاى دنيا زنانى كه مثل اين مادران شهداى ما، مادر دو شهيد، مادر سه شهيد، مادر چهار شهيد باشند، نيستند. در جامعه‌ ما، مادرانى‌ با اين خصوصيات كه از پدرها بهتر و قويتر و آگاهانه‌تر ايستادند، در اين ميدان بسيارند. اين همان تربيت اسلامى است؛ اين همان دامان پاك و مطهّر و نورانى‌ فاطمه‌ زهرا سلام‌الله عليهاست. شما دخترانِ فاطمه هستيد؛ فرزندان فاطمه‌ زهرا هستيد؛ دنباله‌روان فاطمه‌ زهرا هستيد.


تاريخ : ۹۱/۰۲/۱۰ | 12:1 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |
فلسفه ی رقص خنجر را باید در اعتقادات قومی و فرهنگی ترکمن ها جستجو کرد که از گذشته های دور به یادگار مانده است و در واقع، نمایشی هنری، رزمی و نمایشی است. همراه با حرکاتی هماهنگ و موزون که جلوه و شکوهی خاص دارد و تماشاگر را نیز، همچون مجریان آن، در حالتی رویایی فرو می برد.
درباره ریشه ی تاریخی ذکر خنجر می توان به نکات زیر اشاره کرد:
1- به رقص دراویش نقشبندیه شبیه است و مروج آن را مشرب دالی یکی از یاران و شاگردان بهاالدین محمد نقشبندی می دانند.
2- در کتاب مراسم آیینی و تاتر آمده است که رقص خنجر ترکمن ها همانند آیین گوات در بلوچستان و آیین زار در خلیج فارس است و معمولا برای مداوای بیمارن روحی اجرا می شود.
3- این رقص، به آیین پرخوانی نیز شبیه است. پرخوانی یعنی زیاد خواندن اوارد، همراه با حرکات نمایشی دست و پا که یادآور شمانیسم و کارهای شمن ها است.
شمن ها برای تحت کنترل در آوردن ارواح نامرئی و نجات بیمار روحی، حرکاتی چرخشی و جهش هایی رقص گونه انجام می دادند در حالی که شمشیری آخته و آتشین بر دست داشتند. به علت شباهت این حرکات با حرکات کسانی که رقص خنجر را اجرار می کنند، شاید بتوان گفت که ذکر خنجر، صورت تحول یافته ی اعمال شمن ها در شمانیسم باشد و اینک برای تقرب به خدا محسوب می شود.
4- ترکمن ها بنا به شرایط محیطی، همیشه در معرض هجوم اقوام مختلف بودند. بر این اساس چاره ای نداشتند جز اینکه همیشه در حالت دفاعی باشند و با آموزش فنون نظامی، خود را قوی، پرتوان و مصمم نگه دارند. رقص خنجر با نقش مایه های مذهبی سبب می شود که این روحیه در آنها تقویت شود.

نحوه ی اجرای مراسم ذکر خنجر
در اجرای این هنر رزمی، نمایشی، نیایشی از لحاظ تعداد مجریان، محدودیتی وجود ندارد ولی معمولا از 5، 7، 9 و یا 11 نفر تجاوز نمی کند.
یکی از مجریان، وظیفه ی رهبری و غزلخوانی گروه را به عهده دارد. رهبر گروه و مجریان جامه ای بلند و قرمز می پوشند که جامه ی سنتی ترکمن هاست (دون) و خنجری بر کمر می بندند.
مجریان این هنر رزمی، نیایشی، نمایشی در دو ردیف و مقابل هم قرار می گیرند، آن چنان که قادر به دیدن رهبر گروه و حرکات او باشند.
وقتی گروه نمایشی در مقابل مردم قرار گرفت رهبر گروه، غزلی عارفانه را با صدایی گرم، شمرده و آهنگین می خواند، این اجرا را دؤرما غزل/ غزل آغازین نام نهاده اند. در این دور، همگی مجریان، دست های خود را در حالت نیایش به سوی آسمان بلند می کنند. آنگاه در بخشی از غزل و با اشاره ی رهبر گروه از ته گلو « هووه » می گویند که در حقیقت همان « یا هو » گفتن است.
در مرحله بعد و با اشاره ی رهبر گروه، این هووه گوها با زدن یک پا بر زمین، هماهنگ با رهبر گروه، عقب و جلو می روند و به تدریج آهنگ عقب و جلو رفتن را سریع تر می کنند. این حرکات، با خشن تر کردن تن صدا همراه است. با رسیدن بازیگران به اوج هیجان روحی، رهبر گروه تشخیص می دهد که مجریان را به دور سوم هدایت کند.
این مرحله را اُچ دپیم/ سه ضربه ی پا می نامند. در این مرحله، مجریان از حالت تقابل به حالت چرخش در می آیند و در طی سه گام به مرکز دایره می رسند، آنگاه که این حرکات چند بار تکرار شد، رهبر گروه، لفظ خنجر را بر زبان می آورد و گروه در مرکز دایره خنجر های خود را در بالای سر به هم می رسانند که نشانه ی یکی شدن همه ی قبایل و طوایف ترکمن است، یعنی رسیدن از کثرت به وحدت.


شعر رقص خنجر

بخش اول
ایا دوثلار، برادر لار، الیمدان شونقاریم اوشدی
توتای دیثم قولیم یتمز، ایکی باقیم اوزلیپ قاشدی
آمین خدا، آمین- هو، ها، هو

بخش دوم
ای کریم بو یا کریم، قادر خدا ثندان مدد
بارچا لارینگ آتاثی، آدم حوّاثندان مدد
هر نه بولقای کل عالم، انبیا ثندان مدد
فخر عالم، حق حبیبی، مصطفی ثندن مدد
هو، ها، هو

بخش سوم
ای آّلاّی ای آّلاّی ای آّلاّی ای آّلاّی
ای گوزیم ثنی، ای گوزله یار- ای دیلیم ثنی
ای ثوزیله یار- ای قلبیم ثنی ای ایسته یار
آلاّی آلاّی آلاّی
ایسته یار ای آلاّی آلاّی
ایسته یار هو، ها، هو


ترجمه

بخش اول
ای یاران! ای برادران! شاهین من پر کشید و رفت.
قادر نیستم بگیرمش، چون که دستهایم از تنم جداست.
ای خدا! ایمان آوردم به تو، ایمان آوردم به تو، هو، ها، هو

بخش دوم
خداوندا! تو کریمی، تو توانای رحیمی
یاری ام ده، ای آدم ابولبشر: ای حوا!
یاری ام ده، ای رسول کاینات! یاری ام ده.
ای فخر زمان، ای حبیب خدا، ای مصطفی (ص) یاری ام ده.
هو، ها، هو

بخش سوم
ای خدا، ای خدا، ای خدا
چشمانم دیدار تو را می جوید، زبانم گفتار تو را می پوید
ای خدا، ای خدا، قلبم حضور تو را می طلبد.
ای خدا، ای خدا
تو را می خواهم، تو را می خواهم، هو، ها هوتاريخ : ۹۱/۰۲/۰۹ | 22:16 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |
چکيده

 قوم ترکمن قومي كوچ رو و چادرنشين بوده و به مرور زمان و با فشار دولت هاي ايران و روسيه در برخي مناطق ، از زندگي عشايري دست كشيدند و به زندگي يكجانشيني روي آوردند . اقوام تركمن در زندگي كوچ نشيني خود داراي آداب و رسوم و نوع زندگي خاصي بوده اند كه با يكجانشيني اين آداب و رسوم را به خانه ها و محيط روستايي يا شهري خويش منتقل كردند . اصيل ترين منزلگاه تركمن ها ، آلاچيق شان مي باشد كه در دوره دامداري و كوچ نشيني مأمن و پناهگاه ايشان شمرده مي شد .ساخت آلاچيق ها ، مراسم همراه آنها ، تزيينات داخلي آلاچيق ها ، نوع خاص زندگي تركمن ها را نشان مي دهد ؛ اين جستار بر آن است تا با معرفي آلاچيق ترکمني که بدان " اوي " مي گويند و رسم هاي برپايي و برچيدن آن به برخي ويژگی هاي خاص آن بپردازد. در این جستار با توجه به میدانی بودن جمع آوری اطلاعات ارجاع مشخص به منابع ذکر شده در پایان متن داده نشده است.

واژگان کليدي: آلاچيق ترکمني ، اوي ، آق اوي ، قارا اوی مقدمه مسکن به عنوان مهمترین نیاز بشر از بدو خلقت تا کنون مطرح بوده است. انسانهای اولیه بر حسب غریزه خود غارها را به عنوان مسکن و جان پناه در مقابل تغییرات جوی و فصلی از قبیل سرما ، گرما، بارش باران و برف و وزش بادهای شدید و در امان ماندن از حملات حیوانات درنده انتخاب نمودند

 بیشتر شدن جمعیت انسان را مجبور به تفکر کرد تا بتواند مشکل مسکن خود را با استفاده از چوب درختان و سنگ ها تا حدودی بر طرف نماید . گسترش جمعیت و پراکنده شدن انسانها در موقعیت های جغرافیایی مختلف ذهن انسان ها را بر آن داشت تا با توجه به موقعیت اقلیمی منطقه مسکنی متناسب با شرایط آن منطقه بسازند. با بیشتر شدن جمعیت انسان ها قومیت و طوایف مختلف نیز بوجود آمدند . قوم ترکمن نیز یکی از این اقوام می باشد ، اکثریت قوم ترکمن دامداری را به عنوان شغل خود انتخاب کرده اند .داشتن خانه های ثابت برای قوم ترکمن که دامدار بودند و مجبور بودند برای تهیه علوفه و چرای دامهایشان دائما در حال کوچ باشند مشکلاتی را بوجود می آورد . این مسئله مردان قوم را بر آن داشت تا بتوانند با در نظر گرفتن امکانات موجود خود خانه ای طراحی نمایند تا بتوانند به صورت متحرک قابل جابجایی باشد ودر حد اقل زمان ممکن آنرا بر پا نمایند و در زمان کوچ نیز براحتی بتوانند آن را جمع نمايند و کار حمل و نقل آن نیز توسط حیواناتی چون اسب یا شتر امکانپذیر باشد و در عین حال از استحکام زیادی نیز برخوردار باشد تا بتواند در مقابل عوامل جوی همچون بادهای شدید ، بارش هایی همچون برف و باران ، زمین لرزه ایستادگی نماید و در تابستان و زمستان نیزمورد استفاده قرار گیرد.

 یکی دیگر از مواردی که به این نکته دقت زیادی باید می شد در نظر گرفتن فصول ،ماهها، و روزهای سال و طلوع و غروب خورشید بوده است . آنها توانستند با در اختیار داشتن مواد اولیه بسیار ساده همچون چوب درختان و پشم گوسفندان خود خانه ای طراحی و بسازند که تمامی نیازهای آنان را بر آورده نماید به اسم " آغاچ اوی"(آلاچیق) . اسکلت آلاچیق به وسیله برش و حالت دادن به چوب درختان و اتصال آنها بشکلی کاملا کارشناسی شده تهیه نمایند. پوشش آن را نیز با استفاده پشم گوسفندان وبا درست گردن نمد هایی مناسب نقاط مختلف آن تهیه نمایند .استحکامات آنرا نیز بوسیله بافته هایی به صورت فرش و یا جاجیم به شکل نوارهایی پهن و نازک در نظر بگیرند.

اجزای آلاچیق ترکمنی (اوی)

 اجزای اصلی تشکیل دهنده آغاچ اوی (آلاچیق) عبارتند از

: 1- تاریم : قسمت پایین اوی(ديواره) را تشکیل می دهد، تعداد 4 عدد تاریم در ساختمان آلاچیق وجود دارد. هر تاریم از 44 قطعه چوب(20عدد کامل و24 عدد برش خورده) تشکیل می شود. قطعات چوب به وسیله پوست شتر (ناحیه گردن) با سوراخ کردن آنها بصورت ضربدری (آکاردئونی) بر روی همدیگر گره زده میشوند ؛ چوب ها به گرد این محور قابل چرخش بوده و تمامی قطعات نیز براحتی باز و بسته می شوند و با باز شدن آنها اشکالی به صورت لوزی بوجود می آید. تاریم ها را بوسیله طنابی به همدیگر می بندند و از اتصال آنها فضايي استوانه ای به قطر 5/5 متر و محيط 16 متر، شکل می گیرد. در قسمتی از تاریم ها که به درمتصل می شوند قطعه ای که به در وصل می شود از دیگر چوبها ارتفاعی مختصر بلند تر دارد ، بلندی ارتفاع ان نیز به خاطر آن است تا بتواند تکیه گاهی محکم برای در باشد. ارتفاع تاریم ها در حالت جمع شده 2.20 سانتیمتر و در حالت باز شده (حالت بر پا کردن) حدود 1.70 سانتیمتر می باشد

. 2 – اوق: چوبهایی به شکل کماني در حدود 60 عدد که نوک آنها تراش خورده و انتهای آنها پهن تر است . دارای سوراخ هایی می باشند که طناب های نسبتا نازک پشمی به آنها متصل می باشند نوک اوق ها درون سوراخ هایی که دور توینوک وجود دارد قرار می گیرند و قسمت دیگر آن به قسمت بالایی تاریمها که نقطه اتصال دو قطعه میباشد و شکل 7 را تشکیل می دهد به وسیله طنابهای انتهايي اوق ها گره زده می شوند. 4 عدد از اوق ها بالای قسمت سوراخ های تاق در ورودی آلاچیق قرار می گیرد . اوق ها به همراه توينيک ، فضاي گنبدي اوي را شکل مي دهند

. 3 – توینوک : قسمت بالایی و دایره ای شکل آلاچیق میباشد که حالت پنجره و یا هواکش را نیزدارد. اين قسمت از تعداد زیادی چوب قوس دار ساخته مي شود و از قسمت بیرونی شکلی برآمده را تشکیل می دهد. در محيط توينيک سوراخ هايي تعبيه شده است که اوق ها درون آنها جاي مي گيرند

. 4 – ایشیک : عبارت است از دو قطعه چوب بلند به ارتفاع در که قسمت بیرونی آن دارای شیاری می باشد که قسمت انتهایی تاریم ها در درون آن شیارها قرار می گیرد و به وسیله طناب به در بسته می شود ،دو قطعه چوب نسبتا پهن نیز در قسمت بالایی (تاق) و یکی دیگر نیز در کف قرار می گیرد در طرفین این چوبها سوراخی وجود دارد که بر آمدگیهای قسمت بالایی و پایینی در ، درون آن قرار می گیرد. جنس در از تخته های پهن می باشد که معمولاً از چوب درخت توت يا نراد بوده است

. 5 – قامیش : عبارت از 2 تکه نوار پهن به ارتفاع حدود 1.70 سانتیمتر است که با برش دادن نی بصورت قدی و بافتن آن به شکل حصیر تهیه می شود. قاميش به دور تاریم ها کشیده می شود . قاميش تگه سومي نيز دارد که طولی در حد فاصله باقیمانده میان دو قامیش دیگر دارد ،از این قامیش در مواقعی که هوا سرد است استفاده می شود و در مواقعی که هوا گرم است با برداشتن آن ، هوا درون آلاچيق جریان مي يابد

. 6 – کچه : پوشش نمدی آلاچیق را گویند که به 3 قسمت تقسیم می شود : الف- نمدهايي که روي تاریم ها را می پوشانند و 4 عدد هستند . اين نمدها مستطیل شکل می باشند و " دورلوق " نام دارند. ب - " اوزوک " تکه هاي ذوزنقه شکل نمد تعداد آن دو 2 عدد است و بر روی اوق ها که شکلی گنبدی شکل به خود گرفته اند ، انداخته می شوند . ج - آخرین قطعه از این پوشش که به شکل دایره است " سرپیک " می گویند ، سرپیک در قسمت تاج آلاچیق که توینوک در آن قرار دارد سوار می شود ، عرض سرپیک در حدود 20 الی 30 سانتیمتر از توینوک بیشتر میباشد و دور آن تعدادی طناب نصب می شود تا به تاریم ها بسته شوند تا وزش باد نتواند آن را از جا بکند . طراحی و ساخت نمدها به عهده زنان قوم ترکمن می باشد

. 7 – دورلوق یاقا : نواری پهن به عرض 30 سانتیمتر و طول 16 متر . در دو طرف آن طنابهایی وجود دارد که به وسیله آنها دورلوق یاقا را در قسمت بالایی تاریم ها محکم می بندند (دورلوق یاقا به عمود ایستادن و نظم تاریم ها کمک می کند

 . 8 – بیل یوپ : بیل یوپ نیز نواریست به طول 16 متر اما با پهنایی بیشتر از دورلوق یاقا ، بیل یوپ وظیفه کمربند این خانه ی چوبی را بعهده دارد تا بتواند وزن قسمت های دیگر را که بر روی تاریم ها سوار می شوند و فشار آنها مستقیما به تاریم ها وارد می شود را تحمل نموده و در برابر بادهای شدید نیز مقاومت نماید

. 9 – دوزی : دو قطعه نوار باریک و جاجیم بافت است که بوسیله آنها فاصله تک تک اوق ها را با چرخاندن دور آنها تنظیم کرده و محکم می بندند ت مانع متلاشی شدنشان در موقعی که نمد" اوزوک" را سوار کردند شود

. 10 – تارپ یاپار : قطعه ایست تشکیل شده از نمد و حصیر ، نمد را بر روی حصیر می دوزند که استحکام پیدا کند و بتواند مانع ورود بادهای سرد زمستانی به داخل آلاچیق شود

 . 11 – اورقان : طنابیست کلفت از جنس پشم که در مواقعی که بادهای بسیار شدید می وزد از آن استفاده می کنند ،طناب را از بالای سقف آلاچیق عبور داده و توسط دو عدد پایه چوبی به زمین وصل می شود

. 12 – قازیق : میخهای چوبی کوچک هستند که از آنها نیز در مواقع وزش بادهای شدید استفاده میشود ،آنها را در کنار تاریم ها به زمین می کوبند و بوسیله طناب هایی آنها را به تاریم ها می بندند
 

 نحوه بر پا کردن اوی

  در زندگی کوچ نشینی دامداران قوم ترکمن کارها در بین زنان و مردان به تناسب توانايیشان تقسیم می شود .مردان به محض رسیدن به منطقه مناسب برای اسکان و چرای دام هایشان وظیفه نگهداری از گوسفندان را به عهده می گیرند و زنان نیز کار آماده و بر پا کردن آلاچیق را به عهده می گیرند.کار بر پا کردن آلاچیق نیاز به داشتن زور و قدرت بدنی ندارد ،بر پا کردن آلاچیق کاریست گروهی. لازم است افرادی که اوی را برپا میکنند با هم هماهنگی و همکاری ساده ای داشته باشند. برای بر پا کردن اوی اولین نکته ای که باید دقت شود زمینی است که اوی در آن بر پا می شود، ارتفاع زمین را در قسمتهایی که سطح آن صاف است با درست کردن کاه گل به ضخامت حدود 10 سانتیمتر از سطح معمولی زمین مرتفع تر می کنند تا در مواقع بارش باران ارتفاع مناسبی را داشته باشد و آب باران درون آلاچیق نفوذ نکند . اين کار از لانه سازی و ورود حشراتی همچون مورچه و ورود موش به درون آلاچيق جلوگیری مي کرد .

در مناطق تپه ای نیز موارد مشابهی همچون در نظر گرفتن مسیر آبراهها یی که از بالای تپه ها جاری می شود بايد مد نظر قرار مي گرفت . نکته دیگری که قبل از بر پا کردن آلاچیق باید به آن دقت شود جهت دقیق بر پا کردن آلاچیق است. درِ آلاچيق باید درست به سمت جنوب باشد تا از نور آفتاب هم برای گرما و هم برای فهمیدن زمان استفاده نموده و از بادهای شمالی ، شرقی و غربی در امان بماند. ابتدا باید چهار چوب در را بر پا کرد. اول قسمت کف چها رچوب را روی زمین قرار می دهند و بعد دو قطعه ستونی در را درون سوراخ های درون تخته کفی قرار می دهند به شکلی که قسمت شیار دار ستون ها به سمت بیرون باشد . سپس چوب قسمت تاق در را سر جایش نصب میکنند. دو عددتاریم باید از دو جهت چهارچوب در به سمت مخالف و دایره مانند به ستون در بسته شوند، باید دقت داشت که انتهای تاریم ها در سمت در ، داخل شیارهای ستون چهارچوب قرار گیرد ( در تاریم های سمت در، یکی از چوب ها از دیگر چوب ها بلندتر می باشند، این چوب ها در بیرون چهارچوب قرار می گیرند ) دو عدد تاریم باقیمانده را نیز به دنبال تاریم های قبلی به هم متصل مي نمايند و با طناب به همدیگر مي بندند . از اتصال این 4 عدد تاریم استوانه ای به قطر 6 متر تشکیل می شود .

برای تنظیم و مرتب کردن کردن تاریمها از نوار پشمی جاجیم بافت به طول حدود 16 متر و عرض 20 سانتیمتر استفاده میشود به نام " دورلوق یاقا " . دورلوق یاقا را در قسمت بالایی تاریم ها به صورت کمر بند مانند دور تا دور آنها مي بندند و با طنابهایی که در انتهای دورلوق یاقا قرار دارد به چهار چوب در محکم بسته می شود . پس از آن بیل یوپی در فاصله ای پایین تر از دورلوق یاقا و مشابه آن به دور تاریم ها و با طناب هایی که در دو سمت آن قرار دارد به چهار چوب در بسته می شود. درهای آلاچیق در همین مرحله به خاطر اینکه تنظیم آن راحت تر است در جای خود قرار می گيرند .

توینوک، قطعه ای که با نصب آن آلاچیق شکل گنبدی شکل به خود می گیرد . برای نصب توینوک، سه یا چهار نفر در فاصله های مشخصی ، هر کدام با در دست گرفتن يک اوق که وارد سوراخ هاي توينيک شده اند با هماهنگی و به آرامی توینوک را وسط اوی بالا می برند، در این هنگام یک نفر دیگر با در دست داشتن چوبی به ارتفاع حدود 5/2 متر از قسمت داخل کمک میکند تا نفرات بیرونی به راحتی بتوانند اوق ها را به قسمت بالایی تاریم ها که شکل 7 دارند با طنابهای انتهایي اوق ها ببندند . پس از بستن این اوق ها ،کار بستن دیگر اوق ها آسان تر می شود ، بقيه را به ترتیب در درون سوراخ های توینوک قرار داده و به تاریم می بندند .( 4 قطعه از اوقها در سوراخ های بالای تاق در قرار میگیرند ).استحکام اوق ها با دو نوار باریک به اسم " دوزی " به طول حدود 10 متر که یک دور، دور آنها پیچیده مي شوند، کامل مي گردد. انتهای " دوزي" از دو سمت به تاریم ها گره زده می شود. بستن این نوارها کمک می کند تا در زمانیکه نمدهای بالای اوق ها (اوزوک) بر بالای آنها قرار گرفتند ، هم فاصله میان اوق ها حفظ شود و هم توانایی نگهداری وزن این نمدها را داشته باشند

پس از آن که کار آماده سازی اسکلت به اتمام رسید نوبت به بستن نمدها می رسد ،اولین قسمتی که قبل از همه، نمد بر روی آن قرار می گیرد تاریم می باشد . چهار قطعه نمد مستطیل شکل به نام "دورلوق" که طولی به اندازه تاریم دارند و ارتفاع آنها حدود نیم متر بلند تر از تاريم است. ارتفاع بستن این نمدها در فصل هاي مختلف سال فرق می کند ، اگر هوا گرم باشد این نمدها را طوری می بندند که از زير نمدها هوا به راحتی در درون اوی جریان داشته باشد و در مواقعی که هوا سرد باشد فاصله نمدها را با زمین به حد اقل می رسانند. دورلوق ها را توسط طناب هایی که به قسمت طرفین بالایی آن متصل اند به اوق ها می بندند. دو قطعه نمد که قسمت مخروطی شکل اوی را پوشش می دهند " اوزوک" نام دارند ، به خاطر اینکه اوزوک بیشتر در برابر جریانهای جوی همچون باران و یا آفتاب قرار می گیرد ضخامت آن نسبتا بیشتر از دیگر نمدها می باشد به همین خاطر از وزنی سنگین تر بر خوردار است و نصب آن بر روی اوق ها با دقت بیشتری صورت می گیرد. در وهلۀ اول اوزوک ها را از قسمت طولی به سه قسمت تقسیم نموده و بر روی هم تا می کنند، سپس آن را دوباره به دو قسمت بر روی هم تا کرده و پس از آن نمد را از قسمت مخالف دو بار تا می کنند

پس از اين مرحله با کمک دو یا سه نفر نمد را در بالای اوق ها به آرامی قرار مي دهند و سپس با کمک چوبی تای آن را باز می کنند. باید دقت داشت در موقع تا کردن نمدها طنابهایی که در اطراف آن وجود دارد مرتب قرار گيرند تا در موقع باز کردن نمدها در بالای اوقها دچار مشکل نشوند. با باز کردن لایه ها سه عدد طناب در قسمت لایه بالایی دیده می شود که يک نفر با در دست داشتن آنها در جهت مخالف لایه با سرعت به حرکت در آمده و نمد را به دنبال خود می کشد نفر دیگری هم در آن زمان توسط چوبی با بلند کردن و حرکت دادن به او کمک می کند تا نمد مرتب بر روی اوق ها قرار گیرد نمدها را توسط همان طناب ها در قسمت مقابل به تاریم ها می بندند ، قطعه دیگر نیز به همان شکل در قسمت دیگر نصب می شود.

 آخرین قسمتی که در بالای توینوک قرار می گیرد سرپیک می باشد ،سرپیک شکلی دایره مانند دارد و قطر آن از قطر توینوک حدود 40 سانتیمتر بیشتر است،سرپیک را در بالای اوق ها قرار داده و توسط طناب های اطراف آن که طول آنها به زمین می رسد، به بالای توینوک هدایت می کنند . سرپیک در ساختمان اوی حکم هواکش و نور گیر را دارد . سرپیک را از سمت جنوبی اوی به مقدار نیاز به کمک طناب باز و بسته می کنند. . بقیه طنابهای سرپیک را در اطراف اوی به تاریمها می بندند ، در مواقعی که باد شدید می وزد این طناب ها را به قازیق ها ی اطراف اوی که به زمین کوبیده شده اند ، می بندند تا اوی بتواند در مقابل این بادها ایستادگی نماید. به دلیل اینکه کار پخت و پز در داخل اوی انجام می شود و درون اوی آتش افروخته می شود دود آتش و چربی که توسط بخار غذا ایجاد می شود لا به لای درزهای پشم را چرب کرده و عایقی مناسب را برای جلو گیری از نفوذ آب به داخل اوی ایجاد می نماید.

جمع کردن آلاچیق

 کار جمع کردن آلاچیق از بر پا کردن آن بسیار راحت تر است .برای این کار کلیه کارهای انجام شده را به ترتیب از آخر به اول باید شروع کرد و یک به یک قطعات را از همدیگر جدا می کنند . در گذشته نمدهای آلاچیق را بر پشت یک شتر سوار می کردند و دیگر وسایل چوبی را نیز بر پشت شتر دیگر می گذاشتند.برای اینکه کارشان در موقع بر پا کردن آلاچیق در منطقه دیگر راحت تر شود وسایل را به دو قسمت جداگانه تقسیم می کردند مثلا دو عدد تاریم سمت چپ را در قسمت چپ شتر و دو عدد سمت راست را نیز در سمت راست شتر قرار می دادند.اوقها را هم به دو قسمت سي تایی تقسیم می کردند (نصف در سمت چپ و نصف در سمت راست)برای اینکه اوق ها از همدیگر باز نشوند و پراکنده نشوند نیز وسیله ای درست کردن به نام "اوق اوجی" يا " اوق باشي "،وسیله ای که نوک اوق ها را داخل آن قرار می دادند تا مانع خرابي نوک آنها شود. توینوک را هم در قسمت بالایی(کوهان) شتر قرار می دادند . لوازم داخل اوي لوازم داخل اوی نیز همچون خود اوی بسیار ساده بوده است.

ترکمن هاي کوچ نشين همواره در انتخاب وسایل زندگي خود ، سهولت حمل و نقل آنها را در نظر داشته اند . با ورود به آلاچیق می توان به سادگی زندگی داخل آن پی برد . تمامی وسایل زندگی و مواد غذایی را می توان دید که هر کدام به ترتیب خاصی در جایی مخصوص قرار گرفته اند . زیر اندازها نمدي هستند و یا فرش های بافته شده به دست زنان توانا و هنرمند ترکمن می باشند . به نمد یا فرشی که که در اطراف محل بر افروختن آتش قرار می گیرد " اجوق باشی " گفته می شود. اجوق باشی در قسمت میانی قرار می گیرد و شکل مستطیل دارد و در قسمت نزدیک در ورودی قرار می گیرد شکل آن طوری است که قسمتی از آن بصورت برش خورده برای محل آتش افروختن درست شده است مشخص است. تعدادی نمد و قالیچه ی جمع شده(و لوله شده) را در کناری از آن می توان دید ، از آنها در مواقعی که مهمان وارد اوی می شود و به احترام وي زیر پایش پهن مي کنند . گاهی قطعه چوبی به طول یک متر را روی دو شاخ های تاریمها می گذارند و از آن به عنوان جا لبا سی استفاده می کنند و لباسهای خود را روی آن می اندازند که آن را " سیریق " می نامند. . از دو طناب بلند که با فاصله از هم به دو سمت اوی و به اوق ها بسته شده اند ، براي آويختن گوشت ها و نمک سود کردن آنها استفاده می کنند تاريخ : ۹۱/۰۲/۰۹ | 20:55 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |
 

ماه مبارک رمضان، ماه آموزش، دعا فضیلت را در دوران کودکیمان با شور و شوق خاصی انتظار می کشیدیم. بزرگانمان این ماه را «اون بیر آینگ سلطانی» (سلطان یازده ماه) و یا «برکت رحمت آیی» (ماه برکت و رحمت) می نامند. ماه مبارک رمضان، ضیافت پر شکوه الهی است، مسلمانان اقصی نقاط جهان از پیر و جوان در این ضیافت الهی شرکت می کنند.
در این ماه مبارک، مسلمانان نقاط مختلف آیین ها و مراسم خاص خود را بر پا می کنند، در این وجیزه به آداب و رسوم ترکمن ها در این ماه پر فضیلت می پردازیم. در گذشته این مراسم از غنای ویژه ای برخودار بوده است و مردم با شور و شوق خاص آنرا اجرا می کرده اند.

آمادگی برای ماه مبارک رمضان
- نظافت خانه، مساجد و مکایا

در استقبال از ماه مبارک رمضان در بین ترکمن ها می توان به نظافت خانه و کاشانه و اماکن مقدّس مانند مساجد و مکایا اشاره کرد. یک هفته قبل از این ماه پر فضیلت، دختران و زنان ترکمن به نظافت کامل مساجد و مکایا می پردازند. برخی از خانواده ها مساجد را با فرش و نمد سفید رنگی به نام «نماز لیق» (سجاده)، مزین می سازند. در اینجا به جایگاه رنگ سفید در فرهنگ ترکمن پی می بریم. بعضی از خانواده ها نیز به مساجد قرآن اهدا می کنند.

- حمایت از افراد بی بضاعت (الله یولی)
خانواده های ترکمن، گوسفندی یا بزی را چند پیش از ماه مبارک رمضان قربانی می کنند و با گوشت آن مهمانی می دهند و قسمتی را نیز به همسایه ها و افراد بی بضاعت می فرستند. این مهمانی «الله یولی» (در راه خدا) نامیده می شود.

- پیشواز
بسیاری از مردم مدتها قبل از ماه رمضان روزه گرفته و به پیشواز این ماه مبارک می روند. این روزه ها در ایام خاصی در ماههای رجب و شعبان گرفته می شود.

- مراسم آشتی کنان و نقش «یاش اولی» ( ریش سفید)
یکی از مراسم این ماه مبارک، مراسم آشتی و ایجاد دوستی بین افرادی است که به علتی از یکدیگر دل آزرده شده اند. ترکمن ها بر این باورند که بدون آشتی با برادران دینی، روزهٔ فرد مورد قبول درگاه الهی واقع نمی شود.
در مراسم آشتی کنان یکی از ریش سفیدان که «یاش اولی» نامیده می شود، نقش آشتی دهنده را بازی می کند. «یاش اولی» در خانه اش سماور را روشن کرده و چایی دم می کند و آن دو نفر را که نسبت به هم کدورتی دارند، بدون اطلاع از یکدیگر دعوت می کند و مراسم آشتی کنان راه می اندازد. آشتی دهنده از ثواب اخروی برخوردار می شود.

- عیادت از بیماران
یکی دیگر از رسوم نیک و پسندیده در این ماه ، عیادت از بیماران است. اگر کسی از همسایه ها و یا خویشاوندان خدای ناکرده مریض باشند، اهالی به عیادتش می روند و برای سلامتی او دعا می کنند.

- اعزام روحانیون به مساجد و آموزش قرآن کریم و اصول عقاید
برای باز گو کردن اصول عقاید و آموزش قرآن در ماه مبارک رمضان روحانیون به مساجد مناطق مختلف اعزام می شوند. هر روحانی به مدت یک ماه در مسجدی می ماند. در روز اول مردم به دیدن او می روند و به او خوش آمد می گویند.
برای افطار و سحری، هر روز یکی از اهالی او را به خانه اش دعوت کرده و از او پذیرایی به عمل می آورد. هزینه زندگی و رفت و آمد این روحانی در ماه مبارک رمضان از موقوفات مساجد و یا به وسیله چند تن از نیکو کاران تأمین می شود. در طول روز، در مساجد جلسات آموزش قرائت و تجوید قرآن دایر است و این جلسات رونق خاصی دارد.

آمادگی برای روزه گرفتن
- آیی گؤرمک (رویت هلال و شروع ماه رمضان)
رؤیت هلال نشانهٔ شروع ماه مبارک رمضان و ادای تکالیف مربوط به آن است. در رؤیت هلال مردم بالای جاهای بلند از قبیل پشت بامها و تپه ها رفته و سعی در دیدن هلال می کنند. مراسم ماه رمضان با رؤیت هلال توسط دو فرد بالغ و عادل آغاز می شود. هر فردی که ماه را می بیند آیهٔ ۱۸۹، سورهٔ بقره را قرائت می کند: «یسئلونک عن الاهله قل هی مواقیت للناس والحج و لیس البربان تاتو البیوت من ظهورها و ... »
بعد از رؤیت هلال، بلافاصله در مسجد با صدای جار اعلام می نمودند که امشب باید برای سحر برخیزید و معمولاً نیز سحری می خوردند. در زمان دعای دورتر در کوچه و پسکوچه ها با تیکهٔ چوبی بر حلبی می کوبیدند و رؤیت هلال را جار می زدند.
افراد مسن با رؤیت هلال به روی افراد دیگر نگاه نکرده، دستهای خود را بالا برده و جملات زیر را ادا می کنند: (آیی گؤر دوم الله، آمنت بالله، آیلار مبارک، الحمدالله) و یا (حاقّا حاقّا آی گؤردوم، ایندیکی آیلارا و ایندیکی ییلّاررا خدای یتیرسین)
و بعد آیه ای از قرآن کریم خوانده و دستهای خود را به محاسن خود کشیده و بعد به صورت دیگران نگاه می کنند. افراد مسن به سمت ماه و خورشید، آب کثیف، زباله و خاکستر نمیریزند و این اعمال را ناپسند می شمارند. اشاره کردن با انگشت به سوی ماه را نیز امری قبیح شمرده و در صورتی که فردی به ماه اشاره کند به او می گفتند که باید انگشتی را که با آن به ماه اشاره کرده، گاز بگیرد و به آن «بارماق دیشله مک» می گفتند (از مشاهدات دوران کودکی مؤلف)

افطار
- تشخیص زمان افطار
برای اطلاع از فرا رسیدن افطار از روشها گوناگون استفاده می شود، از جمله ساعت و تقویم و اعلام وقت توسط رادیو و تلویزیون و  در دوران کودکیمان تشخیص زمان افطار با امام مسجد بود. به این ترتیب که امام مسجد به همراه جمعیتی که جلوی مسجد جمع شده اند، نگاه کردن به سرخی بعد از غروب آفتاب، زمان افطار را تشخیص می دادند.
چون در مسجد محلمان بلندگو نبود بعد از تشخیص زمان افطار توسط امام مسجد، جار زدن به عهده بچه هایی بود که جلوی مسجد انتظار زمان افطار را می کشیدند، بچه ها در حین دویدن به سوی خانه هایشان ((آغیز آچیلدی)) (افطار شد) را جار می زدند و بچه های دیگر که جلوی درب خانه هایشان و یا در خیابانها ایستاده اند با آنها همراهی کرده و در فاصله زمانی کوتاهی به تمامی سکنه خیابانها و کوچه و پسکوچه های اطراف مسجد از زمان افطار مطلع می شدند.

- افطار کردن و افطاری دادن
روزه داران معمولاً روزهٔ خود را با خواندن دعاهای مخصوص افطار و با خرما یا کشمش آغاز می کنند. در سفرهٔ افطار خرما یا کشمش، پای شیرین، نان و پنیر وکره، مربا یا عسل گذاشته می شود. غذای افطار را نیز معمولاً شیر برنج یا چورک باتیر (نوعی خوراک گوشت)، یا تورک(نوعی سمبوسه) یا کتلت، یا اون آش (آش رشته) تشکیل می دهند.
هر روز یکی از خانواده های محل، خرما، اون آش (آش رشته)، چوربا (نوعی سوپ) و یا بؤرک به مسجد می فرستند، تا نمازگزاران با آن افطار کنند. در بندرترکمن مرسوم بود که بعضی از خانواده ها در دیگی بزرگ نوعی آش به نام ((قارما)) در کنار مساجد می پختند و برای عموم مردم پخش می کردند.

- روشهای بیدار شدن در سحر
در گذشته تشخیص وقت سحر از روی حرکت ماه و ستارگان صورت می گرفت، از روی تجربه تشخیص می دادند که وقتی ماه به محل یعنی در آسمان برسد، سحر نزدیک است و در صورت ابری بودن هوا با بانگ خروس بیدار می شدند.
برخی از مردم برای ثواب شب زنده داری می کردند و سحرهای ماه رمضان با جارکشیدن و با کوبیدن چوب بر حلب، مردم را بیدار می کردند. روش دیگر در روستاهای فاقد روشنایی، روشن کردن فانوس و کوبیدن درب همسایگان بود. در زمان حاضر از ساعت شماطهدار و یا تلفن و ... جهت بیدار شدن در سحر استفاده می شود.

نمازهای مراسم مخصوص شبهای ماه مبارک رمضان
- نماز تراویح

در ماه مبارک رمضان، اکثرا مردان فریضهٔ نماز عشاء را در مساجد ادا می کنند و بعد از نماز عشاء در نماز تراویح شرکت می کنند.
نماز تراویح مشتمل بر ۲۰ رکعت است و پشت سر امام و ۲ رکعتی اقامه می شود و در فاصلهٔ هر ۴ رکعت از این بیست رکعت دعای ((سبحان الملکوت سبحان ذی العزّه و العظمه و الکبریا و الجبروت و ... )) را تا آخر می خوانند.
یکی از علما دربارهٔ مسائل دینی در مسجد برای جماعت سخنرانی ایراد می کند و این سخنرانیها شنونده های بیشماری به خود جلب می کنند. پسر بچه های خردسال نیز با عرق چینهای سفید یا سوزن دوزی شده در مساجد حاضر می شوند. فضای مسجد مملو از شور و حالی روحانی است و صفایی دیگر دارد.

- مجالس ختم قرآن
جلسات ختم قرآن در برخی از مساجد و بعد از نماز عشاء برگزار می شود. قاری قرآن موظف است که در طول ۵ الی ۷ روز کل قرآن ختم کند. جلسات ختم قرآن به صورت جماعت برگزار می شود. برخی از خانوادههای ترکمن، برای شادی روح اموات ختم قرآن می گیرند که ((قرآن آغدار ماق)) و یا (( قرآن چیقماق)) نام دارد.

- مراسم یا رمضان
یکی از رسم هایی که از زمانهای گذشته در چهاردهم ماه مبارک رمضان گنبد قابوس، گمیشان، بندرترکمن و نواحی دیگر ترکمن صحرا برگزار می شود، مراسم یا رمضان (یاریم رمضان: نیمه رمضان) است.
پس از اقامهٔ نماز عشاء و تراویح دسته ای تشکیل می شود و این دسته از بین خود یک میداندار و یک صندوقدار به نام «إشِک» انتخاب می کند که کیسه ای را بر دوش خود حمل می کند. میداندار از اولین خانه «یا رمضان» را شروع میکند.
میداندار شروع به خواندن اشعاری می کند و بقیه نیز بعد از هر دو بیت با گفتن آلّاو (الله هو) به او جواب می دهند. پس از آن صاحبخانه نذری خود را به صندوق دار(إشِک) میدهد. و اگر خانوادهای نذری ندهد اینقدر این اشعار را تکرار می کند تا اگر صاحبخانه چیزی نیز نداشته باشد، حداقل آبی به روی آنها بپاشد. این مراسم تا سحر ادامه دارد. نذری جمع شده در نهایت بین نیازمندان تقسیم می شود.

اعتکاف
بعضی از علمای اهل طریقت در ماه مبارک رمضان ده روز آخر این ماه مبارک را در مسجدی اعتکاف می کنند که ثواب بسیار دارد. اعتکاف در مسجد سنت مؤکده کفایی است.

شب قدر (قدر گیجه)
- اهمیت و ویژگی شب قدر

ترکمنها شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان را قدر گیجه (شب قدر) می نامند. برای این شب اهمیت خاصی قائلند و تا صبح به دعا و عبادت مشغول می شوند. شب قدر از هزار ماه برتر است. و سورهٔ قدر از مشهورترین سوره های قرآن کریم است. « بسم الله الرحمن الرحیم. (انا انزلناه فی لیله القدر. و ما ادریک. مالیله القدر. لیله القدر خیر من الف شهر. تنزل الملائکه و الروح فیها باذن ربهم من کل امر. سلام هی حتی مطلع الفجر.)
پیامبر اکرم (ص) این سوره را با خشوع دل و اشک دیده می خواندند. ترکمنها معتقدند که در شب قدر خضر و الیاس دو تن از فرشتگان در گردش هستند و به هر کس برخورد کنند او را خوشبخت خواهد کرد و بر این باورند که آبهای شور دنیا در این شب شیرین خواهد شد. در این شب بسیار مقدس، زنان در خانه بیشمه(نوعی شیرینی)، بؤرک(نوعی سمبوسه)، فرنی، و کومیشدان(نوعی کیک برنجی) و ... میپزند. سفره پهن کرده و شب نشینی میکنند. به دیدار همسایه ها و خویشاوندان میروند و نذری می دهند.

- نماز شب قدر
در این شب بعد از نماز عشاء و تراویح، چهل رکعت نماز شب قدر خوانده می شود. برخی از مردم جهت اشتباه نکردن به تعداد رکعت ها را با نخود خام و ... شمارش می کنند.
- قدر ایمیش (هدیه شب قدر)
در این شب مبارک، برای دختری که تازه نامزد شده است یا برای نو عروس، هدیه ای می برند که «قدر ایمیش » نامیده می شود.

سرگرمی ها و بازی های فولکلوریک بچه ها و طعنه و کنایه به روزه خواران
- لأله

دختران و نوعروسان ترکمن در بیرون خانه زیر مهتاب دور هم جمع می شوند و مشغول خواندن نغمه های « لأله » می شوند.

- آی ترک - گون ترک ( بسان ماه - بسان خورشید)
دختران و پسران ترکمن نوعی بازی فولکلوریک به نام « آی ترک - گون ترک » را اجرا می کنند. در فولکلوریک ترکمن در ارتباط با ماه و خورشید باورهایی وجود دارد که ماهیت افسانه ای دارد و میتولوژیک دارد. بر اساس این باورها: ماه ( آی ) « دختر» و خورشید ( گون یا گونش ) « پسر » است.

- سایر بازی ها و سرگرمی ها
سرگرمی دیگر بچه ها در ماه مبارک رمضان بازی « یوزوک - یوزوک » (بازی انگشتر ) و بازی «اؤچدی - اؤچدی » ( پُر پُر ... پُر ) و تمرین ادا کردن جملات سخت و چیستان گفتن و ... است.
بازی « یوزوک - یوزوک » توسط دو دستهٔ مساوی انجام می شود و از ویژگیهای این بازی تقویت روحیهٔ روانکاری است. بازی « پُر پُر ... پُر » توسط یک دسته اجرا می شود و از ویژگیهای آن تقویت قدرت انتقال ذهن است.

- طعنه و کنایه به روزه خوران
در صورتی که بچه ها متوجه روزه خواری کسی شوند او را هو می کنند و با جملات زیر به آنها طعنه و کنایه میزنند: «أو- أو، اوتانمانی آغزی آچیق» و یا «آغزی آچیق - ... دشیگ!» و اگر طرف واقعاً روزه باشد و بخواهد از خود دفاع کند، جملات زیر را ادا می کند. «آغزیم آرازا- ... دیوارا!»

آمادگی برای عید فطر
- کر گون
(روز نظافت و خانه تکانی)
سه روز قبل از فرا رسیدن عید فطر، به نظافت و خانه تکانی می پردازند که به کر گون (روز نظافت و خانه تکانی) مشهور است.

- قوقین
از ریشهٔ «قوق» یعنی (بو ). روز بعد از کر گون، قوقین نام دارد. در این روز نان های روغنی به نام «چاطوقی»، «پوستیق»، «بؤرک» و «بیشمه» می پزند و به همسایه ها و خویشاندان پخش می کنند.
چونکه حضرت رسول (ص) فرموده است: تهادوا تحابّوا (به یکدیگر هدیه بدهید، تا محبت شما به یکدیگر افزونی یابد.)

عید فطر
- دیدن هلال عید

هنگام غروب، برای دیدن هلال ماه شوال به پشت بامها و روی تپه ها و بلندیها می روند. آداب و رسوم دیدن هلال عید، شبیه دیدن هلال ماه رمضان است. با دیدن هلال ماه شوال، آغاز عید فطر اعلام می شود که جماعت فردا برای اقامه نماز عید فطر در مصلی حضور یابند. آن شب، شب خداحافظی با ماه مبارک رمضان است. مؤمنان در مساجد دعا می کنند که نماز و روزه آنها مستجاب و مورد قبول درگاه الهی قرار گیرد.

- نماز عید فطر
عید فطر، یکی از دو عید بزرگ اسلامی است. روز عید فطر نماز عبادی، سیاسی بسیار باشکوهی در عیدگاه برگزار می گردد. مردم پشت سر امام می ایستند و نماز برپا می دارند. بعد از آن امام سخنانی ایراد می کند. خانواده های ترکمن قبل از آمدن مردان از نماز عید فطر سفره پهن می کنند و چای و انواع شیرینیجات آماده می کنند. به محض رسیدن صاحبخانه می گویند: «عیدنگ قوتلی بولسین». (عیدت مبارک باد)

- زکات فطر (باش پطره)
ترکمنها برای خود و نفقه خود نشان به مستحقان زکات فطر می دهند که به ((باش پطره)) معروف است. موعد آن از اولین روز ماه رمضان تا ظهر روز عید فطر است.

- زیارت قبور درگذشتگان
خیلی از خانواده های ترکمن، بعد از اقامه نماز عید فطر به زیارت قبور درگذشتگان خود می روند. در کنار قبور آنها قرآن تلاوت کرده و برای شادی روح اموات بین زائرین خرما یا شیرینی پخش می کنند.

دید و بازدید و سرگرمیهای بچه ها در روز عید
ترکمنها برای تبریک عید فطر به دید و بازدید می روند و برای دخترانی که نامزد کرده اند هدایایی از قبیل پارچه، چارقد، شیرینی و ... می برند. یکی از سرگرمی های پسر بچه ها در این روز تخم مرغ شکستن است. جلوی بعضی از منازل برای استفاده عموم دو نوع تاب به نامهای «چاتما» و «آیلاما» درست می کنند.
متأسفانه با گذشت زمان، بعضی از مراسم ماه مبارک رمضان کم رنگ شده است، که امیدواریم با برگزاری چنین جلساتی رونق اولیه خود را باز یابند.اهمیتتاريخ : ۹۱/۰۲/۰۹ | 20:15 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |

چگونه شوهرمان را مجذوب کنیم ؟


همه ی خانم ها دوست دارند که بدانند چگونه می توانند همسرشان را تحت تاثیر قرار دهند ، محبت او را جلب کنند اما گاهی اوقات هرچه تلاش می کند نتیجه نمی گیرد یا برعکس رابطه شان را خراب تر می کند .
چگونه شوهرمان را مجذوب کنیم ؟

گاهی یک خانم با آن که با زحمات ها و گذشت و ایثار های فراوان در زندگی مشترک داشته اما، نه آن که همسرش به او نزدیک نشده بلکه نسبت به او سردتر شده است. در این حالت ضمن گیج شدن، از او ناامید شده و از همسرش طلاق عاطفی می گیرد! چرا این گونه شده است؟ چرا قلب همسرش را جذب نکرده، بلکه از دست داده است؟

پاسخ این پرسش ها یک کلمه است؛ به همسرش "احترام" نگذاشته است.

احترام گذاشتن قواعدی دارد که در این نوشتار به آن اشاره خواهیم کرد.

 

پذیرش بدون شرط شوهر

یک مرد نیاز دارد همان گونه که هست پذیرفته شود ، دقیقاً همان طوری که هست .این نوع پذیرش کامل ،او را متقاعد می کند که شما براستی اورا دوست دارید (زن کامل ، ص 50).

اگر می خواهید که ازدواج شما با کامیابی همراه باشد ، شما باید تصمیم بگیرید که شوهر تان را همان گونه که هست بپذیرید ، وبدانید که ارتباط بین شما بدون پذیرش ، بهبود نخواهد یافت. حق انتخاب وتصمیم گیری با شماست ، شما می توانید انتخاب کنید که با خشم وعصابنیت زندگی کنید ویا این که شوهرتان را بدان گونه هست پذیرا شوید (زن کامل ،ص 55).

پذیرش با تحمل همسر فرق دارد ، بردباری وتحمل به معنای پذیرش نیست ، تحمل شما فقط شوهرتان را وادار می کند که احساس نقص و ناشایستگی بکند . اومی تواند احساس کند که مورد قبول همسرش قرار نگرفته و قادر نیست که شما را کاملاً دوست بدارد.

پیامبر گرامی اسلام می فرمایند : هیچ مردى بعد از اسلام نفعى بالاتر از همسر مسلمان عایدش نشد كه چون به او بنگرد مسرور گردد، و چون به او فرمانى دهد اطاعت نماید، و در نبود شوهر مال او و ناموس خود را حفظ نماید. ( من‏لایحضره‏الفقیه ج : 3 ص : 390)

 

خط قرمز هادر گفتار

اولین نکته ای که در گفتار  تأثیر فراوانی در روان شوهرتان دارد و  موجب افزایش علاقه شوهرتان به شما خواهد شد ، «تحسین کردن شوهر» است ، این تحسین مهم ترین نیاز روحی یک مرد است.

واژه « احترام» بنابر تعریف فرهنگ لغت ، به معنای : حرمت ، تکریم ، ارج نهادن ، ستایش و تمجید است . به عنوان یک زن ، شما آرزو دارید که مورد عشق وعلاقه همسرتان باشید ، درست می گویم ؟ اما شوهر شما هم به عنوان یک مرد ، آرزو دارد که شما وی را تحسین کنید زیرا نخستین نیاز اوست(زن کامل ،ص 61) . هر زنی می تواند نکات مثبت همسرش را بیابد ، آن را تمجید کند ، نقاط ضعف اورا از زاویه مثبت به آن نگاه کند وشوهرش را تمجید نماید .

زن می تواند با جملات تمجید آور که در نهایت لطف ومحبت تنظیم شده باشد ،شخصیت واحساس شوهرش را کاملاًعوض کند و واقعاً از او مردی با لیاقت و با کفایت بسازد

احترام در رفتار

یکی از نمادهای احترام و توجه رفتاری ، استقبال ،بدرقه از شوهر است و نشانه ی دیگر عذر خواهی کردن و قبول عذر است هنگامی که مشکلی بین آنها ایجاد می شود.

 

 رفع عیب و اشتباهات

بزرگی می گوید : با دیگران طوری رفتار کنید که انگار در همان حدی که باید باشند ،هستند .به آن ها کمک کنید تا به آنچه می توانند ولیاقتش را دارند تبدیل شوند (اسماعیل بیگی ،ص،282).

خانم مارگارت کالکین چه زیبا این حقیقت را بیان کرده است :

زن می تواند با جملات تمجید آور که در نهایت لطف ومحبت تنظیم شده باشد ،شخصیت واحساس شوهرش را کاملاًعوض کند و واقعاً از او مردی با لیاقت وبا کفایت بسازد (کارنگی ،ص59).

بسیاری از زنان مشتاقند که همسران خود را تغییر دهند و آنها را جذب کنند ،ولی عموماًبه گونه ای رفتار می کنند که نتیجه معکوس می دهد ،وگاهی منجر به جدایی وطلاق می شود ؛علت عمده آن این است که آنها روشی درست اعمال نمی کنند ،بلکه از روش های نق زدن وایراد گرفتن ودستور دادن و...... که تمامی این روش هاموجب دوری از همسرانشان می شود ؛پس چه باید کرد ؟

چگونه شوهرمان را مجذوب کنیم ؟

لطفاً برای سه ماه با شوهر خود رفتارهای زیر را انجام دهید وآن گاه نتیجه آن را به تبیان گزارش دهید، واگر مثبت و سازنده بود (که حتماً خواهد بود ) به دیگران هم سفارش کنید که تجربه شما را عمل کنند تا انشا الله شاهد زندگانی شاد وخرم خود ودیگران باشیم:

* شوهرخود را هرآنگونه که هست ، بپذیرید .

* از او به هیچ عنوان ایراد نگیرید (حتی زمانی که کارش ایراد دارد ).

* با جملات وکلماتی محبت آمیز او را تشویق کنید .

* همواره او را تأیید کنید به گونه ای که او تصور کنند بهترین شوهر دنیا است !!

* قبل از آمدن از سر کار آماده استقبال از او باشید وبا روی باز وخندان به اسقبالش بروید وبا جملات عاطفی ورود اورا به خانه خوش آمد بگویید .

* موقع سر کار رفتن با کلماتی مثبت وعاطفی اورا بدرقه کنید .(در صورت امکان با آغوشی گرم اورا بدرقه نمایید )

* پیش دیگران از او تعریف کنید وشایستگی های اورا به رخ دیگران بکشید .

* در کارهای اداری ویا بازار او را تشویق کنید ،ودر مشکلات او را روحیه بدهید .

* از همه مهمتر همیشه تصمیم گیری نهایی را به او واگذار کنید ،واگر نظری دارید به صورت پیشنهاد مطرح نمایید ولی بگذارید او تصمیم بگیرد ،واگر غیر از نظر شما تصمیم گرفت ،تسلیم نظر او باشید.

 

این جمله را در ذهن خود تابلو کنید

شوهرم مدیر و رئیس و مورد تکریم و احترام همه اعضای خانه است.تاريخ : ۹۱/۰۲/۰۲ | 23:39 | نویسنده : دكتر ابراهيم نظري |